Plastry drewna to niezwykła ozdoba, która może również pełnić inne, bardziej praktyczne role. Taki element często jest bazą wykorzystywaną w najróżniejszych projektach art decor wykonywanych w domu. Tak stworzona kompozycja będzie oryginalnym i niepowtarzalnym dodatkiem do domu i ogrodu. Plastry drewniane to nic innego jak pień drzewa wraz z jego korą pocięty w poprzek. Takie cięcie zapewnia plastrom unikalny wzór słoi i w pełni naturalny wygląd. Warto pamiętać, że naturalne drewno może mieć skazy, takie jak sęki, nierówne słoje czy przebarwienia. Nie wpływa to jednak na jego jakość, a nawet dodaje niesamowitego uroku.






Gdzie można kupić plastry drzewne?

Takie plastry można zamówić przez internet, jednak minusem tej sytuacji jest fakt, że nie można dotknąć drewna przed zakupem. Najróżniejsze sklepy internetowe mają w swoich ofertach plastry drewna o różnej wielkości, grubości i rodzaju drewna z którego pochodzą.

W każdym mieście znajdują się sklepy oferujące elementy wystroju wnętrz. Plastry drewniane można również dostać w niektórych kwiaciarniach oraz marketach budowlanych.

Plastry drewniane można również kupić u niektórych leśniczych, tartakach czy innych firmach zajmujących się bezpośrednio obróbką drewna.


Czy plastry można obrabiać?

Jak najbardziej! Surowe plastry drewna można obrabiać według swojego uznania. Szlifować, ciąć, wycinać z nich i wykorzystywać na nich dowolną technikę.

Drewniane krążki świetnie wpasowują się w większość stylizacji, widok drewna "ociepla" wnętrza nadając im bardziej przyjemny wygląd.

W razie potrzeby można plastry drewna znakować kilkoma metodami na przykład grawerem, laserem, tłoczeniem lub malowaniem. Najlepiej jednak grafika lub symbole wyglądają wypalone - idealnie współgra to z ciepłem drewna i jego charakterystyczną strukturą.


Pomysły na wykorzystanie plastrów drewnianych

Zastosowań krążków drewnianych jest tak po prawdzie nieskończenie wiele, ponieważ jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Krążek może stanowić element większej kompozycji lub sam stanowić ozdobę.

Oto kilka pomysłów na kreatywne wykorzystanie plastrów drzewnych:

1. Mniejsze i cieńsze plastry możesz wykorzystać:

- Mogą służyć za podkładki pod kubki. W celu zwiększenia ich żywotności można je pomalować lakierem ochronnym do drewna - wtedy żadne zamoczenie ich nie będzie straszne.

- Takimi krążkami możesz za pomocą kleju na gorąco wykleić wazon lub ozdobną misę - jest to zabieg dzięki któremu możesz w kilka chwil odmienić wygląd ceramiki.

- Ozdoby na ścianę. Plastry drewniane możesz najpierw pomalować w ciekawy wzór, a potem umieścić na płótnie lub bezpośrednio na ścianie. Taka ozdoba świetnie będzie pasowała w pomieszczeniu o klimacie rustykalnym.

- Hitem ostatnich miesięcy są wesela, w których motywem przewodnim jest boho. I tutaj krążki z drewna będą idealnym dodatkiem. Sprawdzą się jako oryginalne winietki, dodatek do prezentów dla gości czy nawet pamiątki! Bardzo ciekawym pomysłem jest postawienie pudła z czystymi krążkami wraz z markerami, nie trzeba nawet tego ogłaszać, a goście sami zaczną podpisywać się na nich, wypisywać życzenia i inne ciekawe rzeczy. Taka wypełniona po brzegi skrzynia będzie idealną pamiątką weselną dla pary młodej.

2. Średniej wielkości i grubości plastry drzewne tak samo jak te mniejsze można wykorzystać na wiele sposobów.

- Bardzo interesującą pozycją jest wykorzystanie plastra jako płótna. Romantyczne obrazki, kwieciste łąki i drzewa opromieniane delikatnym wrześniowym słońcem - to klimaty, które świetnie będą wyglądać na słojach otoczonych naturalną ramką z kory.

- Na średnich krążkach można instalować niewielkie ozdoby. Ostatnim hitem są ozdoby bożonarodzeniowe tworzone na właśnie takich podstawach. Nie dość, że są solidne, to jeszcze plaster drzewa będzie współgrał z tematyką świąt Bożego Narodzenia.

- Interesującym, a zarazem dosyć intrygującym pomysłem są medale wykonane z krążków. Obronione z nadrukiem, zalaminowane i z przeciągniętą długą wstęgą. Jest to dosyć niecodzienny i nawet ekscentryczny pomysł nagrodzenia medalistów, jednak w konkursach przyrodniczych, zawodach surwiwalowych czy innych związanych bezpośrednio z przyrodą będą niesztampową i niezapomnianą wygraną.

3. Duże plastry drzewne. Takie elementy można wykorzystać do stworzenia elementów wyposażenia domu lub ogrodu.

- Stoliczek kawowy. Jest to must have w każdym rustykalnym mieszkaniu! Taki stoliczek jest stosunkowo łatwo samemu zrobić - wystarczy do dużego plastra drewnianego przykręcić nóżki ze stolika. Taki element można bezproblemowo kupić w każdym markecie budowlanym. Sam blat warto zabezpieczyć laminatem, ponieważ wylany napój, taki jak kawa czy herbata może zostawić trwałe ślady na surowym drewnie.

- Element dekoracyjny wiszący na ścianie. Tutaj nie trzeba wiele, wystarczy do plastra zamocować sznurek lub łańcuszek na którym będzie wisiał plaster. Taka ozdoba sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w ogrodzie.

- Zegar. W internecie i w niektórych sklepach stacjonarnych można kupić wskazówki zegara wraz z jego mechanizmem, a dalej to już z górki! Wystarczy nawiercić otwór w odpowiednim miejscu krążka, przełożyć mechanizm, namalować cyfry (albo i nie) i gotowe. Taki zegar będzie nie tylko zwykłą rzeczą, ale powodem do dumy, ponieważ został wykonany własnoręcznie.

- Sporych wymiarów plaster drzewny można wykorzystać jako podstawę do lamp, instalacji artystycznych, wieszaków, półek, czy w innych przypadkach gdzie istnieje konieczność zastosowania solidnego i trwałego materiału. Duży plaster jest świetnym polem do popisu dla malarzy. Malowidła wykonane na kawałku drewna i odpowiednio zabezpieczone wytrzymują długie lata, nie tracąc nic na swojej świetności i soczystości kolorów.

Wykorzystując krążki drewniane masz pewność, że jest to w pełni biodegradowalny materiał, który nie zaśmieci naszej Ziemi.

Jest to też ponadczasowy dodatek, który będzie użyteczny przez długie lata. Nawet jeżeli jego ówczesna forma, w której znalazł zastosowanie się znudzi, to wystarczy go zdemontować i obrobić według nowej wizji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ewood, która oferuje różne produkty drewniane (m.in plastry drewna) - https://ewood.pl/drewno/plastry

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież