Okres jesienno-zimowy to nie lada wyzwanie dla wrażliwych organizmów ludzkich.

Zbyt suche powietrze spowodowane stale działającym ogrzewaniem negatywnie wpływa na układ oddechowy, mózg i nie tylko. Warto w tym okresie zatroszczyć się o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu lub domu. Sucha skóra i włosy to już wystarczające negatywne oznaki zbyt niskiej wilgotności powietrza. Jak temu zaradzić? Wystarczy kupić nawilżacz. Jaki wybrać? Przed tym dylematem stają setki osób. Postarajmy zagłębić się w ten temat. Co warto wiedzieć o nawilżaczach powietrza.




Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza dzieli się na kilka grup:

  • tradycyjne – nieelektryczne, które umieszcza się na kaloryferze. Są w postaci ceramicznych lub stalowych pojemników przyczepianych do grzejników. Głowna zaletą jest niska cena, a wadą ograniczona powierzchnia działania. Tradycyjne nawilżacze są mało wydajne i nadają się do niewielkich pomieszczeń, tak tylko aby podnieść wilgotność.
  • parowe – wytwarzają mgiełkę, która delikatnie ogrzewa powietrze w małym pokoju. W nawilżaczu znajduje się podgrzewacz i pojemnik z wodą. Woda jest podgrzewana przez co wydziela się para wodna. Do nawilżacza dostaje się powietrze z zewnątrz, które zostaje zmieszane z cząsteczkami zimnej wody i wydalone do pomieszczenia w postaci mgiełki nawilżającej powietrze. Nawilżacze parowe zużywają dużo prądu i nadają się do pokoików dziecięcych jesienią i zimą. W lecie ciepła mgiełka może przeszkadzać.
  • ewaporacyjne – wytwarzają zimną mgiełkę. Nawilżacz posiada filtr przez który przepuszczane jest powietrze. Następnie wentylator wydmuchuje powietrze przepuszczone przez filtr. Tak powstaje zimna mgiełka. Głowna zaletą jest niski pobór prądu. W tym urządzeniu jest możliwość zastosowania aromaterapii. Wada jest szum podczas pracy nawilżacza.
  • ultradźwiękowy – w tym nawilżaczu stosuje się fale dźwiękowe niesłyszalne dla ucha ludzkiego wykorzystywane do rozbijania kropel wody i wytwarzania mgiełki, która może być ciepła lub zimna. Do głównych zalet należy zaliczyć cichą pracę i energooszczędność. Niestety filtr trzeba co jakiś czas wymieniać. Uwaga! Ultradźwięki drażnią zwierzęta domowe.

Każdy z nawilżaczy posiada określoną wydajność, która określa jaka powierzchnię jest w stanie nawilżyć i jak intensywna będzie wydzielana mgiełka.

Powierzchnia nawilżania podawana najczęściej w m2. Najsłabsze nawilżacze są w stanie nawilżyć pomieszczenie wielkości 10-20m2. Producenci oferują również takie, które z powodzeniem poradzą sobie z powierzchnia nawet 300m2. Wydajność parowania podawana jest w ml/h lub l/dobę. Informuje o ilości wody jaką zużywa aby wytworzyć parę wodną. Ilość zużytej wody zależy od wielkości nawilżacza i powierzchni nawilżania. Dla przykładu najmniejsza ilość zużytej wody wynosi 4-5l na dobę, a największa nawet 80l/dobę.

Moc nawilżaczy powierzchnia jest różna. Najwięcej energii elektrycznej zużywają te nawilżacze, które podgrzewają wodę i wytwarzają ciepła mgiełkę. Moc wynosi: 340W-2000W. Mniejszy pobór prądu to nawilżacze ultradźwiękowe, które potrzebują do wytworzenia mgiełki zimnej 25-50W, a ciepłej 120-140W. Najmniej energii zużywają nawilżacze ewaporacyjne bo zaledwie 25-50W.

Dodatkowe funkcje nawilżaczy powietrza

Oprócz funkcji nawilżania powietrza nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg innych dodatkowych funkcji do których należą:

  • jonizacja – podczas tego procesu powstają jony neutralizujące działanie jonów dodatnich, które wpływają niekorzystnie na nasz organizm wywołując np. astmę. Nawilżacze z jonizatorem polecane są astmatykom.
  • inhalacja – dzięki ciepłej parze z pewnością przyda się dzieciom jak i dorosłym podczas chorób takich jak astma.
  • osuszanie – nadmierna wilgoć w mieszkaniu nie sprzyja zdrowiu a więc warto osuszyć powietrze żeby ustrzec się pleśni i grzybów w mieszkaniu.
  • aromaterapia – dzięki urządzeniu można korzystać z terapii naturalnymi olejkami zapachowymi. Piękny i intensywny zapach w mieszkaniu.
  • oczyszczanie – nawilżacz podczas oczyszczania pozbawia powietrze brudu, bakterii i pyłu. Zapobiega to dużej liczbie chorób i problemów zdrowotnych.

Filtry w nawilżaczach powietrza

Każdy nawilżacz wyposażony jest w filtr. W dostępnych na rynku nawilżaczach wyróżniamy następujące rodzaje filtrów:

  • filtr HEPA – eliminuje alergeny i kurz,
  • filtr dyszowy – lepsza dystrybucja pary,
  • filtr węglowy – redukuje nieprzyjemny zapach w powietrzu,
  • filtr ceramiczny – zmiękcza wodę i usuwa kamień.

Podsumowując. Przed dokonaniem ostatecznego zakupu warto sprawdzić wydajność nawilżacza i dobrać odpowiednia moc. Warto również wybrać nawilżacz z większym pojemnikiem na wodę. Latem z pewnością przyda się nawilżacz wytwarzający zimna mgiełkę, która ochłodzi wnętrze. Posiadasz zwierzęta, to nie kupuj nawilżacza ultradźwiękowego, gdyż zwierzętom będzie przeszkadzał podczas pracy. Teraz jesteś mądrzejszy więc wybierz nawilżacz odpowiadający Twoim potrzebom.

Komentarze  

-1 #1 lola 2019-10-11 09:46
Nawilżaczy powietrza raczej nie stosuję więc nie wiem czy sprawdzają się. Jednak wpis ciekawy. Być może w przyszłości skuszę się na nawilżacz powietrza.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież