Parujące szyby w domu

Istnieje wiele rozmaitych sposobów walki z parowaniem szyb do których można zaliczyć odpowiedni wybór okien lub po prostu zadbać o klimatyzację i wentylację w pokoju. 



Zajmijmy się przez chwilę odpowiednim wyborem okien, które pełnią istotną funkcję. Nowoczesne okna posiadają nawiewniki o których pokrótce. Nawiewniki mogą być sterowane ręcznie, sterowanie różnicą w wilgotności powietrza bądź ciśnieniowe. Te ostatnie same regulują napływ świeżego powietrza z zewnątrz. Zasada jest prosta. Im większa różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz tym przepływ powietrza jest większy. Co można powiedzieć? A no tyle, że nawiewniki sterowane ręcznie są najmniej efektywne przez co chyba mało opłacalne.


Sposób na parujące szyby w domu?


Jednym z znanych i stosowanych sposobów walki z parowaniem szyb nawet w domkach jednorodzinnych jest umiejscawianie grzejników pod samymi oknami. Grzejnik wydzielając ciepło działa osuszająco na szyby i likwiduje parę wodną poprzez zmniejszanie wilgotności. Inną znana i stosowaną metodą walki z parowaniem szyb jest montowanie na zewnątrz rolet i żaluzji. Stosowane jest to nawet w blokach mieszkalnych. Żaluzja dobrze izoluje szybę od działania powietrza i uniemożliwiają gromadzenie się skondensowanej pary wodnej. Znane są preparaty antyroszeniowe stosowane w samochodach.

W przypadku mieszkań i domów warto pomyśleć o kupnie specjalnych okien z zamontowanymi szybami z powłoką antyroszeniowa. Jest to nowoczesne rozwiązanie znane i stosowane. Prostym elementem regulującym poziom wilgotności w pomieszczeniach jest odwilżacz powietrza. W pokoju wilgotność nie powinna przekraczać 50%. W przypadku przekroczenia tego poziomu należy włączyć urządzenie lub po protu wywietrzyć pokój otwierając okno na oścież.

To kilka sposobów na walkę z parowaniem szyb zjawiskiem, które dotyka wielu. Sposoby te są znane i stosowane i proste do wykonania nawet niewielkim nakładem finansowym przy minimalnym wysiłku. Niektóre z nich jak nawiewniki lub okna z specjalnymi powłokami są gotowe do kupna, inne zaś nie wymagają nakładów finansowych lub ten nakład jest znikomy.

Komentarze  

0 #1 wandzia 2019-10-11 10:07
U mnie nieraz tak jest głównie w łazience i kuchni. WPis pokazał mi jak z tym walczyć.
Dziękuję:-)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież