Krótka chwila nieuwagi lub zbyt wysoka temperatura i na twoim garnku pojawia się spalenizna.

Nie zawsze jest powód do zmartwienia się, gdyż nie wszystko stracone. Czym wyczyścić naczynie aby pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń? Czy domowe sposoby mogą być równie skuteczne jak profesjonalne środki czyszczące? O czym nie można zapomnieć czyszcząc garnek. Jednak zanim garnek przeznaczysz do wyrzucenia poznaj niezawodne domowe sposoby walki z spalenizną. Dzięki tym sposobom bez tracenia czasu i energii na szorowanie pozbędziesz się spalenizny oraz przywrócisz garnkom pierwotny wygląd. Z poniższej treści dowiesz się czym i jak wyczyścić przypalony garnek.

Jak wyczyścić garnek za pomocą sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w tym czyszczenie przypalonego garnka. To bardzo proste!Na wstępnie usuwamy przypalone resztki z garnka, a po chwili nalewamy ciepłej wody i dodajemy sodę oczyszczoną. Taką mieszankę należy pozostawić na noc, a później usunąć resztki za pomocą gąbki. Należy pamiętać, że soda oczyszczona nie nadaje się do garnków z aluminium. Jeśli nie masz pod ręką sody to można zastąpić ją solą. Do garnka wlewa się mocno osoloną wodę i pozostawia na noc. Po czym należy wodę doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Po tej czynności myjemy garnek gąbką kuchenną.

Mycie garnka kawałkami cytryny.

W celu wyczyszczenia przypalonych garnków warto użyć cytryny i kwasku cytrynowego. Ten sposób działa na lekkie zabrudzenia. W celu wyczyszczenia garnka należy pokroić cytrynę w plasterki i potrzeć dno. Cytrynę w garnku pozostawiamy zalaną ciepłą wodą. Podobny efekt daje posypanie dno kwaskiem cytrynowym. Warto pamiętać, że ta metoda może nie zadziałać w przypadku garnków z aluminium.

Kolejny sposób na brud w garnku to ocet.

Jedną z skutecznych metod pozbycia się zabrudzenia z garnka jest użycie octu. W tym celu wlewamy kilka centymetrów octu i zagotowujemy. W celu zwiększenia efektu można dodać trochę soli. Tej metody nie stosuje się w przypadku emaliowanych garnków, gdyż możemy zmatowić ich powierzchnię.

Kostki

Należy pamiętać aby przypalonego garnka nie wkładać do zmywarki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać z kostek do zmywarki. W celu wyczyszczenia garnka tym sposobem należy wlać kilka centymetrów wody i doprowadzić do zagotowania. Po tym wyłączamy gaz i wrzucamy kostkę. Tak powstałą mieszankę pozostawiamy na jedną godzinę, a następnie myjemy naczynie jak zawsze. Garnków nie należy czyścić gąbkami z drucików ani szczotkami z włosiem, gdyż możemy zarysować ich powierzchnie.

Czyszczenie płynem do naczyń.

Ten sposób czyszczenia sprawdzi się przy małej ilości spalenizny. Najpierw wlewamy do garnka wodę i zagotowujemy, a następnie wlewamy kilka kropel płynu do naczyń. Taką mieszankę gotuje się przez kilka minut po czym pozostawiamy do ostygnięcia i myje się garnek. Ten sposób może być wstępem do czyszczenia garnka bardziej inwazyjnymi metodami. Warto pamiętać aby myć garnki od razu po gotowaniu, dzięki temu usunięcie osadu i spalenizny będzie znacznie łatwiejsze.

Woda

Należy wlać wodę do garnka tak aby przykryła dno i doprowadzić do wrzenia. Potem wyłączamy gaz i bierzemy szpatułkę najlepiej silikonową i spróbuj zetrzeć z dna pozostałe resztki jedzenia. Należy zachować szczególna ostrożność, aby nie poparzyć się.

Sól skuteczny sposób na przypalony garnek.

Jest to środek, który doskonale nadaje się do czyszczenia spalenizny z garnków wykonanych z stali nierdzewnej, emaliowanych, aluminiowych, żeliwnych i z powłoką teflonową. Można stosować na dwa sposoby, to jest na mokro i na sucho. Na dno przypalonego garnka wsypujemy około pół szklanki soli i zalewa się niewielką ilością wody to jest dwie szklanki. Taką masę pozostawiamy w garnku na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po upływie określonego czasu garnek myje się i dokładnie płucze z soli. Jeśli efekt nie jest zadowalający wtedy wsypujemy sól i gotujemy. Po ostygnięciu szorujemy garnek. W metodzie na sucho, wsypujemy sól i zaczynamy szorować gąbką lub szczoteczką w celu usunięcia spalenizny. Ta metodą stosuje się w przypadku garnków żeliwnych, gdyż mogłaby zniszczyć lub zarysować powierzchnie garnka.

Czyszczenie garnka ryżem.

Wśród wszystkich domowych sposobów czyszczenia przypalonego garnka jest nieco nietypowy, ale bardzo skuteczny sposób czyszczenia z użyciem ryżu. Na dno garnka wsypujemy ryż, a następnie zalewamy wodą i zagotowujemy. Jak ryż zmięknie to po upływie kilku lub kilkunastu minut można opróżnić zawartość garnka. Kolejnym krokiem jest czyszczenie z użyciem delikatnego środka czyszczącego. Ryż można stosować do czyszczenia wszystkich garnków tylko trzeba uważać, aby ponownie nie przypalić. Ryż szybko wchłania wodę więc warto pamiętać o uzupełnianiu podczas gotowania.

Pepsi lub Coca-cola na przypalony garnek.

Jest to sposób prosty, lecz taki, który wymaga chwili czasu. Do naczynia należy wlać tyle napoju żeby zakrył spaleniznę, a potem trzeba zagotować. Po zagotowaniu przykręcamy ogień i gotujemy na małym ogniu. Pomocną czynnością może być mieszanie drewnianą łyżką. Po ostygnięciu garnek można wyszorować gąbką lub szczoteczką do mycia naczyń. Należy pamiętać aby tego rozwiązania nie stosować na garnkach z aluminium i emaliowanych.

Węgiel aktywny – doskonały sposób na spaleniznę.

Ta metoda nadaje się do garnków z stali nierdzewnej. Tabletki z aktywnym węglem dostępne są w aptekach. Do garnka należy rozkruszyć kilka pigułek i zalać wodą na wysokość 2-3cm, a następnie pozostawić na 15 minut. Po upływie tego czasu garnek można wymyć szczoteczką lub gąbką. Dodatkowym plusem jest odświeżenie powierzchni stali nierdzewnej. Warto pamiętać, że ta metoda nie nadaje się do garnków z innych materiałów.

O czym należy pamiętać czyszcząc przypalone garnki.

  1. Zanim rozpoczęta zostanie czynność czyszczenia garnka należy zalać go wodą i doprowadzić do zagotowania. Do wody dolewa się kilka kropel płynu do naczyń i gotuje się przez kilkanaście minut. W kolejnym kroku dokładnie opłucz garnek. Po tych czynnościach usuwanie spalenizny w garnka będzie łatwiejsze.
  2. Do czyszczenia garnka nie należy stosować gąbek z drucikami i szczoteczek z twardym włosiem. Dzięki temu nie zniszczy się delikatna powłoka teflonowa. Te zmywaki należy włożyć głęboko do szuflady. Warto pamiętać, że zarysowane naczynia mogą nie nadać się do późniejszego stosowania.
  3. Znana prawda: lepiej zapobiegać niż leczyć. Naczynia najlepiej myć zaraz po skończonym gotowaniu. Nawet jeśli nie doszło do przypalenia potrawy. Pozbywanie się kilkudniowych osadów może być bardzo pracochłonne.
  4. Jeśli jest taka potrzeba, to przed pierwszym użyciem garnków poddaj je wstępnej konserwacji. Eksperci zalecają, to po kupnie garnków żeliwnych i ze stali nierdzewnej.

Sposobów na wyczyszczenie przypalonego garnka jest wiele. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do spalenia często mieszając potrawę w trakcie gotowania, aby nie przywarła do dna. Jeśli jednak jest za późno to warto skorzystać z któregoś z domowych sposobów, a jeśli zawiedzie to w ostateczności decydujemy się na metalowego zmywaka. Należy pamiętać aby sięgać po zmywaka tylko w ostateczności, gdyż łatwo można nim zarysować powierzchnię garnka.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież