Myśląc o użytkowaniu domu, oprócz komfortu, bierzemy pod uwagę również kwestie finansowe oraz szczególnie w ostatnich latach – ekologiczne. Utrzymanie gospodarstwa domowego to comiesięczne opłaty, które nierzadko pochłaniają dużą część dochodów. Nowoczesne technologie dają duże możliwości zredukowania tych kosztów. Dla przykładu, opłaty za energię elektryczną można zredukować za pomocą fotowoltaiki. Również w ogrzewnictwie mamy bardzo duże pole manewru.


Szczególnym zaufaniem cieszą się kotły na paliwo stałe. Nie mówimy tu o starych, węglowych kopciuchach tylko o innowacyjnych kotłach 5 klasy (np. Defro). Zarówno piece na ekogroszek jak i na pellet nie mają sobie równych na polskim rynku. Mimo, że coraz popularniejsze są pompy ciepła, to nadal nie mogą się równać z kotłami zasilanymi paliwem stałym. Z czego to wynika? Przede wszystkim piece na pellet i ekogroszek są idealnym połączeniem ekologii, komfortu i oszczędnego ogrzewania domu. To są główne cechy, doceniane przez użytkowników starszych domów jak i inwestorów wznoszących nowe budynki. Kotły na paliwo stałe, jako uniwersalne źródło ciepła zachowują idealny stosunek jakości do ceny. Z pewnością, alternatywy występujące na rynku nie wypadają w tej kwestii aż tak korzystnie. Można śmiało stwierdzić, że wraz z rozwojem technologii, kotły na pellet i ekogroszek będą umacniały swoją pozycję na rynku i będziemy je spotykać w polskich domach jeszcze częściej.

Kotły na paliwo stałe są ekologiczne!

Wbrew opinii wielu rządzących, kotły na paliwo stałe są przyjazne środowisku. Potwierdzeniem tego jest certyfikat Ecodesign. Kocioł Ecodesign musi spełniać restrykcyjne normy emisyjne. Kształtują się one następująco:

Dla emisji cząstek stałych:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 40 mg/m3
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 60 mg/m3

Dla emisji tlenku węgla:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 500 mg/m3
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 700 mg/m3

Dla emisji OGC:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 20 mg/m3
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 30 mg/m3

Dla emisji tlenków azotu:

  •       kotły na biomasę (np. pellet): < 200 mg/m3
  •       kotły na ekogroszek: < 350 mg/m3

Ciężko sobie wyobrazić, że znając powyższe wartości, jeszcze ktoś będzie próbował posądzać kotły na paliwo stałe o negatywny wpływ na środowisko. Warto dodać, że pellet jest uznawany za odnawialne źródło energii. Biomasa jest stawiana w jednym rzędzie z fotowoltaiką, pompami ciepła czy też elektrowniami wiatrowymi.

Oszczędzanie za pomocą kotłów na paliwo stałe

Mówiąc o zaletach ekonomicznych, trzeba wyróżnić szczególnie kotły na pellet. Wysoka wydajność tych urządzeń (potwierdzana również przez certyfikat Ecodesign) oraz specyfika paliwa, sprawiają, że wytworzenie 1 kWh energii za pomocą kotła na ekogroszek to koszt wynoszący około 0,13 zł. Jest to zdecydowanie najniższa wartość na rynku. Niezaprzeczalnie, jest to jeden z powodów determinujących dużą popularność tej technologii.

Oczywiście kotły na paliwo stałe (najnowsze technologie znajdziesz na Defro.pl) mają jeszcze wiele innych zalet. Mowa tu m.in. o komfortowym użytkowaniu (poprzez sterowanie z poziomu urządzeń mobilnych). Ponadto, niskie koszty eksploatacji idą w parze ze stosunkowo niewielką ceną samych urządzeń. Jest to bardzo ważne podczas planowania budowy domu lub termomodernizacji starszego budynku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież