Jak wiadomo okres jesienno-zimowy to odwieczny problem ogrzewania mieszkań, domów i innych pomieszczeń.

W większości mieszkań ogrzewanie zapewnia miejska kotłownia a więc w razie zaistniałego problemu z grzejnikiem jego wymiana może być kłopotliwa. Na wymianę grzejnika zgody może nie wyrazić spółdzielnia mieszkaniowa na której terenie znajduje się mieszkanie. Jeśli jednak decydujemy się na wymianę grzejnika musimy wszystko przygotować na przykład nowy grzejnik o odpowiedniej mocy grzewczej oraz niezbędne narzędzia. Gdy zauważymy korozję na grzejniku lub spękania żeliwnych żeberek to sygnał do wymiany kaloryfera na nowy. Kolejnym elementem mogącym wzbudzić niepokój jest zbyt wysoki rachunek za ogrzewanie. W tedy należy zlokalizować źródło problemu. Mogą być to nieszczelne okna, nieocieplony budynek lub w końcu grzejnik do wymiany.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak spuścić wodę z grzejnika zimą?

Wymiana kaloryfera na nowy w okresie jesiennym nastręcza kłopotu w postaci spuszczenia zalegającej w grzejniku wody i zapewnienia ogrzewania zastępczego. Jednym z sposobów zapewnienia możliwości wymiany grzejnika jest częściowe zamrożenie w rurach wody w celu postania korka blokującego przepływ wody. Blokada działa przez kilkadziesiąt minut w trakcie których możemy wymienić grzejnik.

Do wykonania zamrożenia używa się specjalnej maszyny zwanej zamrażarką. Proces zamrażania wykonuje się w odległości około 5 cm od pionu na gałązce doprowadzającej wodę jak i na gałązce odprowadzającej ostygniętą wodę z grzejnika. Czynność zamrażania jest odpłatna i wynosi ponad 100 złotych. Warto zadbać o fachowców w celu uniknięcia komplikacji i narażenia się na dodatkowe koszty. Po odkręceniu śrubunków i odłączeniu kaloryfera można po odpowiednim przygotowaniu przykręcić nowy grzejnik lub w przypadku likwidacji grzejnika zamontować zaślepki.

 

Jak spuścić wodę z grzejnika centralnego?

Co należy przygotować do procesu wymiany grzejnika? Z pewnością przydadzą się narzędzia, zawory i śrubunki jak i nowy grzejnik w umieszczonymi z boku wlotami na wodę ciepłą, a na dole schłodzoną. W celu wymiany grzejnika należy spuścić wodę z centralnego ogrzewania w całości lub tylko z pionu w którym znajduje się grzejnik. Pamiętać należy, że ta czynność jak każda inna może mieć nieprzewidziane sytuacje przez co okres pozbawiony grzania może wydłużyć się.

Warto wiedzieć, że nagminne spuszczanie wody w całej instalacji przyspiesza korozję rur, co za tym idzie możemy spodziewać się poważniejszej awarii. Dlatego też najkorzystniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest wymiana grzejnika bez spuszczania wody. Jeśli dysponujemy ogrzewaniem w piętrowych domach, a grzejnik który chcemy wymienić jest na piętrze wtedy to możemy spuścić wodę tylko do poziomu poniżej kondygnacji,.Jeśli spust wody z ogrzewania nie znajduje się przy piecu wtedy to wodę z kaloryfera spuszczamy etapami do podstawionego naczynia np. miski lub wiadra. Pod uwagę należy również wziąć fakt korodowania śrubunków ze stali, których nie lada wyzwaniem staje się rozkręcenie. Bywa i tak, że śrubunki są mocno zassane i nie pomagają klucze nastawcze i młotek wtedy to trzeba przeciąć szlifierką kątową lub brzeszczotem rury i wymienić je na nowe po uprzednim nagwintowaniu i wymierzeniu długości.

Jak widać nawet w sezonie grzewczym są sposoby na wymianę kaloryfera na nowy. Do tej czynności trzeba podejść z głową. Wymiana grzejnika w okresie grzewczym nie musi być niewykonalna. Jest szereg sposobów jakimi możemy posłużyć się w celu wykonania zadania. Najważniejsze chcieć to móc.



Komentarze  

0 #2 Joanna 2020-07-26 08:44
Witam , czy po zdemontowaniu grzejnika gdzie leży nieużywany powinna być w nim woda czy należy usunąć ?
Cytować
0 #1 kszyciuk 2019-10-09 08:23
Wymiana grzejnika w CO była zawsze dla mnie kłopotem. Teraz już wiem jak to zrobić Nie wygląda to tak trudno jak można sobie wyobrażać.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież