na jaki kolor pomalować pokój

Pokój dzienny to miejsce wypoczynku, ale również miejsce w którym przyjmujemy gości.

Dlatego też kolory w pokoju nie powinny męczyć swoja intensywnością, lecz powinny być neutralne. Ważne żeby kolory były spójne i harmonijne z wyposażeniem pokoju to jest meblami.

Na jaki kolor pomalować pokój?

Najpierw należy zastanowić się nad bazą czyli jakie chcemy mieć kolory ścian i podłogi. Później dobieramy resztę czyli meble. W pokoju dziennym nie może być nudno, lecz powinny dominować neutralne kolory z powodu długiego przebywania w nim. Wybierając kolor ścian warto wziąć pod uwagę fakt dekorowania salonu na święta na przykład Boże Narodzenie. Zasada jest następująca im bardziej neutralny kolor w pokoju tym lepiej wyglądają kolorowe ozdoby.

Jaki kolor ścian do salonu?

Ciepłe kolory czyli pomarańcz, żółcienie na ścianach i meblach szybko staną się męczące i przytłaczające. Z kolei zimne kolory też nie będą sprzyjały gdyż pokój będzie „lodowaty”. Jakie więc kolory wybrać? Najlepiej coś pośrodku. Jeśli mamy w pokoju meble fornirowe lub z drewna to warto na ścianach umieścić kolor szary podkreślający i kolor mebli i kolor ścian tworząc spójną całość.

W salonach najlepiej sprawdzają się kolory off white czyli biel przełamana innym kolorem. Odpowiednio dobrane kolory mogą wpłynąć na proporcje pokoju dziennego. Jeśli mamy wąski i długi pokój ściany warto pomalować ciepłym i ciemnym kolorem, który optycznie przybliży ściany. Zasada jest taka, że jasne kolory odpychają ściany, a ciemne przybliżają.

Kiedy mamy pokój jasny z dużą ilością słońca to ściany możemy pomalować nieco chłodniejszym i ciemniejszym kolorem. Kolejnym przypadkiem jest pokój z oknami na północ i będący ciemnym wtedy dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na kolor ciepły i jasny. Efekt będzie następujący: pokój będzie cieplejszy i rozjaśniony.

Nie należy zapomnieć o obejrzeniu koloru ścian przy sztucznym świetle. Tradycyjna żarówka przytłumia ciemne kolory, a kolory ciepłe rozświetla. Mając natomiast świetlówkę jasne kolory zostają osłabione, a zimne wzmocnione. Do reprezentatywnych i eleganckich wnętrza pasują kolory zimne. Jeśli chcemy uzyskać efekt aksamitności i przytulności musimy użyć ciepłych barw w głębokich tonach na przykład czekoladowy i bordowy.

Żeby wybrać odpowiedni kolor na ściany w salonie warto kupić testery farb. Farbą z testera malujemy karton o wymiarach miej więcej 50x50 cm. Taki pomalowany karton przykładamy w różne miejsca z pokoju w tym przy sztucznym świetle. Jeśli mamy pewność, że to właściwy kolor to kupujemy ilość farby, która wystarczy do pomalowania pokoju.

Jaki kolor do pokoju?

Kilka zdań na temat niektórych kolorów mogących znaleźć się na ścianach:

  • zielony – uspokaja, daje poczucie błogości i redukuje uczucie stresu,
  • beżowy – wpływa pozytywnie na nasz nastrój,
  • czerwony – zwiększa kreatywność, wyostrza węch, poprawia apetyt i dodaje energii,
  • beżowy – daje poczucie bezpieczeństwa i odpręża, wpływa na nasze zmęczenie zmniejszając je,
  • biały – poprawia nastrój i wpływa pozytywnie na procesy uczenia się,
  • żółty – poprawia kreatywność i poprawia nastrój,
  • niebieski – zmniejsza pocenie się i apetyt, poza tym poprawia samopoczucie i uspokaja.

Nie należy zapomnieć o: w przypadku wyboru jasnego koloru na ściany i materiału do pokoju wtedy warto pomalować niektóre elementy na zwracający uwagę kolor. Będzie to ciekawe rozwiązanie. Ponadto można dokupić kilka przedmiotów na pchlim targu i pomalować je na ten sam kolor. Stworzą ciekawą całość. Niemniej ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na matowy szary kolor, a elementy drewniane na ten sam odcień, ale połyskujący. Jeśli w salonie posiadamy meble, które chcemy wyeksponować pomalujmy je na kolor kontrastujący z kolorem ścian.

Zanim zdecydujesz się na kolor ścian w salonie warto zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli chcemy mieć ciepłe, przytulne miejsce wybierzmy kolory ciepłe jak pomarańcz i czerwień. Jeśli chcemy pokój chłodny wybierzmy odcienie bieli.

Komentarze  

0 #1 Dora 2020-04-07 17:42
A co z szarościami? Bardzo lubię te kolor. Bardzo dużo fajnych odcieni ma Śnieżka.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież