Jak każdy inny sprzęt AGD tak i mikrofalówka łatwo ulega zabrudzeniu w trakcie użytkowania.

Podgrzewaną żywność umieszczamy w zamkniętym środowisku, dlatego nie powinno się go myć środkami z chemikaliami. Jak wyczyścić mikrofalówkę i o nią zadbać? Poniżej łatwe, domowe sposoby na wyczyszczenie tego sprzętu kuchennego.

Taką kuchenkę należy traktować jak każdy inny sprzęt i regularnie czyścić bez względu na rodzaj, model i częstotliwość użytkowania. Należy pamiętać, że wnętrze mikrofalówki nie czyści się gotowymi mleczkami i proszkami. Jak tego nie będziemy przestrzegać, to we wnętrzu mikrofalówki będzie chemiczny zapach jeszcze długo po czyszczeniu i może przeniknąć do potraw. Jak zatem powinien wyglądać proces czyszczenie tego sprzętu kuchennego? Istnieje łatwy i bezpieczny dla zdrowia sposób. Wystarczy kilka podstawowych kuchennych środków i odrobina cierpliwości.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Wodą z cytryną

Doskonałym środkiem do czyszczenie wewnątrz mikrofalówki jest woda z sokiem z cytryny. Nie tylko pomaga zwalczyć brud, ale również neutralizuje wszystkie zapachy będące w mikrofalówce oraz jednocześnie dezynfekuje. Zanim zabierzecie się za ręczne mycie, to najpierw przygotowaną wodę z sokiem z cytryny umieść w mikrofalówce i nastaw na 5 minut na najwyższą moc. W tym czasie woda powinna się intensywnie gotować wydzielając parę wodną. Potem wyłączamy urządzenie i zostawiamy na kilka kolejnych minut wewnątrz. Dzięki temu para wodna zmiękczy brud i zaschnięte resztki jedzenia. Przy okazji nasyca je przyjemnych cytrynowym zapachem.

Czyszczenie mikrofali sodą oczyszczoną

Po wyjęciu z mikrofalówki miski z wodą namocz szmatkę w roztworzenie i dokładnie przetrzyj wnętrze. W przypadku pozostania brudu należy gąbką kuchenną z sodą wyszorować te miejsca, po czym powtórz czynność z szmatką i wytrzyj wnętrze do sucha. Nie należy zapominać o wyjęciu obrotowego talerza, w który wyposażony jest ten sprzęt.

Czyszczenie octem

Jest to metoda na nieprzyjemne zapachy. Ocet podobnie jak cytryna działa odkażająco i oczyszczająco, poza tym pozostawia przyjemny zapach wnętrzu mikrofali. Ocet jest substancją o drażniącym, intensywnym zapachu więc nie każdy podejmie się tej czynności. Pomimo nieprzyjemnego zapachu ocet poradzi sobie równie dobrze z brudem, co cytryna. Aby wyczyścić wnętrze tego sprzętu należy przygotować mieszaninę wody i octu i włączyć urządzenie na kilka minut. Miskę napełnioną roztworem wody i octu wstaw do mikrofali i postępuj jak w przypadku mycia cytryną.

Czyszczenie mikrofalówki z zewnątrz

O mikrofalówkę należy dbać nie tylko wewnątrz. Do tego doskonale nadaje się ocet, który mieszamy z wodą. Sprawi, że sprzęt kuchenny będzie lśnił. Wentylatory czyści się z użyciem specjalnej szczoteczki, którą warto podłączyć do odkurzacza. W ten sposobów łatwo i szybko wyczyścimy wentylatory.

Codzienna pielęgnacja kuchenki

Drugą sprawą ułatwiającą czyszczenie mikrofalówki jest regularna dbałość o urządzenie. Po każdym użyciu kuchenki należy mokrą szmatką wymyć wnętrze, dzięki temu unikniemy zapieczenia plam i zabrudzeń w czasie kolejnych użytkowań. Nie ma nic trudniej usuwalnego niż brud, tłuszcz i resztki dań. Regularne czyszczenie mikrofalówki wpływa na nie tylko na komfort użytkowania, ale również zapobiega uszkodzeniom i poprawnej pracy. Ponadto, zapach rozkładających się resztek nie jest przyjemny.

Czego nie robić podczas czyszczenia!

Warto pamiętać, że wnętrza mikrofalówki nie należy szorować druciakami, ostrymi myjkami i narzędziami. Używając tych rzeczy w łatwy sposób można zarysować lub zniszczyć delikatną powierzchnię sprzętu kuchennego. Podobnie sprawa wygląda z stosowaniem różnych mleczek i środków czyszczących, które oprócz swych silnym właściwości ściernych mogą pozostawić toksyczny, chemiczny zapach we wnętrzu mikrofalówki. Zalecane i dopuszczane jest mycie ciepłą wodą z użyciem płynu do naczyń.

Jak zapobiegać zabrudzeniom?

Aby nie musieć zmagać się z przypalonymi resztkami warto im stosownie zapobiegać. Kiedy wstawimy do mikrofalówki miskę lub talerz z potrawą, warto je dobrze przykryć. To zapobiegnie parowaniu i wydobywaniu się tłuszczu. Jak strawa jest płynna, to dzięki pokrywce nie wychlapie się i nie zabrudzi ścianek kuchenki. Zawsze przed włożeniem danego pojemnika warto sprawdzić czy jest do tego przystosowany. Niestety nie każde naczynie nadaje się do użycia w mikrofalówce. Niewłaściwe naczynie mogłoby się rozpuścić pod wpływem temperatury.

Czyszczenie mikrofali i co dalej?

Jak już wiesz jak szybko wyczyścić mikrofalę, to bierz się to roboty i wypróbuj te sposoby, które doprowadzą twoją kuchenkę do idealnej czystości. Mając wiedzę jak wykonywać czynności czyszczące, to postaw na regularne mycie i przecieranie powierzchni grzewczej. Nie wystarczy co kilka miesięcy usuwać zapieczone plamy. To bieżąca konserwacja jest kluczem do sukcesu. Wiadomo, że najwięcej zabrudzeń pojawia się na obrotowym talerzu, który łatwo można wyszorować. Chcąc uniknąć dostawania się jedzenia na ścianki, pamiętaj o stosowaniu pokrywek lub specjalnych naczyń. Warto pamiętać, aby naczynia były dostosowane do tego rodzaju użytkowania. Metod na wyczyszczenie mikrofalówki jest naprawdę sporo. Należy wybrać taką, która będzie odpowiednia dla ciebie i dla twoich zasad, które masz w kuchni. Jeśli nie chcesz używać mocnej chemii, wcale nie musisz. Jest szansa, że wystarczy użyć naturalnych środków i substancji, które wykorzystywane były przez nasze babcie. Może to zająć więcej czasu, jednak efekt będzie równie zadowalający. Pomoże, to również zaoszczędzić w twoim budżecie i życie zgodnie z naturą.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież