Jak zbudować piwnice ogrodowa

W celu uzyskania dodatkowej powierzchni gospodarczej do przechowywania plonów drzew owocowych i zbiorów z naszego przydomowego ogrodu

w postaci warzyw możemy wybudować w ogrodzie ziemiankę czyli taka piwniczkę w której panuje temperatura w granicach 6 stopni Celsjusza. Kiedyś bardzo popularne dzisiaj raczej rzadziej spotykane. Niektórzy mogą uważać, że wybudowana piwniczka psuje wygląd całości ogrodu. Jednak czy tak musi być? Wszystko zależy do usytuowania piwniczki i odpowiedniego zaaranżowania terenu w koło. Bujna roślinność ogrodowa posadzona wkoło piwniczki może ukryć istniejący tam obiekt gospodarczy. Odpowiednim dla piwniczki miejscem jest obszar zacieniony i suchy, lecz pomimo to w trakcie budowy kładzie się warstwę przeciwwilgociową.


Piwnica ogrodowa - jak ją zbudować?

Krótko o tym jak powinny wyglądać prace podczas budowy piwniczki. Po wykopaniu wykopu kładzie się fundamenty, lecz wcześniej zabezpiecza się wykop przed osunięciem się ziemi. Wykonać to można deskami. Do wykonania fundamentu używa się betonu czyli tak jak w przypadku budowy domu. Deski można dozbroić stalowymi prętami i zalać betonem. Po stężeniu betonu deski można wyciągnąć i zabrać się za wykonanie schodków i reszty fundamentów.

Tak przygotowane fundamenty wyposażamy w strop. Wykonuje się go w kształcie łuku, aby jak najwierniej przypominał stare dawne budownictwo. Strop powinien być zbrojony i zaopatrzony od zewnątrz warstwami izolacyjnymi na które kładzie się ziemię, której nie powinno być mniej niż 50 cm grubości. Warto wiedzieć, że im grubsza warstwa ziemi na stropie bym temperatura wewnątrz piwniczki będzie ulegała mniejszym wahaniom.

Na ziemi położonej na dachu pomieszczenia gospodarczego to jest piwniczki można posiać trawę lub umieścić roślinność w postaci kwiatów i krzewów ogrodowych. Po wykonaniu prac przystępujemy do utworzenia wentylacji, która może być w postaci pionowej rury zakończonej zabezpieczeniem przed deszczem. Przy drzwiach wejściowych należy poprowadzić odwodnienie zabezpieczając drzwi z wejściem do piwniczki przed gromadzeniem się deszczówki.

Po obu stronach schodów prowadzących do drzwi trzeba wybudować ścianki, które zapobiegną osuwaniu się ziemi. Schody prowadzące do piwniczki można wylać z betonu, a na jego wierzchu po stwardnieniu położyć płytki z warstwa antypoślizgowa lub wykończyć w inny sposób. Odpowiednie drzwi do piwniczki muszą zapewnić izolację. Wnętrze pomieszczenia gospodarczego można pozostawić w stanie surowym lub wykończyć na przykład imitacją cegieł lub kamienia.

Komentarze  

0 #1 ocalony 2019-10-09 09:01
To jeszcze buduje się piwnice ogrodowe? Byłem święcie przekonany, że te czasy już minęły.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież