drzwi prawe czy lewe

Podczas prac wykończeniowych stajemy przed wyborem drzwi, które mogą być prawe lub lewe.

Od tego będzie zależeć jak będą się otwierać. Jakie są zalety drzwi prawych i lewych poniżej. Jak rozpoznać, które to drzwi prawe , a które lewe. Najprostszym sposobem jest stanięcie przed drzwiami. Jeśli zawiasy są po stronie prawej, a klamka po lewej to znaczy, że mamy drzwi prawe. Jeśli zawiasy są z lewej strony, a klamka z prawej wtedy to drzwi są lewe. Jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz wtedy patrzymy na umiejscowienie zawiasów: drzwi są lewe gdy zawiasy są po lewej stronie, a prawe gdy zawiasy są po prawej stronie.


Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Chcąc zdecydować się nad tym czy drzwi mają być prawe czy lewe warto wziąć pod uwagę:

  • Włączniki światła – jeśli powstaje problem, że musisz zamknąć drzwi żeby włączyć lub wyłączyć światło to wiesz, że to mało praktyczne.
  • Oszczędność miejsca – drzwi w małym pokoju powinny otwierać się na zewnątrz. W ten sposób nie marnujemy powierzchni i tak ciasnego pokoju.
  • Poręczność – czyli drzwi prawe dla osób leworęcznych, a drzwi lewe dla praworęcznych.
  • Wzajemna blokada – przy małym korytarzu drzwi powinny otwierać się nie kolidując z drugimi.
  • Funkcjonalność mieszkania – kierunek otwierania drzwi może mieć wpływ na funkcjonowanie w mieszkaniu. Drzwi otwierające się i uniemożliwiające dostanie się do mebla na przykład szafy są doskonałym powodem do wymiany drzwi i dokonaniu odpowiedniego wyboru rodzaju drzwi.

W celu zapobiegnięcia popełnieniu nawet prostych błędów należy wszystko wcześniej rozrysować i naszkicować. Gotowe projekty domów zawierają plan umiejscowienia drzwi i ich rodzaju mam tu na myśli lewe lub prawe. Nie zawsze trzeba zgodzić się z propozycją projektanta.

Dobrze wykonać tą czynność zwracając uwagę na rozmieszczenie mebli, wyłączników światła i sąsiednich drzwi oraz czy chcemy żeby drzwi otwierały się na zewnątrz czy do wewnątrz. Takie planowanie zapobiegnie późniejszym problemom, którym może być wymiana drzwi z lewych na prawe lub usunięcie przeszkody na drodze drzwi.

Temat ościeżnica. Podczas wyboru drzwi warto poświęcić chwilę na wybranie rodzaju ościeżnicy. W nowoczesnych rozwiązaniach wybiera się ościeżnicę bezprzylgową powodującą konieczność umieszczenia zawiasów w drzwiach, a sam tworzy z drzwiami harmonijna całość.

Jak idzie zauważyć prawidłowo wybrane drzwi to klucz do sukcesu. Warto poświęcić dłuższą chwilę na decyzję, która może okazać się niewłaściwa.

Dodatkowo warto poświęcić czas na wybór odpowiedniej oferty montażu drzwi wewnętrznych.


jak odróżnić drzwi prawe od lewych

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież