Koszty budowy domu warunkowane są zróżnicowanymi czynnikami.

Jakie z nich są kluczowe i powodują, że wydatki mogą stać się znacznie większe lub mniejsze?

Przed budową domu jednorodzinnego wiele osób zastanawia się nad tym, jaki będzie to koszt. Warto więc przyjrzeć się bliżej głównym wydatkom związanym z realizacją swoich marzeń. Zobacz, co wpływa na koszt budowy domu w największym stopniu!

1. Lokalizacja

Położenie działki budowlanej ma obecnie niezwykle istotny wpływ na koszty budowy, ponieważ bardzo często grunty pod dom jednorodzinny mogą wynosić nawet ponad połowę wydatków na budowę.

Na obszarach miejskich o wysokim zainteresowaniu ze strony kupujących koszty gruntów są zazwyczaj wyższe niż w regionach wiejskich lub mniej zaludnionych, dlatego też inwestorzy planujący wznieść dom jednorodzinny w mieście wojewódzkim czy blisko niego muszą przygotować się na spory wydatek.

2. Metraż domu

Wielkość i układ domu, w tym liczba pokoi, łazienek, całkowita powierzchnia użytkowa i powierzchnia zabudowy, mają bezpośredni wpływ na koszty budowy.

Większy dom o bardziej złożonym układzie będzie wymagał więcej materiałów, pracy i czasu na budowę, co zwiększy całkowity koszt. Gdy zatem poszukuje się oszczędności, warto zdecydować się na projekt małego domu, który będzie jednocześnie miał funkcjonalny układ, by zapewnić odpowiednią przestrzeń i komfort dla domowników.

3. Jakość materiałów

Wybrane materiały to kluczowe elementy które wpływają na koszt budowy domu jednorodzinnego. Materiały i wykończenia wyższej jakości są droższe niż te ekonomiczne, co przekłada się na ogólny wydatek.

Wysokie ceny dotyczą między innymi materiałów murarskich, dekarskich, termoizolacyjnych, a także instalacji grzewczej.

4. Przygotowanie terenu i infrastruktura

Przed budową domu konieczne jest oczyszczanie terenu i doprowadzenie mediów, co także może zwiększyć całkowity koszt.

Stan gruntu i konieczność wykonania dodatkowych prac, takich jak niwelacja, drenaż czy stabilizacja gleby, również mogą mieć duży wpływ na budżet, dlatego warto uwzględnić te czynniki przy wyborze działki.

5. Sposób budowy

Dom można wybudować metodą gospodarczą – samodzielnie, zleconą – przez generalnego wykonawcę lub kilku wykonawców albo metodą mieszaną, która zakłada wykorzystanie metody gospodarczej i zleconej.

Robocizna jest sporym wydatkiem, dlatego zaoszczędzenie na kosztach budowy pozwala na obniżenie ogólnych opłat za dom o niemalże połowę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile będzie dokładnie wynosił koszt, postaw na projekt domu jednorodzinnego z kosztorysem prezentującym wszystkie etapy budowy wraz z dokładnymi wydatkami. W ten sposób unikniesz problemów z nieplanowanymi i nadmiarowymi kosztami. Kosztorys będzie również pomocny przy ubieganiu się o kredyt na budowę domu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież