Pożary, pomimo tego, że w dzisiejszych czasach występują zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, wciąż są bardzo niebezpieczne. W kilka chwil można stracić cały dobytek - tak bardzo niebezpieczny jest żywioł ognia. Warto wiedzieć, w jaki sposób można się przed nim choć trochę zabezpieczyć - sposobów jest przynajmniej kilka.


Sposoby na zabezpieczenie przed pożarem

Jest kilka sposobów na to, aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem pożaru, a w sytuacji, gdy ogień się pojawi, to by jak najszybciej go ugasić. Można wyróżnić czynne jak i bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Powinien to być istotny element każdej konstrukcji budynku, niezależnie od tego, czy jest on przeznaczony do użytkowania prywatnego, czy też publicznego.


W jaki sposób działają bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Warto wiedzieć, że przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w budynku, w którym przebywa, zostały zastosowane zabezpieczenia tego typu. Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe są bowiem najczęściej zupełnie niewidoczne. Ich głównym zadaniem jest to, aby w przypadku gdy pożar już wystąpi, ograniczyć jego niszczycielskie skutki. Taka ochrona pozwala ograniczyć szkody. Zabezpieczenia powinny być stosowane na szeroką skalę, wówczas tragedie związane z tym żywiołem byłyby o wiele mniejsze.


Co można zaliczyć do tego typu zabezpieczeń?

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe to przede wszystkim wszelkie sposoby ochrony materiałów budowlanych i systemów wentylacyjnych przed zajęciem przez ogień. Chodzi o to, aby materiały te miały większą odporność na wysoką temperaturę. Dzięki temu pożar będzie się rozprzestrzeniał znacznie wolniej, niż gdyby takich zabezpieczeń nie było. Jest to doskonałe uzupełnienie czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, które bezpośrednio pomagają ugasić pożar. Warto korzystać z dostępnych możliwości, dzięki czemu można w prosty sposób podnieść poziom bezpieczeństwa zarówno swój, jak i swojej rodziny.


Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe - co można dzięki nim zyskać?

Inwestując w bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, można zyskać przede wszystkim czas potrzebny na ewakuację ludzi z pomieszczenia zajętego przez ogień. Bierne systemy zabezpieczeń działają w taki sposób, aby ogień rozprzestrzeniał się wolniej, co daje więcej czasu na opuszczenie lokalu.  Warto w ten sposób chronić elementy konstrukcyjne wykonane z różnych materiałów, czy to z drewna, czy też ze stali. Możliwa jest także dodatkowa ochrona systemów wentylacyjnych. Często jest tak, że inwestycja tego typu nie niesie za sobą dużych kosztów, a potencjalne zyski spowodowane ochroną mogą okazać się nie do przecenienia.

Najprostszym sposobem na bierną ochronę przeciwpożarową jest zastosowanie różnego rodzaju impregnatów czy zapraw chroniących przed ogniem. Zwiększa się tym samym ochronę samych surowców, co przekłada się na większe bezpieczeństwo w całym budynku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież