Wiadomo, że jak nie znamy się na wielu czynnościach naprawczych, to warto wezwać fachowca i mieć spokój i pewność, że praca zostanie solidnie wykonana.

Nieraz lepiej wydać kilkadziesiąt złotych i cieszyć się z efektu. Jednak wymiana gniazdka elektrycznego jest na tyle łatwa, że z instrukcją krok po kroku sam wykonasz. Warto dodać, że nie zawiera to duża czasu.

Podłączanie gniazdka elektrycznego w domu - najczęściej zadawane pytania

Co oznacza kolor kabli? - Czarny lub brązowy to kable sieciowe. Niebieski jest przewodem neutralnym. Żółto – zielony to kabel uziemiający.

Jak odkręcić gniazdko od ściany? - Używa się do tego odpowiedniego śrubokręta. Wystarczy odkręcić śrubkę znajdująca się przeważnie między otworami

Czy trzeba odłączyć prąd? - Koniecznie. Trzeba wyłączyć bezpieczniki i upewnić się, że nie płynie prąd. W przeciwnym razie może stać się niebezpieczny wypadek.

Jaka kolejność kabli? - Czarny lub brązowy – lewy zacisk. Niebieski prawy zacisk, a żółto – zielony górny zacisk.

Czym jest gniazdko elektryczne?

Jest to nic innego jak złącze w instalacji do której mamy zamiar podłączyć takie urządzenia jak: sprzęt AGD i RTV. Są to najczęściej gniazdka jedno lub trójfazowe. Gniazdko jednofazowe stosowane w naszych domostwach odróżnia się najczęściej miejscem na dwa wtyki. Z popularnych gniazd wyróżnia się:

  • gniazdo typu C – z dwoma otworami na bolce, ale bez uziemienia.
  • gniazdo typu europlug – posiada otwory, ale nieco wypłaszczone na płaskie wtyczki z urządzeń,
  • gniazdo typu E – ma dwa otwory na przewód fazowy i neutralny oraz jednym bolcem na uziemienie.

Kiedy gniazdko elektryczne nadaje się do wymiany?

Gniazdko nadaje się do wymiany wtedy kiedy jest uszkodzone. Oznaką tego jest iskrzenie lub wydobywanie się dziwnych dźwięków, które z niego dochodzą. Innymi niepokojącym syndromem są ślady nadpalenia na obudowie i w pobliżu otworów, do których wkładamy wtyczkę. Wymiana jest niezbędna gdy są jakieś uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia lub gdy gniazdko odstaje od ściany.

Zacznij od przygotowań do wymiany

Przede wszystkim miejsce, w którym będziemy wymieniać gniazdko musi być odpowiednio oświetlone żebyśmy widzieli, co robimy. Z tego powodu wymiana gniazdka musi odbyć się za widna, gdyż należy wyłączyć prąd. Do wymiany nie potrzebujemy specjalnych narzędzi. Wystarczy śrubokręt i tak zwany próbnik napięcia.

Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać to wyłączenie prądu i upewnienie się, że nie płynie do gniazdka, które będzie wymieniane. W tym celu w starszych instalacjach wykręcamy lub wyłączamy bezpiecznik. W nowych instalacjach ustawiamy przełącznik w pozycję „off”. Z prądem nie ma żartów więc warto jeszcze raz sprawdzić. W tym celu używamy próbnika napięcia, który wkłada się do gniazdka. Jeśli nie dysponuje się próbnikiem wystarczy podłączyć do kontaktu na przykład lampkę i spróbować ją włączyć. Jeśli włączenie lampki nie powiedzie się, to znaczy, że prąd nie płynie.

Demontaż starego gniazda elektrycznego

mamy pewność, że prąd nie płynie wtedy odkręcany śrubki mocujące gniazdko. Obecnie najczęściej spotyka się jedną śrubkę na środku, między otworami w które wtykamy wtyczkę. Zdarza się, że są dwie śrubki po bokach. Następnie odkręcamy znajdująca się po dobudową metalową puszkę do której przykręcone są przewody. Najczęściej puszka montowana jest na dwie śrubki po jej bokach. Po wykręceniu śrubek mamy dostęp do kabli. W tym momencie warto zastosować sztuczkę, która polega na sfotografowaniu kabli. Dzięki zdjęciu będziemy widzieli gdzie dany przewód był podpięty. Można spotkać dwa sposoby mocowania kabli. Albo na śrubki w starszych instalacjach albo za pomocą specjalnych zacisków w bardziej nowoczesnych instalacjach. W pierwszym przypadku odkręcamy śrubki, a w drugim zwalniamy zacisk.

Montaż nowego gniazda elektrycznego – krok po kroku

  1. W pierwszej kolejności wybieramy miejsce, w którym będzie gniazdko. Potem za pomocą wiertarki tworzymy dziurę,w której będzie osadzone gniazdko.
  2. Na ścianie zaznacza się przebieg kabli w pionie lub poziomie. Należy pamiętać aby kabli nie kłaść skośnie. W ten sposób podczas wiercenia kolejnej dziury unikniemy trafienia na kable i ich uszkodzenie. Po latach możemy mieć pewność, że zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami bezpośrednio nad gniazdkiem możemy spodziewać się przewodów.
  3. Wzdłuż wyznaczonej linii wykuwa się tak zwane bruzdy, których szerokość i głębokość powinny wynosić 15mm. Gdy kujemy w pobliżu gniazdka z którego poprowadzone zostaną kable, musimy zakończyć kucie w odległości kilku centymetrów od gniazdka. Po tej czynności wyłączamy bezpiecznik lub odłączamy nadmiarowoprądowe bądź różnicowoprądowe zabezpieczenia. Należy sprawdzić czy prąd jest na pewno odłączony. W celu stwierdzenia braku prądu można użyć próbnika lub miernika napięcia.
  4. W bruździe wierci się otwory na uchwyty montażowe w odległości 50cm. Można to wykonać za pomocą narzędzia akumulatorowego albo jeszcze przed wyłączeniem prądu z wykorzystaniem wiertarki. Później gruntujemy bruzdę używając do tego podkładu.
  5. W tym kroku odmierzamy odpowiednią długość kabla doliczając po kilka centymetrów z każdej strony. Wykorzystując nóż rozcinamy koniec kabla, po czym z odkrytych żył ściągamy po 2-3cm izolacji. Tą czynność należy wykonać kombinerkami.
  6. Zakładanie kabla zaczyna się od puszki elektrycznej. Jak dysponujemy starą puszką wmontowaną w ścianę to od razu wkładamy do nie kable. W nowej puszce należy wykonać otwory, przez które zostaną wpuszczone kable. Następnie kabel prowadzimy bruzdą i przytwierdzamy do ściany za pomocą uchwytów montażowych, które nakładane są na kabel. Po czym uchwyty wbijamy w ścianę w otwory za pomocą młotka.
  7. Drugi koniec kabla montuje się do gniazdka, z którego przeprowadzony zostanie prąd. Jeśli jest potrzeba usunięcia tego gniazdka, można zastosować kostki łączeniowe. Trafimy tam też na stare okablowanie. Trzeba je dociąć od nowych przewodów. Żeby to wykonać wystarczy założyć na końcówki starych kabli listwę zaciskową. Wszystkie nowe kable łączymy w kostce, tak aby te same kolory znalazły się naprzeciw siebie. Gotowa kostkę umieszcza się w puszce.
  8. Jak już całe okablowanie jest gotowe wtedy można przystąpić do zakrywania bruzd. W tym celu można użyć gipsu lub szpachli. W naniesiony gips wkłada się bandaż chroniący przed pękaniem i równa się powierzchnię z użyciem pacy.
  9. Teraz przychodzi moment, w którym montujemy puszkę otworze. Do tego wykorzystuje się gips, którym zakrywa się wszystkie szczeliny pomiędzy puszką, a ścianą.
jak podłączyć gniazdko elektryczne

Narzędzia niezbędne do podłączenia gniazdka elektrycznego.

Narzędziami, którymi podłączymy gniazdko są wiertarka z opcją kucia, paca, młotek, kombinerki, śrubokręt, próbnik lub miernik napięcia, nóż, poziomica i ołówek. Następne czynności zależą od tego czy mamy gotową i zamontowaną puszkę w ścianie, czy też samodzielnie ją wykuwamy i prowadzamy przewody.

Jakie gniazdka kupić do swojego domu?

Jeśli nadal nie kupiłeś gniazdka, to możesz postawić na nowoczesne rozwiązania. Pozwalają one na niewykorzystywaniu noży czy śrubokrętów gdyż wbudowane mają szybkozłączki. , gdzie przewody wtyka się w odpowiednie miejsce, a gniazdko montuje w puszce. To pozwala na oszczędzenie pracy i czasu, a montaż jest bardzo łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się wyglądem. Można zleźć coś nowoczesnego lub klasycznego.

Podsumowanie

Montowanie gniazdek nie jest czynnością skomplikowaną. Należy zachować wszelkie warunki bezpieczeństwa i zasady BHP. Jeśli nie posiadasz fachowej wiedzy o instalacjach elektrycznych, to w tym wypadku należy zlecić tą robotę profesjonaliście lub znajomemu, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież