Kraków to miasto, do którego przyjeżdża na stałe coraz więcej osób. Niektórzy wybierają się na studia i po skończonej edukacji podejmują decyzję, by tu zostać, jeszcze innym tak toczą się losy zawodowe, że na dłużej muszą zapuścić korzenie w Krakowie. Czy opłaca się tu kupować mieszkanie?



Mieszkanie w Krakowie - co trzeba wiedzieć?

Zastanawiając się nad przeprowadzką do Krakowa na stałe i kupnem mieszkania, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja, która wygeneruje olbrzymie koszty, zwłaszcza jeżeli ktoś wcześniej miał do czynienia jedynie z cenami mieszkań w mniejszych miastach. Myśląc o zakupie kawalerki w Krakowie, trzeba mieć na koncie blisko trzysta tysięcy złotych. Mowa oczywiście o lokalach pochodzących z rynku wtórnego. W przypadku pierwotnego rynku mieszkaniowego ceny lokali są jeszcze wyższe. Deweloperzy Kraków chętnie wybierają jako miejsce inwestycji, choć w okolicach centrum miejsc na nowe inwestycje zaczyna powoli brakować. Nowe bloki mieszkalne powstają na obrzeżach, jednak dzięki dobrej komunikacji nie ma żadnego problemu z tym, aby dotrzeć do centrum. W korkach swoje odstać będą musiały tylko osoby, które po mieście chcą się przemieszczać własnym samochodem.


Dlaczego deweloperzy Kraków tak bardzo cenią?

Kraków to dawna stolica Polski, jednak nie to jest przyczyną tego, że deweloperzy tak chętni wybierają to miasto na swoje inwestycje. Działa tu kilka uczelni wyższych, sporo jest zakładów produkcyjnych, zatrudnienie można znaleźć w turystyce oraz innych branżach. Kraków pomimo tego, że już jest doskonale rozwinięty, to w dalszym ciągu drzemie w nim olbrzymi potencjał, a na obrzeżach jest jeszcze sporo terenu do zagospodarowania. To prawdopodobnie te czynniki sprawiają to, że deweloperzy Kraków tak chętnie wybierają na inwestycje mieszkaniowe.


Gdzie w Krakowie są najtańsze mieszkania?

Jeżeli komuś nie zależy na super standardzie, to może zainwestować w mieszkanie z rynku wtórnego zlokalizowane w Nowej Hucie. Bloki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku może i nie zachwycają standardem czy nowoczesnymi rozwiązaniami, jednak są jeszcze w przyzwoitym stanie, a mieszkania w nich można kupić w niższej cenie niż we współczesnych blokach. Jednak jeżeli komuś zależy na bardzo wysokim standardzie, to pozostaje już tylko nowoczesne budownictwo. Im dalej od centrum, tym większa szansa na to, że będzie taniej. Kluczową rolę odgrywają finanse i wysokość dostępnego kredytu. Zawsze na początek można kupić mieszkanie o mniejszym metrażu i z czasem pomyśleć o jego zamianie na większe. Możliwości jest sporo, a póki co, inwestycja w nieruchomości jest opłacalna. Z roku na rok ceny mieszkań idą w górę.

Za kilka lat będzie można sprzedać mieszkanie drożej, niż się je kupiło. Dokładając do tego oszczędności, będzie można kupić mieszkanie o większym metrażu. Osoby młode, starające się o swój pierwszy lokal mieszkaniowy mogą skorzystać z programu dofinansowania do zakupu mieszkania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież