Większość producentów okien dachowych oferuje swoim klientom wybór pomiędzy modelami wykonanymi z PVC i drewna.

O ile pod względem funkcjonalności obie propozycje sprawdzają się równie dobrze, o tyle plastikowe okna dachowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkiej i łatwej pielęgnacji. W jaki sposób zadbać o szyby, ramę i okucia w oknach tego typu? Oto wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, by cieszyć się pełnią ich właściwości przez wiele długich lat.

Jak dbać o szyby w oknach dachowych plastikowych?

Nie jest tajemnicą, że myśląc o myciu okien z reguły mamy na myśli szyby. To one najszybciej ulegają zabrudzeniom, wpływając zarówno na ilość światła dziennego, dostającego się do pomieszczenia, jak i psują estetykę wnętrza. Bez względu na to, czy mowa o oknach dachowych PVC, czy drewnianych, aby nie zniszczyć szkła, należy używać przeznaczonych do tego celu detergentów oraz miękkich ściereczek. Lepiej unikać tkanin ze szwami i sztywnych materiałów, gdyż mogą one porysować powierzchnię szyby. Problematyczne w przypadku pielęgnacji okien dachowych bywa ich położenie. Niektóre modele wyposażone są w system łatwego mycia, który znacząco ułatwia czyszczenie szyb zewnętrznych. W innych wypadkach konieczne może być użycie drabiny.

Plastikowe okna dachowe - pielęgnacja ram

Wiele osób decyduje się na plastikowe okna dachowe nie tylko ze względu na nowoczesny design, ale także niezwykle prostą pielęgnację, która odróżnia je od drewnianych odpowiedników. W przypadku okien producentów takich jak Dakea rama z PVC ma zwiększoną odporność na wilgoć i zabrudzenia, dzięki czemu w o wiele mniejszym stopniu narażona jest na powstawanie pleśni. Z tego względu doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o częstych zmianach temperatury i podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. W odróżnieniu od modeli drewnianych, okna plastikowe nie wymagają dodatkowego lakierowania i czynności konserwacyjnych. Podobnie jak w przypadku szyb, ramę najlepiej jest czyścić przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry lub bawełny. Najprostszym, a zarazem skutecznym i nieinwazyjnym środkiem myjącym jest ciepła woda z delikatnym płynem do mycia naczyń. Nawet w przypadku trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń należy zrezygnować z silnych środków chemicznych, czy też skrobania powierzchni. W takim wypadku lepiej namoczyć kilkukrotnie powierzchnię i stopniowo usuwać plamy.

 

Dowiedz się więcej:https://dakea.pl/produkty/okna/

Konserwacja okuć i uszczelek w oknach dachowych PVC

Podejmując czynności pielęgnacyjne okien dachowych, często zapomina się o mniej widocznych elementach konstrukcji, takich jak uszczelki i okucia. W pełni funkcjonalne i estetyczne okna dachowe plastikowe będą służyć przez długie lata, jeśli zadbamy o wszystkie ich elementy. Raz na kilka miesięcy warto więc sprawdzić, czy któraś z części nie nadaje się do wymiany. Jeśli napotykamy problem z otwieraniem lub zamykaniem okna, dobrze jest zrobić przegląd metalowych okuć, a w razie potrzeby odpowiednio je nasmarować. W sezonie zimowym warto także skorzystać ze specjalnych preparatów do uszczelek, który zwiększa ich wytrzymałość na działanie czynników pogodowych i zapobiega przymarzaniu. Zapewnia to idealną termoizolację i komfort cieplny nawet w najchłodniejsze wieczory.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież