Zamontowanie karnisza w suficie lub w ścianie nie jest czymś skomplikowanym.

Poniżej podpowiedzi jak to wykonać i jak dobrać karnisz do firan i zasłon. Jak już wybrałeś rodzaj karnisza czeka na Ciebie montaż. Karnisz jest nieodłącznym kompanek firan i zasłon. W dużej mierze decyduje o dekorowaniu okien. Warto wybrać taki, który będzie dopełnieniem firan i będzie pozwalał na rozsunięcie zasłon poza otwór okienny.


Jak powiesić karnisz?

Karnisz musi być dopasowany do wnętrza pokoju, tkaniny na zasłony i być ciekawym elementem dekoracyjnym. To karnisz ma niebagatelne znaczenie w zdobieniu okna. Dla chcących poprawić kształt okna mamy podpowiedzi. Niskie wydaje się wyższe, gdy karnisz zamontujemy pod sufitem, a zasłony będą sięgały samej podłogi. Wąskie okno będzie wydawało się szersze wtedy kiedy karnisz będzie bardziej wystawał poza ramy okienne (otwór okienny) i zawiesną na nim długie zasłony.


Jak powiesić karnisz sufitowy?

Jeszcze nie jest przeżytkiem. Umożliwia w łatwy sposób przesuw firany i zasłon na całej długości karnisza. W zależności od liczby użytych wsporników można uzyskać różna liczbę szyn. Karnisz sufitowy można zamontować jak ścienny wtedy będzie dekoracją okna.


Jak powiesić karnisz ścienny.

Stanowi dogodne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz. Właśnie to sprawia, że tak często sięgamy po karnisze ścienne. Mocuje się go w ścianie powyżej okien. Najczęściej wykonane jako drążek z kółkami. Kółka pomagają przesunąć firanę w dekoracji okna.


Jak dopasować karnisz do wnętrza?

Karnisz powinien eksponować zarówno lekką firanę jak i długą i ciężką zasłonę. Powinien być piękny i zarazem praktyczny. Karnisz jest rozwiązaniem pasującym do klasycznych jak i stylowych wnętrz. Karnisz jest świetnym rozwiązaniem kiedy nad oknem mamy wysoki fragment ściany. Natomiast szyny mocowane do sufitu sprawdzą się kiedy stosujemy rolety.


Wybieramy karnisz: szyna czy drążek?

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje karnisz: drążki i szyny. Drążek jest najpopularniejszym rodzajem karniszy, który jest solidny i trwały. Raczej nie będzie problemów z plątaniem się w czasie przesuwania zasłon i nic nie zatnie się. Pręty umiejscawiamy w uchwytach i montujemy do ściany. Firanki i zasłony zamocowane będą do karnisza za pomocą kołek i szelek.

Zakończenie drążków w karniszach można dopasować do wystroju pokoju, bo stanowią część dekoracji. Szyna jest nowocześniejszym rozwiązaniem. Do przytwierdzenia metalowej szyny musimy w ścianie umieścić wsporniki. Firany i zasłony zaczepia się żabkami, które przesuwają się w prowadnicy. Ze względu na budowę jest możliwość zacinania się żabek. Końcówki szyn są bardzo mało widoczne. Sprzedaje je się wraz z karniszem.


Jak powiesić karnisz?

Karnisz nie może utrudniać otwierania okien, dlatego jeśli nad oknem mamy wystarczająco miejsca karnisz montujemy do ściany. Jeśli miejsca jest mało to montujemy do sufitu. W pokojach z podwieszanym sufitem jest możliwość wpuszczenia karnisza w sufit przez co staje się niewidoczny. Karnisz trzeba odpowiednio dobrać. Także musimy wymierzyć jaką ma mieć długość. Nowoczesne karnisze są lekkie, cienkie i delikatne, a te stylowe dosyć masywne.

Po powieszeniu zasłon skupiamy się na zakończeniu karnisza zwanego kwiatonem. Mają różne kształty i są wykonane z różnych materiałów na przykład metalu, szkła, ceramiki lub drewna. Starając się dobrać karnisz mierzymy szerokość otworu okiennego i z każdej strony dodajemy po 10-15cm, które będzie wystawać poza ramy okna. Jeśli mamy do czynienia z szerokimi oknami to dwa wsporniki nie wystarczą. Wsporniki mocuje się co 150cm w celu uniknięcia ugięcia się pod ciężarem zasłon.


Jak powiesić karnisz – krok po kroku

Najpierw trzeba zaznaczyć otwory w których umieszczony zostanie wkręt mocujący karnisz. W tym celu umieść pod sufitem drążek i zaznacz w których miejscach będą wkręty. Potem wywiercamy otwory i mocujemy uchwyty. Trzeba je wbić. Następnie przeciągamy przez nie drążek. Wcześniej trzeba zamieścić krążki na których zawieszona zostanie firana i zasłona. Na końcu należy solidnie dokręcić śruby mocujące, aby całość była sztywna.

Jak można zauważyć zamontowanie samego karnisza nie jest czynnością skomplikowaną. Ważne żeby dobrać odpowiedni karnisz. To czy wybierzemy stylowy czy nowoczesny zależy od aranżacji pokoju.


jak powiesic karnisz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież