Jak chcesz przywrócić dawną biel firanką i pozbyć się brudu warto zaznajomić się z sposobami prania.

Pranie tego typu tkanin jest dosyć wymagające z uwagi na delikatny materiał z którego są wykonane. W celu ułatwienia zadania poniżej przedstawione są sposoby prania ręcznego i w pralce.

Jak prać firanki – w pralce czy ręcznie?

Firanki nie są jedynym sposobem na gapiostwo sąsiada, ale również są ozdobą okna. Działają jak filtr, który zbiera wpadające z zewnątrz zanieczyszczenia. Nawet zwykłe otwarcie okna i przedostawanie się smogu do wewnątrz powoduje żółknięcie firan. Chłoną nieprzyjemny zapach, tłuszcz, dym z papierosów i promienie słoneczne. Wszystko to przekłada się na ich nieestetyczny wygląd. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak często prać firanki by były jak nowe. Czy pranie firan w pralce jest bezpieczne? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od materiału i sposobu wykończenia. Niektórych tkanin w ogóle nie można moczyć, a niektóre można prać tylko ręcznie. Należy stosować się do zaleceń na metce. A co w przypadku dawnego odcięcia metki? W tej sytuacji pozostają dwa wyjścia: oddać firanki do profesjonalnej pralni lub potraktować je bardzo delikatnie.

Bezpieczne pranie ręczne

Pranie firan nie jest tak częste jak pranie ubrań i pościeli, ale trzeba wiedzieć jak prać firany żeby ich nie zniszczyć. Często wykonane są z delikatnego materiału, a poza tym posiadają zdobienia. Zwiększa to podatność na uszkodzenia, dlatego firanki wymagają specjalnego traktowania. Jeśli nie jesteś pewny czy twoje firanki można prać w pralce to upierz je ręcznie. Jest obowiązkowe jeśli mamy do czynienia z firankami haftowanym, których elementy mogłyby zostać uszkodzone lub ulec całkowitemu zniszczeniu w bębnie pralki. Należy pamiętać, że podczas prania nie powinno się przecierać firanek, a tylko delikatnie ugniatać materiał. Wszelkie zanieczyszczenia powinny zniknąć po użyciu wody i płynu do delikatnych tkanin.

Jak prać firanki wykonane z lnu, tiulu i bawełny? Firanki z tych materiałów też warto trzymać z daleka od pralki. Jeśli chcesz zachować fakturę, to pierz ręcznie. W tym celu trzeba przygotować duża miskę z ciepłą, ale nie gorącą wodą i mydło. Następnie trzeba poczekać aż mydło rozpuści się. Można użyć mydła w płynie. Potem wystarczy delikatnie zanurzyć firanki w roztworze.

Ręcznie pierz również firanki woalowe. Firanki z tego materiału warto dodatkowo namoczyć w przygotowanym roztworze wody, soli do firan i proszku do prania. Po czym firankę wyprać w chłodnej wodzie z dodatkiem płynu do płukania. Ta czynność pozwoli pozbyć się szarego nalotu i jednocześnie nie zniszczy firany.

Jak prać firanki w pralce? Najważniejsze zasady

Decydując się na pranie w pralce powinieneś przestrzegać kilku ważnych zasad. Należy stosować bez względu na to z jakiego materiału posiadasz firanki. Przestrzegając zasad nie musisz obawiać się zniszczenia materiału.

Namoczenie firanek. Przed praniem firanki warto namoczyć. W przypadku zakurzenia wystarczy delikatnie oczyścić na sucho, a po tym włóż do wanny lub dużej miski z wodą. Firanki pozostawiamy w wodzie na kilka godzin. Im materiał będzie dłużej w wodzie tym łatwiej usuną się wszelkie plamy. W przypadku białych firan warto do wody wlać delikatny detergent z dodatkiem wybielacza. W przypadku firan z kolorowymi wstawkami należy zachować ostrożność i uważać z ilością wybielacza. W przeciwnym wypadku może dojść do odbarwień. Jeśli tkanina jest pożółkła, to namocz w misce z wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Jeśli firana posiada tłuste plamy, to warto do wody dodać płynu do mycia naczyń.

Pranie delikatne

Jak wyprać firanki w pralce żeby ich nie uszkodzić? Przed włożeniem do pralki należy złożyć ją w kostkę. Firanki, które posiadają falbany, tasiemki i frędzle należy włożyć do specjalnej torby przeznaczonej do prania delikatnych ubrań. Jeśli nie dysponujesz taką torbą, to możesz użyć poszewki na poduszkę. Jak firana posiada elementy plastikowe lub tasiemki, to trzeba pozbyć się ich przed włożeniem do pralki. Ważne jest ustalenie temperatury prania, a le również ilości obrotów podczas wirowania. Nigdy nie należy odwirowywać firanek na wysokich obrotach. Teraz wystarczy włączyć odpowiedni program w pralce do prań delikatnych tkanin. W ten sposób pozbędziesz się zbyt wielu zagnieceń i rozdarciu materiału. Należy prać w detergentach przeznaczonych do delikatnych tkanin. Takie detergenty należy używać z umiarem, gdyż mogą uszkodzić materiał i nie rozpuścić się.

Jak prać firanki, żeby były białe i dobrze się prezentowały?

Śnieżnobiałe firanki z pewnością wywołają pozytywne wrażenie nie tylko na Tobie, ale również na zaproszonych gościach. Poniżej informacje w jakiej temperaturze prać firanki i jak często trzeba to robić. Jak często prac firanki? Zależy to od tego w jakich warunkach mieszkasz i na jakie zanieczyszczenia narażone są firanki. Możesz wykonać to dwa razy w roku na przykład przed świętami. Większa ilość smogu na zewnątrz, obecność dzieci i zwierząt oraz palenie papierosów powoduje większe zanieczyszczenie firan. Na ich wygląd ma wpływ ciągłe dotykanie na przykład idąc na balkon. Jeśli zauważysz, że odświeżenie firan jest konieczne, to nie zwlekaj tylko wykonaj od razu. W jakiej temperaturze prać firanki? Podczas prania firan ważne są nie tylko obroty bębna, ale również temperatura w której pierzemy. Optymalną temperaturą prania jest przedział pomiędzy 30, a 40 stopniami Celsjusza. Cieplejsza woda może odbarwić kolorowe elementy i zdeformować materiał. Jak prać firany, żeby nie były pogniecione? Prasowanie firanek może zając kilka godzin więc już na etapie wkładania do pralki warto zadbać o to aby nie zmięły się. Dobry sposobem jest złożenie firan w kostkę i włożenie do odpowiedniego worka do tkanin. Jak firanki gniota się podczas prania, to dobry sposobem na rozprostowanie jest powieszenie jeszcze mokrej tkaniny. Pod wpływem ciężaru materiał sam pozbędzie się zagnieceń. Jak z firan cieknie woda, to powtórnie włączamy wirowanie i płukanie, dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru wilgoci, która mogłaby uszkodzić podłogę. Jeśli zależy Ci na czasie, to rozwieś mokre firanki, a podłogę zabezpiecz ręcznikami. Należy pamiętać żeby mokrych firan nie rozwieszać w słoneczne dni, bo mogą pożółknąć. W trudniejszych przypadkach pomoże nie tylko żelazko, ale również streamer i stacja parowa. Dzięki temu urządzeniu bez problemy wyprasujesz rozwieszone firanki. Najpierw należy sprawdzić czy daną tkaninę można prasować. Po wyciągnięciu z bębna z pewnością pozostaną zagniecenia na przykład w przypadku poliestru prasowanie nie będzie aż tak trudne.

Domowe sposoby na pranie firanek

Jak poradzić sobie z plamami i zabrudzeniami powstałymi na firanach? Taki materiał często wymaga wybielenia. Możesz wykonać je używając dostępnych w domu składników. Oto po jakie produkty warto sięgnąć.

  • jeśli pierzesz w pralce to dosyp trzy łyżki sody oczyszczonej, dzięki temu firanki nie będą szare i pożółkłe.
  • wyblakłe firanki można namoczyć w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Wystarczy 30 minut aby ujrzeć różnicę.
  • w celu wybielenia i wybłyszczenia materiału namocz firanki w wodzie z solą w proporcjach 2 łyżek soli kamiennej na litr wody. Po 10 minutach firanki wkłada się do pralki lub pierze ręcznie.
  • raz na jakiś czas warto skorzystać z sposobu babci z mąka ziemniaczaną. Wykrochmalone firanki będą wchłaniać mniej kurzu, a ich późniejsze czyszczeni będzie łatwiejsze. W celu wykonania krochmalu należy zagotować wodę w ilości jednego litra i dosypać łyżkę mąki ziemniaczanej. Kiedy przestygnie wlej do miski i uzupełnij do połowy chłodną wodą. W tak przygotowanym roztworze połóż firany. Po upływie określonego czasu firany należy rozwiesić. W przypadku porania w pralce należy użyć gotowego krochmalu. Krochmal wykonany z mąki może podziałać na bęben pralki sklejając elementy bębna.

Pranie firanek w pralce – o tym musisz pamiętać!

Nie zaleca się prania w pralce firan i zasłon, które „na sucho” są ciężkie. Po wchłonięciu wody stają się znacznie cięższe i może dojść do awarii pralki. Welury, aksamity czy pluszowe oddawaj do pralni chemicznej. Zetknięcie się tych materiałów z wodą lub detergentem może prowadzić do uszkodzeń. Zawsze przed włożeniem firan do pralki składaj je w kostkę. Firany z dodatkami typu koraliki, frędzle, szelki, guziki zabezpiecz woreczkiem z siateczki do prania. Jeśli nie masz odpowiednio dużego woreczka, to firany możesz włożyć do poszewki na poduszkę zapinanej na zamek lub guziki. Elementy dekoracji, typu troczki czy szarfy do podpinania firan, warto zabezpieczyć siateczką, aby w bębnie nie skręciły materiału. Firany, które posiadają elementy usztywnione należy prać ręcznie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież