Domy drewniane budowane z gotowych prefabrykowanych elementów są znacznie łatwiejsze i szybsze w budowie niż te, które się wznosi tradycyjnymi metodami. Dzięki wykorzystaniu prefabrykatów gotowy budynek może zostać postawiony nawet w kilka dni, dzięki czemu taka technologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Także z wykorzystaniem drewna, które jako materiał konstrukcyjny świetnie się sprawdza w naszym klimacie.

Jak powstają domy prefabrykowane z drewna

Tradycyjne metody budowy domów wymagają dużej ilości czasu. Dotyczy to w szczególności obiektów budowanych z cegieł i betonu, ale też i drewnianych, które na miejscu budowy trzeba złożyć belka po belce. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli dom będzie budowany w technologii prefabrykowanej. Technologię tę można z powodzeniem stosować także w przypadku drewna, które ze względu na swoje zalety zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Prace nad budową takiego domu zaczynają się od przygotowania dokładnego projektu. Na jego podstawie są planowane wszystkie elementy konstrukcyjne, to znaczy ściany nośne, zewnętrzne i działowe, stropy czy dach, a następnie wykonywane w całości w fabryce. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i zaawansowanych urządzeń elementy prefabrykowane mają dużą dokładność, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z ich spasowaniem przy późniejszym montażu. Zależnie od miejsca montażu konstrukcja ścian będzie złożona z kilku warstw, między innymi płyt OSB czy MFP, płyt gipsowo-kartonowych czy ocieplenia. Na ścianach zewnętrznych, zależnie od projektu, kładzie się dodatkowo tynk, płytki klinkierowe czy deski. W wielu przypadkach w fabryce są też montowane okna i drzwi, a także prowadzone przewody i instalacje. Wszystkie gotowe elementy są dowożone na plac budowy, gdzie następnie zespół pracowników składa z nich gotowy dom prefabrykowany.

Najważniejsze zalety stosowania prefabrykacji

W krajach zachodnich domy drewniane są powszechnie spotykane i świetnie się sprawdzają nawet na dalekiej północy, u nas ich popularność w ostatnim czasie znacząco wzrasta. Główną zaletą domów drewnianych z prefabrykatów jest szybkość wykonania, niemożliwa do uzyskania przy tradycyjnym budownictwie. Przygotowanie wszystkich prefabrykatów w fabryce trwa maksymalnie dwa do trzech miesięcy od złożenia zamówienia, natomiast sam montaż zależnie od wielkości budynku to zaledwie kilka dni. Oczywiście trzeba też uwzględnić wszelkie prace wykończeniowe, ale nawet przy nich realnie można w ciągu pół roku zacząć mieszkać w swoim domu drewnianym. Dodatkowo bardzo ciepłym i bezpiecznym, bo drewno również to zapewnia. W czasie produkcji prefabrykowane elementy są dobrze zabezpieczane przed ewentualnym pożarem. Stosuje się w tym celu zarówno płyty gipsowo-kartonowe oraz włókno cementowe, jak również specjalne środki do impregnacji. Dzięki temu nawet jeśli w budynku pojawi się ogień, to jego konstrukcja będzie się bardzo wolno paliła. Domy z drewna mogą również zostać w taki sposób ocieplone, że będą potrzebować niewielką ilość energii do tego, żeby zapewnić we wnętrzu optymalne warunki.

Domy drewniane prefabrykowane — podsumowanie

Warto zaznaczyć, że domy drewniane prefabrykowane są łatwe do modyfikacji i rozbudowy, co umożliwia dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Ponadto drewno jest materiałem, który można łatwo odzyskać i przetworzyć, co czyni ten projekt przyjaznym dla środowiska.

Podsumowując, wybudowanie drewnianego domu prefabrykowanego to korzystna opcja dla osób poszukujących ekologicznego, trwałego i estetycznego projektu. Dzięki szybszej i prostszej budowie oraz niższym kosztom drewniane domy prefabrykowane są również bardziej dostępne dla większej grupy ludzi.

Więcej informacji nt budowy domów drewnianych z prefabrykatów oraz gotowe projekty domów prefabrykowanych (w tym również domów na zgłoszenie) znajdziesz na stronie https://www.domyexpert.com/domy-drewniane

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież