Na rynku dostępnych jest szereg wentylatorów, które służą do schładzania powietrza. Przed podjęciem decyzji o zakupie zastanówmy się jaka powierzchnię chcemy schłodzić i gdzie umieścimy wentylator. Czy będzie to podłoga czy może biurko lub stół. W porównaniu z szkodliwą dla zdrowia klimatyzacja wentylatory tworzący chłodny podmuch wiatru są optymalnym rozwiązaniem na letnie upalne dni.

Na początku przyjrzyjmy się podziałowi wentylatorów czyli ich rodzajami. Wśród wentylatorów można rozróżnić dwie zasadnicze grupy. Są wentylatory tradycyjne i kolumnowe składające się z więcej niż jednego wiatraczka z łopatkami ułożonych w pionowym szeregu.

Wentylatory tradycyjne posiadają jedno śmigło i działają na niewielka powierzchnię. Wentylatory kolumnowe jak już wspomniano mają kilka śmigieł ułożonych w kolumnie i ich zadaniem jest serwowanie chłodnego powietrza na większej powierzchni może to być na przykład biuro, pokój dziecka lub salon w domku wolno stojącym. Takie wentylatory są bardzo wydajne, a ich wygląd jest nowoczesny i estetyczny.

Wentylatory można również podzielić w inny sposób. I tak. Wyróżniamy wentylatory biurkowe i stojące. Te pierwsze z pewnością przeznaczone są dla jednej bądź dwóch osób i działają na mniejszej powierzchni. Te drugie umiejscawia się na przykład w rogu gabinetu bądź biura. Posiadają regulowany stojak, który można według potrzeb obniżać lub podwyższać.

Podstawowe parametry wentylatorów przenośnych

Zajmijmy się chwilę parametrami spotykanymi w wentylatorach. Z pewnością jest to moc, która waha się od 15-150W. Standardową wartością dla mocy jest przedział 30-50W. Głośność pracy nie przekracza 50dB, lecz warto sprawdzić i ten parametr gdyż hałas ponad 55dB nie sprzyja zdrowiu i jest irytujący zwłaszcza gdy wentylator działa przez kilka a nawet kilkanaście godzin. Nie należy pominąć wydajności istotnego parametru.

Wydajność wentylatorów tradycyjnych nie przekracza 800m3/h, a więc z powodzeniem można stosować w małych pokojach mieszkalnych i biurowych. Wydajność wentylatora kolumnowego jest większa i przekracza 1000m3/h więc takie urządzenie stosuje się w większych pomieszczeniach, gdyż bez trudu spełni swoją rolę.

Ustawienie prędkości obracania śmigła: w standardowych wentylatorach oferujących regulację są od 2-3 poziomów. Tylko najtańsze wentylatory tradycyjne nie posiadają regulacji prędkości śmigła czyli ilości nawiewanego powietrza. Warto zauważyć, że zaawansowane wentylatory posiadają nawet 4 poziomy siły nawiewu.

Pewnie, że producenci wentylatorów nie pozostają w tyle w temacie ułatwiania użytkowania swoich urządzeń i wyposażają w rozmaite detale do których z pewnością zaliczyć należy Timer pozwalający na ustawienie godziny automatycznego wyłączenia wentylatora. Kolejnym detalem jest Ekran, który może być dotykowy. Na ekranie tym znajduje się szereg informacji w tym temperatura otoczenia. Ważnym detalem jest Pilot, którym z powodzeniem sterujemy urządzeniem z daleka wtedy kiedy wentylator umiejscowiony jest w dalszej odległości na przykład od biurka w miejscu pracy.

Dodatkowe funkcje wentylatorów przenośnych

Jak na nowoczesne urządzenia przystało wentylatory posiadają szereg dodatkowych funkcji do których należy zaliczyć:

  • Tryb ekologicznej pracy pozwalający po pewnym czasie zmniejszyć poziom wentylacji z wysokiego na średni, aż w końcu na najniższy w celu zaoszczędzenia energii przez ograniczenie zużycia.
  • Jonizacja powietrza czyli wytwarzanie jonów o ładunku ujemnym neutralizujący szkodliwe jony dodatnie wytwarzane przez liczne sprzęty domowe takie jak komputer i telewizor. Jony dodatnie mają ujemny wpływ na nasze zrowie.
  • Tryb pracy nocnej umożliwia obniżenie poziomu hałasu przez przejście w tryb pracy cichej i obniżenie siły nawiewu.
  • Aromaterapia jest bardzo modna, a zapachy w rozmaity sposób działają na człowieka pobudzając , kojąc nerwy, uspakajając lub w końcu energetyzując. Niektóre wentylatory posiadają funkcję rozprowadzania zapachów po pokoju lub pomieszczeniu w którym pracują.
  • Tryb imitacji naturalnego wiatru czyli dostosowanie siły nawiewu do temperatury panującej w pomieszczeniu lub pokoju w którym ustawiono urządzenie. Imitacja wiatru polega na zmianę prędkości śmigła w czasie pracy.

Kończąc warto powiedzieć, że wydatek w wielkości kilkuset złotych może okazać się zbędny, gdyż pomieszczenie w którym będzie pracował wentylator jest małe, tak jak ilość osób którym będzie owe urządzenie służyło. Warto zwrócić uwagę na stabilność podstawy na której stoi wentylator oraz łatwość zdejmowania siatki drucianej zabezpieczającej śmigło.

Komentarze  

0 #1 pola 2019-10-11 09:15
Mieszkając na jednym z najwyższych pięter w wieżowcu nie obejdziesz się bez wentylatora, który jest wprost niezbędny w szczególności latem.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież