Wydaje się, że urządzenie małego salonu nie jest zbyt wymagające. Schody zaczynają się pojawiać w momencie, gdy pokój ma się stać także funkcjonalny. Praca przy stworzeniu idealnej aranżacji, która będzie praktyczna i odpowiednio dobrana to nie lada wyzwanie, które bardzo często spędza sen z powiek wielu osobom, w tym także architektom i projektantom wnętrz. W małym pokoju istotne znaczenie ma dosłownie wszystko.(https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/ - oświetlenie - aranżacje)

Kolor ścian, ustawienie sprzętów, faktura mebli, czy też oświetlenie. Właśnie ten ostatni element całej układanki jest najczęściej pomijany, a pełni jedną z najważniejszych funkcji w małych przestrzeniach - optycznie je powiększa.


Duże lampy nie pasują do małych przestrzeni

Piękne i okazałe żyrandole faktycznie prezentują się niesamowicie, jednak w małych pokojach się kompletnie nie sprawdzą. Tak samo będzie w przypadku kloszy, które będą skierowane w dół. Zarówno jedne, jak i drugie lampy sprawią, że przestrzeń, zamiast się optycznie powiększyć, zmniejszy się i to drastycznie, dodając przytłaczającego efektu. Nie oznacza to wcale, że trzeba zrezygnować z wiszących modeli oświetlenia. Wystarczy wybrać mniejszą lampę z kloszem otwartym ku górze. Rozproszone światło nie tylko będzie lepiej oświetlać salon, ale także pozwoli odnieść wrażenie, że pomieszczenie jest bardzo przestronne i wysokie.


Wybierz kilka lamp do małego pokoju

Wydawać by się mogło, że w małym pokoju oświetlenie nie będzie tak okazałe. Jedna lampa jednak nie wystarczy i zazwyczaj kończy się to na kilku różnych ich rodzajach. Nie można jednak wieszać ich bez namysłu, byle jak i na chybił trafił. To nie totolotek, a aranżacja wnętrza. Zamontowanie zbyt dużej ilości źródeł światła będzie przytłaczać tak samo, jak jego złe rozmieszczenie. Jak więc rozmieścić lampy w małym pokoju?

Kinkiety powinny znaleźć się na ścianach, najlepiej w miejscach, gdzie jest więcej wolnej przestrzeni. Dzięki temu powierzchnia pokoju się powiększy. Należy jednak cały czas pamiętać o zasadzie kierowania światła w stronę sufitu. Lampy stojące swoje miejsce zazwyczaj mają w kącie każdego pokoju. Nie inaczej będzie z tymi znajdującymi się w mniejszych przestrzeniach. Doświetlając wszelkie zakamarki saloniku, stworzy się wrażenie jego większego metrażu. Oświetlenie dekoracyjne, takie jak oczka, halogeny, czy listwy LED to świetne rozwiązanie, które pomoże doświetlić wnęki i elementy dekoracyjne.


Harmonijne oświetlenie w małym pokoju

Pisząc wcześniej o tym, że w małym pokoju może, a nawet powinno znajdować się kilka źródeł światła, nie chodziło tylko o to, żeby ono było. Lampy powinny być dobrane do siebie pod względem stylistycznym. W ten sposób uda się uniknąć niepotrzebnego chaosu, który mógłby wprowadzić niepotrzebny bałagan w aranżację wnętrza.


Szklane oprawy to idealne rozwiązanie do małego pokoju

Wybierając większą ilość oświetlenia w małym pomieszczeniu, warto rozważyć opcję szklanych kloszy, lub takich, które będą wykonane z materiału imitującego szkło. Ważne, aby było one przezroczyste. Im bardziej, tym lepiej. Przezroczyste przedmioty nie zagracają wnętrza, tylko dlatego, że widać przez nie na przestrzał. Jest to stary trik, który powinno się stale wykorzystywać, a dzięki temu uzyska się optycznie większą przestrzeń w małym pokoju.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież