Blachodachówka czy dachówka

Decydując się na wykończenie dachu w postaci blachodachówki musimy wiedzieć, który rodzaj wybrać, a także warto znać parametry poszczególnych blach.

Blacha na dachu jest w dzisiejszych czasach powszechnie stosowana i jest jednym z tańszych pokryć dachowych.



Parametry blachodachówki:

  • warto wybrać blachę w postaci arkuszu przygotowane na wymiar. Oszczędzamy na tym pieniądze i nie musimy martwić się o ilość zakupionego materiału na dach. Do minusów tego rozwiązania należy zaliczyć brak możliwości przestawiani arkuszy blachy. Kolejnym rozwiązaniem jest blacha modułowa, która to tworzy rzędy dachówek. Zamawiając tą blachę w postaci modułowej nie musimy podawać niektórych parametrów dachu na przykład kształtu.
  • wiodący producenci blachodachówki zapewniają długoletnią gwarancję zachowania koloru. Dotyczy to tylko blachy o wysokiej jakości. Warto zatem wybrać materiał wysokiej jakości żeby móc cieszyć się trwałym i niezmiennym kolorem blachy. Można powiedzieć, że blachę maluje się na rozmaite kolory w palety barw RAL.
  • cena/jakości - z pewnością warto wyłożyć większą kwotę środków na zakup blachy o wysokiej jakości czyli takiej z grubą powłoką, trwalszą i grubszą oraz dobrym gatunkiem stali. Im powłoka cieńsza i jakość stali niższa tym cena automatycznie spada, co nie oznacza oszczędności na dłuższą metę. Blacha o mniejszej trwałości będzie szybciej wymagała wymiany na nową, co generuje koszta.
  • Grubość blachy określają dwie norny to jest PN-EN 508-1 i PN-EN 14782. Blacha nie może być cieńsza niż 0,4 mm. Do najtrwalszych blach zaliczany te z organiczną powłoką, która może być wykonana z PVDF i puralu oraz poliuretanu i plastizolu. Te dwie pierwsze powłoki organiczne są najtrwalsze. Warto zauważyć, że większość blachy jest ocynkowana lub pokryta alucynkiem. Blachy te nie są już tak trwałe jak blachy z powłoką organiczną. Wiedzieć należy, że im grubszy rdzeń blachy tym większa odporność na uszkodzenia mechaniczne.
 

Rodzaje blachodachówki

  • na rąbek – blachodachówka ta małymi krokami wraca do tzw. łask. Wykorzystywana jest w nowoczesnym budownictwie. Bogata paleta dostępnych powłok dodatkowo zachęca do kupna.
  • płaska – ta blachodachówka może być stosowana na dachach o spadzie minimalnym rzędu 9 stopni. Grubość blachy to nawet 3 mm, a samego tłoczenia może sięgać nawet 3 cm. Moduł blachodachówki ma długość w granicach 30-35 cm. Ten rodzaj pokrycia dachu spotykany jest w nowoczesnych projektach domów wolnostojących i nie tylko.
  • trapezowa – jest mało trwała, bo powłoki wykonane są z poliestrów. Blachodachówka jest w wersji ocynkowanej lub alucynku. Jest rzadziej stosowana w domkach jednorodzinnych. Tłoczenie na blasze przypomina kształtem trapez.
  • falista – kształt fali jest bardzo popularny w budownictwie, Wysokość każdej z fal zawiera się w przedziale 30-45 cm, a jej długość wynosi 35-40 cm.
  • karpiówka – jest ona najdroższym z pokryć dachu blachą. Jej estetyka nie pozostawia cienia złudzenia. Cena – wysoka, bo sięga kilkuset złotych za m2. Nie martwmy się temu, bo jej zamiennik jest znacznie tańszy. Karpiówka ma rowek kapilarny, który starannie łączy arkusze. Dzięki temu uniknie się szpar pomiędzy arkuszami. Warto zapamiętać, że zamiennik karpiówki jest o wiele lżejszy niż oryginał.

Jak blachodachówka najlepsza?

W Polsce wyróżniającymi się producentami pokryć dachu z blachy są Pruszyński, Ruukki i Roben. Najdroższą blachodachówka jest ta w rąbek, a przeciwnie płaska. Koszt montażu 1m2 dachu z blachy waha się w granicach 30-60 pln/m2. W głównej mierze zależy to od skomplikowania kształtu dachu i lokalizacji inwestycji. Cena 1m2 blachodachówki to koszt rzędu nawet 180 złotych. Najtańszą blachę do pokrycia dachu kupimy już w cenie 30 pln/m2.

Przed przystąpieniem do finalizacji zakupu blachodachówki warto zapytać sprzedawcę o : ilość lat gwarancji na kolor i przyczepność powłoki do blachy. Nie należy zapomnieć o wypytaniu o cenę , która może dotyczyć metra blachy (rzadziej, wyjątkowo) lub dotyczącą metra pokrycia dachu. Ważne jest zasięgnięcie informacji o obecności w załączeniu akcesoriów i łącznej cenie.


Podsumowanie tematu blachodachówki

Jak widać pokryć z blachy jest kilka rodzai. Z pewnością nie warto oszczędzać, gdyż może zemścić się to po latach na przykład koniecznością szybszej wymiany poszycia dachu. Istnieją jednak inne materiały na pokrycie dachu, lecz wydaje się, że blachodachówka jest najczęściej spotykana. Nowoczesne budownictwo zapewnia temu rodzaju pokrycia dachu być i obecność w współczesności na dachach naszych domów i budynków użyteczności publicznej.

Komentarze  

0 #3 Roberto33 2020-01-03 22:08
To na jaką blachodachówkę ktoś się zdecyduje, zależy tak naprawdę od... wszystkich względów opisanych w tym tekście:) Dlatego m.in. ja ostatecznie zdecydowałem się na pokrycie dachu właśnie blachą (od Regamet), bo od lat byłem fanem paneli dachowych (tzw. dach na rąbek stojący). A tego typu rozwiązania są dostępne tylko z blachy. Ale poza tym osobiście, po roku odkąd mieszkamy w swoim domu, nie mam ani przez chwilę wrażenia, że trzeba było zdecydować się na coś innego. Bo blacha też może być równie dobrym materiałem na dach :)
Cytować
0 #2 magic90 2019-11-30 05:31
Nie warto oszczędzać na pokryciach dachowych - tu się zgadzam. Ale problem polega na tym, że blachodachówki z tej średniej półki kosztują w Polsce tyle, ile dachówka ceramiczna - porównaj sobie ceny np. z ceramiczną Koramic Alegra 9. A ceramika to jednak znacznie lepsza liga...
Cytować
0 #1 przemek30 2019-10-09 08:58
To rozjaśnia cały temat. Teraz będę wiedział jaką blachodachówkę wybrać.
Pomocny wpis:-)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież