Ogród to naturalne przedłużenie domu. W ogrodzie urządzane są grillowania, spotkania z bliskimi i przyjaciółmi.

Nic dziwnego, że meble ogrodowe odporne są na zabrudzenia, ale jak i czym je czyścić, to zostanie napisane poniżej. Ogród jako prywatne miejsce jest urządzony zgodnie z gustem gospodarza, dlatego na rynku jest tyle różnych mebli wykonanych z różnych materiałów. Każdy materiał to odmienne cechy i inny sposób czyszczenia. Warto pamiętać, że prawidłowe i regularne czyszczenie mebli ogrodowych pozwoli pozostać im w prezentowaniu się jak nowe nawet po upływie kilku lat.

Jak czyścić meble ogrodowe?

Jak chcesz żeby zakupione meble służyły dłużej niż sezon to warto odpowiednio je konserwować. I tak:

  • plastikowe meble ogrodowe - takie meble wystawione są cały rok na działanie warunków atmosferycznych. Od promieni słonecznych kolor może wyblaknąć więc warto schować je pod dach lub aby były w cieniu. Regularnie sprawdzaj czy na meblu nie ma plam. Łatwiej usunąć jest plamę na bieżąco niż po upływie kilku tygodni. Należy zwrócić uwagę czy na plastikowych meblach nie pojawiło się pęknięcie. Jeśli tak to warto je podkleić zanim ktoś z zaproszonych gości usiądzie i zrobi sobie krzywdę. Brud jeśli jest, to warto od razu usunąć używając gąbki i wody z na przykład mydłem lub płynem do mycia naczyń. Meble czyści się miękką stroną gąbki w celu uniknięcia zarysowań. W przypadku częstej organizacji spotkań warto na stół i krzesła położyć ceratę lub obrus.
  • meble z technorattanu - jest to solidne tworzywo. Meble wykonane z tego tworzywa po skończeniu okresie grillowania warto schować do garażu lub innego pomieszczenia. W przypadku nie wystawienia tych mebli na działanie warunków atmosferycznych zimą mamy pewność, że meble nie stracą swoich właściwości. W ciągu dnia takie meble można przecierać szmatką z wodą i mydłem, dzięki temu na meblach nie będzie gromadził się kurz. Ponadto można użyć miękkiej gąbki i proszku do prania. Jeśli chcesz żeby umyta powierzchnia mebla nie gromadziła brudu to wytrzyj ją szmatką lub ręcznikiem papierowym. Meble delikatnie przeciera się gąbeczka, a następnie spłukuje przy użyciu konewki lub prosto z węża ogrodowego jednak nie pod ciśnieniem, gdyż włókna mogą się rozsunąć, a splot uszkodzić lub zniekształcić plecionkę. Czyszczenie tych mebli nie jest kłopotliwe, gdyż brud nie wnika w głąb syntetycznych włókien i pozostaje na ich powierzchni, dzięki czemu meble są odporne na wszelkie zanieczyszczenia. Wybierając preparat do czyszczenia należy unikać silnych i żrących środków, gdyż mogą powodować odbarwienia i utratę koloru. W celu sunięcia kurzu i pyłu można użyć odkurzacza z odpowiednia z delikatną szczotką, którą wymiecie się z plecionki wszelkie kurze, a dopiero później mycie. Mechaniczne czyszczenie wykonuje się z miotełką z miękkim włosiem lub miękką końcówka odkurzacza.
  • meble z metalu - największym wrogiem metalowych mebli jest rdza. Jak się pojawić mebel przestaje być estetyczny, ubrania zaczynają się brudzić i meble jest podatny na pęknięcia. W celu uchronienia mebli od rdzy użyj lakieru lub kup takie meble, które będą już pokryte tym preparatem. Warto regularnie sprawdzać czy na meblu nie pojawiają się rysy. Jeśli do nich dostanie się wilgoć to po pewnym czasie możemy spodziewać się rdzy. Takie meble czyści się ściereczką z mikrofibry i detergentu. Do usunięcia poważniejszych zabrudzeń można użyć wody pod ciśnieniem. Pamiętać należy, że po skończonym myciu powierzchnię mebla trzeba wytrzeć do sucha, co zmniejszy ryzyko pojawienia się rdzy. Jeśli chcesz żeby twoje metalowe meble miały nieskazitelny połysk użyj wody z sodą oczyszczoną, a następnie wypoleruj powierzchnię. Do pielęgnacji metalowych mebli można użyć specjalnych preparatów i akcesoriów. Pamiętać należy żeby płyn był dopasowany do rodzaju mebli i żeby przybory nie rysowały metalowych powierzchni.
  • drewniane meble – należy pamiętać, że drewno z czasem traci swój blask. Jest to związane z działaniem deszczu i środków czystości. Jednak nie tracimy tego na zawsze jeśli będziemy poddawać drewno odpowiedniej pielęgnacji, która nie wymaga dużo czasu i pozwala się cieszyć przez długi czas dobrze prezentującymi się drewnianymi meblami. Przede wszystkim takie meble nie powinno czyścić się używając wody, bo to przecież ona powoduje utratę blasku. Niektóre z modeli mebli pokryte są bejcą lub lakierem, co czyni je wodoodpornymi. Bez względu na gatunek drewna drewno lubi spędzać okres zimowy w pomieszczeniach w których nie odczuje zimowego mrozu. Przeciwnikiem drewnianych mebli jest grzyb, który sprawia, że mebel nie jest już solidny. Dlatego warto raz z w roku zeszlifować stary lakier i położyć nowy, co czyni drewno bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Czyszcząc meble należy uważać z ilością wody. Można wspomóc się detergentem. Po usunięciu wszelkiego zabrudzeń należy położyć warstwę lakieru. Dzięki temu nie przenika woda i nie gromadzą się zabrudzenia. W celu pozbycie się kurzu można użyć odkurzacza z specjalną nakładką, dzięki temu mamy pewność, że nie pojawią się zarysowania. Do czyszczenia mebli woskowanych używa się mleczek zawierających wosk lub stosować sam wosk na przykład pszczeli. Preparat nakłada się na ściereczkę i okrężnymi ruchami wcieramy w mebel. Meble olejowane czyścimy z użycie ściereczki z olejami. Wcierać należy dokładnie i powoli. Przy okazji dzięki właściwością oleju konserwujemy meble. Jak mebel jest pokryty lakierem to do czyszczenia używamy różnego rodzaju mleczka, pasty czy spreja, dzięki którym nie tylko czyścimy mebel, ale również konserwujemy.

Jak często czyścić meble ogrodowe?

Meble ogrodowe stoją na zewnątrz kilka miesięcy więc są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Tak więc promieniowanie UV, wysokie temperatury, deszcz i mróz wywierają na nich swoje piętno pozostawiając widoczne ślady. Ważną rolę odgrywają takie czynniki jak jakość, wykończenie i oczywiście materiał z którego zostały wykonane. Drewniana leżanka jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne niż ta wykonana z aluminium. Jednak obie wymagają pielęgnacji. Prawidłowa pielęgnacja pozwala na zachowanie funkcjonalności i wydłuża żywotność. Zapobiegawczo zaleca się przecieranie mebli wilgotną szmatką. Usuwa to ślady codziennego użytkowania i ściera kurz. Nie pozwala to na reakcję brudu z powierzchnią mebla. Przynajmniej raz w roku meble ogrodowe należy wyczyścić. Regularne czyszczenie mebli ogrodowych jest konieczne. Meble należy czyścić przynajmniej raz w roku. Meble ogrodowe drewniane są bardzo delikatne więc trzeba je czyścic i olejować przed rozpoczęciem sezonu, w trakcie i na zakończenie. Agresywne środki czyszczące i szorujące szczotki uszkadzają powierzchnie mebla, dlatego nie należy ich stosować do czyszczenia drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Myjki wysokociśnieniowej wolno używać do czyszczenia drewnianych mebli ogrodowych wyłącznie zachowując bezpieczną odległość od 70 do 100 centymetrów. Myjka ciśnieniowa jest skutecznym narzędziem do mycia mebli z metalu oraz tych wykonanych z tworzywa sztucznego.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież