Garaż to niezwykle popularny element w większości projektów domów. Umożliwia on bezpieczne zaparkowanie pojazdu, chroniąc go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i kradzieżą. Dodatkowo w takim pomieszczeniu możemy wygospodarować przestrzeń do przechowywania zapasów i innych mniejszych urządzeń, przydatnych w każdym domu. Jakie będą wady i zalety garażu w budynku mieszkalnym?


Zalety garażu wbudowanego w bryłę domu

Gotowe projekty domów to starannie dopracowane koncepcje, w których zintegrowany garaż nie zaburza estetyki i funkcjonalności budynku. Takie pomieszczenie wbudowane w bryłę obiektu pozwala zaoszczędzić miejsce na działce, które możemy zagospodarować w inny, dowolny sposób. Garaż w domu zapewni nam maksymalny komfort użytkowania, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Nie będziemy musieli obawiać się przemoknięcia czy zmarznięcia, w wygodny sposób wsiadając do pojazdu bez konieczności opuszczania ciepłego wnętrza domu. Przeglądając gotowe projekty domów, możemy zdecydować się na wersję z garażem połączonym z dodatkowym pomieszczeniem - schowkiem. Pozwoli nam to stworzyć praktyczną strefę gospodarczą, która ułatwi przechowywanie wielu przedmiotów oraz utrzymanie ładu w całym budynku. Z uwagi na fakt, iż garaż wbudowany w bryłę domu posiada wspólny dach i zazwyczaj dwie ściany z częścią mieszkalną, jest on znacznie tańszy w realizacji, aniżeli wolnostojący obiekt z miejscami parkingowymi. Nie wymaga również zakupu dodatkowego, indywidualnego projektu, co zmniejsza koszty związane z formalnościami przed budową. Jego atutem jest także możliwość zaaranżowania dodatkowego pomieszczenia na poddaszu, powiększającego ogólną przestrzeń użytkową.

 

Wady posiadania garażu w budynku mieszkalnym

Garaż zaprojektowany w bryle domu to rozwiązanie, które posiada również pewne minusy. Przede wszystkim należy liczyć się z możliwością wnikania zapachów spalin czy olejów do salonu lub kuchni. Możemy jednak zminimalizować to ryzyko, dbając o wykonanie efektywnej wentylacji garażu oraz oddzielenie go od części mieszkalnej za pomocą pomieszczenia gospodarczego lub przedsionka. Brama garażowa to dodatkowe wejście, przez które do naszego domu mogą dostać się złodzieje. Z tego względu starajmy się wybierać modele z dodatkowym ryglem lub blokadami, jak również rozważmy możliwość zamontowania drzwi antywłamaniowych pomiędzy garażem a wnętrzem budynku. Jeżeli pomieszczenie znajduje się poniżej poziomu gruntu, konieczne będzie wykonanie starannego odwodnienia liniowego przed bramą garażową. Wyeliminuje ono problem zalewania wnętrza w przypadku intensywnych opadów deszczu lub roztopów. Nieco kłopotliwy może być również hałas i chłód dochodzący z garażu. Aby zmniejszyć tą niedogodność, zastosujmy odpowiednio ocieplone i wygłuszone drzwi między częścią gospodarczą i mieszkalną, które zapobiegną lub w znaczącym stopniu ograniczą przenikanie dźwięków i zimnego powietrza do strefy dziennej.

 

Projekt domu z wbudowanym garażem to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które łączy w sobie liczne zalety. Poprawia nasz komfort korzystania z pojazdu w mroźne i deszczowe dni, oferuje dodatkową przestrzeń do magazynowania, jak również jest tańszy w realizacji, niż osobny budynek mieszkalny i gospodarczy. Jednocześnie garaż w domu posiada także pewne wady, takie jak ryzyko wnikania zapachów i dźwięków do części mieszkalnej czy możliwość włamania przez bramę garażową. Na szczęście zdecydowaną większość tych niedogodności możemy zlikwidować, dobierając odpowiednie elementy wyposażenia – antywłamaniowe, odpowiednio odizolowane drzwi czy odwodnienie liniowe, zlokalizowane przed wjazdem do garażu.

Zdjęcie: Projekt M245 - Trafna decyzja (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekty gotowe domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież