Każdy obraz jest w stanie zmienić wnętrze w domu.

Sztuka polega na prawidłowym dobraniu obrazu, jego wielkości do aranżacji pomieszczenia. Niektórzy zamiast jednego obrazu chcą posiadać całą galerię. Zanim sięgniesz po młotek zastanów się gdzie ma wisieć obraz i czy na pewno chcesz gwoździami dziurawić ścianę mając do wyboru inny sposób wieszania obrazu. Wieszanie obrazu tak jak inne czynności ma swoja recepturę. Warto poznać kilka trików, które stosują architekci i właściciele galerii sztuki. Dzięki stosowaniu tych trików obraz stanie się ozdobą pokoju na którą będzie miło popatrzeć.


 

Jak powiesić obraz?

W pierwszej kolejności jeśli wynajmujesz mieszkaniu musisz wiedzieć czy wolno Ci dziurawić ściany. W przypadku kiedy obraz jest duży i ciężki to ścianki działowe mogą nie wystarczyć, to trzeba pomyśleć o ścianie nośnej lub innym sposobie zawieszenia obrazu. Ponadto niektóre mury są zbyt kruche żeby gwóźdź utrzymał się długo. Trafnym rozwiązaniem dla sporej ilości małych obrazów są rzepy samoprzylepne, plastry lub haczyki.

Wymienione sposoby nie wymagają dodatkowych urządzeń. Są w stanie utrzymać obraz ważący kilka kilogramów. Minusem jest fakt, że przy odklejaniu od ściany plaster może zejść razem z farbą. Jeśli mamy sporą ilość obrazów warto zastosować szyny z linkami. Rozwiązanie to wymaga wcześniejszego przytwierdzenia szyn na ściany pod sufitem. Jest to prosty sposób na zmianę aranżacji obrazów łatwo można zamienić miejscami, zdejmować i dokładać nowe.

Gdzie powiesić obraz?

Obraz oprócz odpowiedniego miejsca zawieszenia musi być widoczny. W tym celu warto zastosować oświetlenie, żeby goście mogli podziwiać. Trzeba wziąć pod uwagę te sztuczne i te naturalne źródła światła. Obraz powinien być równomiernie oświetlony w ciągu całego dnia. Nie należy, a wręcz unikaj kątów, wysokich mebli i miejsc tuż obok okna. Chcąc podkreślić płótno można zastosować oświetlenie punktowe. Mamy wtedy pewność, że nikt nie przejdzie obok obrazu obojętnie.

Zaczynając przeglądać katalogi z obrazami warto zastanowić się nad tym ile powierzchni możemy na nie przeznaczyć. Takie obrazy jak mapy, płótna wieloczęściowe i abstrakcje są mało czytelne w niedużych rozmiarach. Jeśli twój pokój jest niewielki lepszym rozwiązaniem może okazać się fototapeta, która nie odstaje od ściany i nie zabiera cennych centymetrów i nie pomniejsza optycznie przestrzeni. Są wzory, których lepiej nie kupować.

Jednym z nich jest wielki obraz głowy na płótnie, który nawet z dużych pomieszczeniach będzie przytłaczał. Z kolei obraz mniejszy niż 50 cm na 60 cm wiszący samotnie na ścianie też nie będzie prezentował się najlepiej. W takim przypadku warto zastanowić się nad kilkoma obrazami. Dzięki pustym przestrzeniom między elementami takie rozwiązanie będzie korzystne. Warto pamiętać i stosować! Im mniejsze pomieszczenie tym obrazy powinny być drobniejsze.


Dopasowanie szerokości obrazu to osiągnięcia zamierzonego celu

Jest sposób na zmianę proporcji w małym pokoju. Wystarczy stosować optyczne sztuczki. Rozwiązanie to dotyczy pojedynczych obrazów jak i całych galerii. Obrazy z horyzontalnym ułożonym wzorze lub podłużne obrazy polecane są do ciasnych pokoi. Dzięki takim obrazom pokój będzie wydawał się szerszy niż jest w rzeczywistości. Trzeba wziąć pod uwagę, że taka linia może odebrać pokojowi wysokość, dlatego przy niskim suficie nie warto przesadzać z szerokimi obrazami. Do niskich pokoi nadają się pionowe obrazy, które optycznie wysmuklą pomieszczenie. Efekt będzie potęgowany im kolorystyka obrazu będzie bardziej kontrastowała z meblami i ścianami.


Jak powiesić obraz 5 częściowy?

Obrazy kaskadowe to takie na których jeden wzór rozłożony jest na kilka różnej wielkości części zwykle pięć lub siedem. To zgrabny sposób na prezentacje obrazu na płótnie. Obraz taki projektowany jest z założeniem 2 centymetrowego odstępu między poszczególnymi częściami. Podczas zawieszania koniecznie trzeba zachować te niewielkie odstępy. W przypadku nie zastosowania się wzór może wyjść krzywo, a całość straci swoją lekkość.

Jeśli mowa o obrazach to istnieją dwie możliwości oprawienia. Jeden to krosno, a drugi to rama. Niektórzy przyzwyczaili się do automatycznego oddawania płótna do oprawy. Dzięki ramie całość wydaje się elegancka. Płótna z abstrakcją w wielkich rozmiarach wyglądają lepiej bez dodatków. W ich przypadku rama niepotrzebnie powiększy obraz. Wzór zostanie zaburzony, a wzrok odciągnięty od obrazu. Przypadkiem w którym rama jest niepotrzebna są obrazy kaskadowe lub wieloczęściowe.


Czy łazienka to dobre miejsce na obraz?

Łazienka i kuchnia to pomieszczenia w których nie uniknie się wilgoci nawet pomimo regularnego wietrzenia. Zgromadzona para wodna niekorzystnie wpłynie na farbę i płótno, a już w szczególności na drewniana ramę i krosno. Żeby uniknąć po okresie kilku miesięcy wymiany obrazu warto umieścić go w salonie, a do kuchni zakupić dedykowane temu pomieszczeniu obrazy na szkle i pleksi.



Jak powiesić obraz pod schodami?

Klatka schodowa rządzi się tymi samymi prawami co pozostałe pomieszczenia. Przy wieszaniu obrazów powstaje problem 150 centymetrów, który odnosi się do każdego stopnia. W przypadku szerokiego obraz powstaje problem taki, że jeden koniec płótna będzie za nisko, a drugi za wysoko. Powieszenia obrazu na ukos nie wchodzi w grę, bo będzie krzywo.

Dobrym sposobem jest kupno pionowego obrazu, lecz przy długich klatkach schodowych będzie prezentował się samotnie. Najlepszym rozwiązaniem jest galeria obrazów, które będzie rozwieszona wzdłuż całej klatki schodowej. Dla nie lubiących dużej ilości małych elementów jest dobra wiadomość. Wystarczą trzy obrazy na schodach umieszczone równo na początku, w środku i na końcu schodów. Jeśli decydujesz się na galerię obrazów niech będą to pionowe obrazy dzięki którym dopasujesz je do skosu schodów.


Jak powiesić obraz bez wiercenia?

Jest kilka sposobów zawieszenia obrazy bez uszkadzania ścian. Rozwiązania takie to:

  • taśmy lub plastry montażowe,
  • haczyki samoprzylepne,
  • masy mocujące,
  • paski i rzepy samoprzylepne,
  • dwustronne, wodoodporne plastry,
  • mocowanie na listwach,
  • mocowanie na magnesy.


Masy mocujące – z powodzeniem nadają się do mocowania niewielkich obrazów, zdjęć i plakatów. W celu odpowiedniego doboru ilości masy mocującej należy zapoznać się z etykietom. Spora część dostępnych na rynku mas mocujących nie wysycha i nadaje się do powtórnego użycia. Niektóre masy mają kształt pasków o rozmiarach 1cm na 8cm. Paski te przyklejamy do czystej i suchej ściany, a następnie dociskamy do nich nasz obraz. Ilość i wielkość pasków dopasowujemy indywidualnie do każdego obrazu mającego różną wagę.

Taśmy i plastry mocujące – dają one możliwość zawieszenia obrazu bez niszczenia powierzchni ściany. Pojedyncza taśma jest w stanie utrzymać obraz ważący 6 kilogramów. Głównie nadają się do mocowania płaskich elementów. Należy pamiętać, że plastry i taśmy montażowe nie znoszą wody i promieni słonecznych. Najlepiej nanieść na nieco szorstką powierzchnię. Plastry mocujemy w pionie na całej długości obrazu. W górnej części obrazu powinno się zastosować więcej krótszych plastrów w celu zapewnienia większej przyczepności.

Plastry wodoodporne – Specjalnie stworzona elastyczna struktura plastra pozwala na trwałe przywrzeć do ściany. Plastry są dwustronne. Te większe są w stanie utrzymać ciężar nawet 2 kilogramów. Doskonale sprawdzają się tam gdzie jest wilgotno czyli w kuchni i łazience. Możemy nimi przymocować lustro, haczyki i wieszaki.

Jak widać zawieszenie obrazu to banalnie prosta czynność. Warto jednak poświęcić chwilę i zastosować się do wskazówek. Nie chcąc zniszczyć ściany wybierzmy nowoczesne metody przytwierdzania obrazu do ściany.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież