Łazienka to jedno z miejsc w którym spędzamy około dwóch godzin dziennie. Jest miejscem do którego udajemy się zaraz po przebudzeniu i ostatnim miejscem do którego zaglądamy przed snem. Odpowiedni nastrój wnętrza w pomieszczeniu działa na naszą psychikę i samopoczucie. Warto zadbać o funkcjonalność i sprzyjanie odpoczynkowi.


Łazienka jest pomieszczeniem w którym możemy zrealizować niekonwencjonalne i awangardowe rozwiązania. Nawet w małych łazienkach znajdujących się w bloku mieszkalnym mogą powstać ciekawe aranżacje w funkcjonalnie rozmieszczonym sprzętem. Mając do dyspozycji niewielka kwotę pieniędzy możemy stworzyć ciekawa aranżację. Jeśli mamy dużą łazienką możemy pokusić się o sprzęt do kąpieli wodnych, parowych, a nawet masaży. Wtedy staje się pomieszczeniem kąpielowym.

Stałym dylematem przed którym stoją domownicy brzmi: wanna czy prysznic. Każdy z nas lubi po ciężkim dniu pracy wziąć ciepła kąpiel w wannie. Wielu z nas prowadzi szybki tryb życia w którym to czas jest istotny, dlatego tacy ludzie decydują się na montaż prysznica w którym to czas na czynności higieniczne skraca się. Jeśli mowa o zużyciu wody to wartości są porównywalne i wynoszą około 80 litrów wody. Dla zaoszczędzenia wody można skrócić czas brania prysznicu co przekłada się na mniejszy rachunek za wodę. Kabiny prysznicowe mogą być łatwiejsze w użytkowaniu dla seniorów i osób starszych. Mogą mieć zasłonę lub parawan.

Jak rozjaśnić łazienkę. Wybór odpowiedniego koloru jest tu rzeczą ważną. Doskonale nadają się kolory kremowe, ale również doskonale sprawdzą się żywe kolory takie jak pomarańczowy, niebieski lub zielony. Ważna jest intensywność koloru. Trzeba sprawdzić czy są skosy w łazience, czy jest okno itp. Na jasność w łazience odpowiadają również materiały użyte do podłogi i ścian. Gładkie materiały odbijające światło dają najlepszy efekt.

Co na ściany i podłogi w łazience?

Można mówić o wielkim powrocie tapet do łazienki. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Tapety te są odporne na wilgotne i mokre warunki. Tapety winylowe, z włókien szklanych czy tradycyjne papierowe mają powłokę ścieralną, a te dwa pierwsze rodzaje tapet pokryte są lakierem akrylowym. Dla lubiących minimalizm warto zastanowić się nad położeniem odpowiedniej farby lub tynku strukturalnego. Trendem zbierającym żniwo jest kładzenie płytek na podłodze i ścianach aż pod sam sufit. Płytki łatwo myją się przez co utrzymanie czystości nie jest trudne. Jeśli chcemy inny klimat w łazience można pokusić się o podłogę z betonu lub w drewna. Są one łatwe w utrzymaniu. Najtrwalsze są z marmuru lub kamienia naturalnego, ale są odpowiednio droższe.

Usytuowanie łazienki. Do tej pory w mieszkaniach dwu- lub trzypokojowych tworzona była jedna łazienka, a w większych mieszkaniach wydzielano osobno WC. W domkach jednorodzinnych warto aby łazienka była blisko sypialni. Coraz częściej w budownictwie bierze się pod uwagę potrzeby wszystkich późniejszych lokatorów mieszkań dostosowując rozkład pomieszczeń do każdego mieszkania z osobna. Teraz w budownictwie domków wolnostojących jak i mieszkań w blokach coraz częściej uwzględnia się potrzeby lokatorów odnośnie usytuowania łazienki. Ważne żeby już na etapie budowy wykonawca wiedział jaki będzie rozkład pomieszczeń aby mógł doprowadzić odpowiednie instalacje i przyłącza.

Zastanawiające są sposoby na powiększenie małej łazienki. Z pewnością można zamontować duże lustro, które powiększy optycznie łazienkę. Kolejnym sposobem jest zastosowanie płytek z połyskująca powierzchnią. Pamiętać należy o utrzymaniu płytek w czystości. Ponoć ciekawym rozwiązaniem jest podwieszany świecący sufit, który warto wykonać z pleksi dołączając świecące taśmy LED. Przy tym rozwiązaniu trzeba wziąć pod uwagę łatwość dostępu w razie serwisu, a więc płytki pleksi powinny być niezbyt duże, takie aby można było łatwo zdjąć.

Jak widać rozwiązań i pomysłów na aranżację łazienki jest naprawdę dużo. Jednak chcąc osiągnąć pożądany efekt sprawy aranżacji zostaw profesjonalistom. Warto skorzystać z usług specjalistycznych firm do których z pewnością należy https://www.abrys.net/projektowanie-lazienki/ Profesjonaliści zajmujący się aranżowaniem łazienek. Decydując się na skorzystanie z usług firmy zyskujesz pewność końcowego efektu i zapewnienie wysokiej jakości wykonanej usługi.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież