Biokominki bardzo szybko zadomowiły się u dekoratorów wnętrz, którzy często wykorzystują je w swoich aranżacjach.

W mieszkaniach domów wielorodzinnych biokominek jest zbawieniem, gdyż nie wydziela szkodliwego dymu, którego nie ma gdzie odprowadzić. Biokominki podczas procesu spalania wydzielają parę wodną, która świetnie nawilża powietrze, mogą posłużyć do aromaterapii, a główną zaletą jest szybka i prosta obsługa.








Rodzaje Biokominków

Przyjrzyjmy się bliżej biokominkom. Biokominki dzieli się na trzy rodzaje: wiszące, wolnostojące i do zabudowy. Przyjrzyjmy się im po kolei.

  • Biokominek wiszący – nie zajmuje dużo miejsca. Wystarczy z ścianie wywiercić kilka otworów i przymocować. Nadaje się na małe powierzchnie.
  • Biokominek wolnostojący – można umieścić w dowolnym miejscu w salonie nawet na środku. Z łatwością przestawiają się dając przyjemne ciepło i światło. Istnieją wersje stołowe, które po zakończeniu użytkowania można wstawić do szafy.
  • Biokominek do zabudowy – komora paleniska znajduje się w niszy, a wieńczy ją dekoracyjna opaska.

W postaci płynnej tj bioetanolu występuje w pojemnikach 1 – 5 litrowych. W zależności o regulacji 1 l wystarcza na nawet 6 godzin palenia. W postaci żelu umieszczonego 500ml puszkach wystarcza na 3 godziny palenia. Konserwacja takiego biokominka jest bardzo łatwa, prosta i przyjemna. Ogranicza się jedynie do wytarcia kurzu z kominka i uzupełnieniu biopaliwa.

Zalety biokominków

Biokominek zbiera ogromnie dużo pozytywnych opinii głównie dzięki szeregu zalet do których należą:

  • ekologiczność czyli brak wydzielania szkodliwego dumy i zużywanie biopaliw,
  • szybko rozgrzewa się,
  • służy jako uzupełnienie ogrzewania tradycyjnego,
  • zajmuje mało miejsca,
  • prosty montaż i łatwa konserwacja,
  • wygląd – ultra nowoczesny i niepowtarzalny. Każdy znajdzie coś dla siebie z bogatej palety.
  • łatwość transportu i przenoszenia - biokominek można z powodzeniem przenosić z pokoju do pokoju lub do innego mieszkania,
  • doskonale sprawdza się przy nawilżaniu powierzchni,
  • nie brudzi, a sam jest czysty.

Wady biokominków

Nie ma jednak rzeczy bez wad. Oto kilka wad biokominków:

  • nie nadają się do ogrzewania mieszkania, gdyż koszty są zbyt wysokie,
  • szybko tracą ciepło więc nie kumulują,
  • pomieszczenie z biokominkiem trzeba regularnie wietrzyć.

Do biokominka można dokupić różne akcesoria do których należą: kamienie naturalne lub ceramiczne mające za zadanie kumulować ciepło i ładnie wyglądać, polana ceramiczne mają dokładnie te samo zadanie co wyżej wymienione kamienie. Zapalarka służąca do podpalania paliwa, pojemnik do aromaterapii do którego wlewany jest olejek i w końcu pokrowce do przechowywania biokominka.

Moc biokominka wynosi 1,5-4kW więc jest niska. Nie znaczy to, że nie ma biokominków o większej mocy. Producenci posiadają w swojej ofercie biokominki o znacznie większej mocy, lecz ich cena w zastraszającym tempie rośnie. Koszt godzinnego ogrzewania pomieszczenia biokominkiem wynosi nawet 6 złotych, a dla przykładu drewnem tylko 20 groszy więc kto wybierze biokominek jako główne źródło ciepła.

Co trzeba wiedzieć o biokominkach?

Zadajmy sobie kilka zasadniczych pytań odnośnie biokominków.

Czy biokominkiem uzupełni się tradycyjne ogrzewanie?

Tak, jeśli wybierze się biokominek otwarty o mocy 3-4kW.

Czy biokominek wstawi się do dużego pokoju?

Specjaliści uważają, że nawet małych rozmiarów biokominek może być ozdobą wielkiego salonu. W ogromnym salonie biokominek można postawić w wydzielonej sekcji. Zbyt duży biokominek w małym pomieszczeniu może wszystko przytłoczyć.

Lubisz zmiany? Czy spędzasz całe życie w raz urządzonym mieszkaniu lub pokoju?

Biokominek jest świetnym dodatkiem, który jest mobilny więc można przestawiać do woli.

Biokominek wiszący jest mniej mobilny i pozostają po nim dziury w ścinach, które trzeba załatać. Największy problem jest z zabudowanym biokominkiem, który nie jest mobilny. Warto zdecydować się na dodatek aranżacyjny w postaci biokominka.

Komentarze  

0 #1 lola 2019-10-11 09:52
U nas jest kominek tradycyjny, ale kiedyś zdecydujemy się na zmianę na biokominek. Lubie aromaterapię więc biokominek byłby jak w sam raz.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież