Żarówki LED to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie oświetleniowe dostępne na rynku. Jako, że wszystkim powinno leżeć na sercu dobro naszej planety, warto wiedzieć, czy ich wybór okaże się dla niej lepszy od tradycyjnej żarówki.

Różnica między żarówką LED a tradycyjną

Żarówki LED to diody świecące (LED to angielski skrót od Light Emitting Diode), które coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Jeśli chodzi o ekologię, okazują się dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ oszczędzają dużo energii, w przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników. Warto zwrócić uwagę na to, że żarówki LED są w stanie zamienić aż 90% energii elektrycznej na światło. Dla porównania, zwykła żarówka zamienia jedynie około 5%. Dzięki temu, rachunki za prąd są jednocześnie znacznie niższe.

Oświetlenie LED jest też znacznie trwalsze od tradycyjnego. Jedna żarówka świeci nieprzerwanie około pięciu lat. Żarówki tego rodzaju nie ulegają nagrzaniu podczas pracy, a także nie emitują światła, które byłoby niebezpieczne czy męczące dla ludzkiego wzroku. Na jakość i długość pracy żarówek LED nie wpływa częstotliwość ich włączania i wyłączania (częste włączanie i wyłączanie żarówek tradycyjnych prowadzi do ich szybszego zużycia).


Oświetlenie LED bardziej dekoracyjne

Oświetlenie LED ma jeszcze jedną zaletę, którą przewyższa zwykłe oświetlenie. Otóż z jego pomocą dużo łatwiej można stworzyć rozwiązania, oprócz praktyczności, świetnie pełniące funkcję dekoracyjną. W tej roli doskonale sprawdza się taśma LED, łatwa w montażu i odpowiednia do umieszczenia w dowolnym wybranym miejscu. Przy użyciu zwykłych żarówek, które mają raczej ograniczone kształty, trudno stworzyć nastrojowy kącik z delikatnym, niemęczącym oczu światłem.

Oświetlenie LED przybiera także inne formy, które łatwo wykorzystać, gdy chce się je wpasować w konkretną aranżację wnętrza, zwłaszcza o nowoczesnym charakterze. Oświetlenie LED jest ponadto dostępne w bardzo różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo o bardzo oryginalne rozwiązania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież