Gniazdka elektryczne podłączane są po stworzeniu projektu aranżacji domu lub mieszkania, kuciu ścian i rozprowadzeniu instalacji elektrycznej na etapie tak zwanego białego montażu. Warto wcześniej przemyśleć gdzie powinny znaleźć się gniazdka, które są bardzo często niezbędne podczas codziennych czynności. Wiedza jak podłączyć gniazdko może przydać się prawie każdemu. Jest to raczej prosta czynność, jaką możemy wykonać samodzielnie. Koniecznością jest zaopatrzenie się w potrzebne narzędzia oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Narzędzia niezbędne do podłączenia gniazdka elektrycznego

Wśród narzędzi, które wykorzystamy do podłączenia gniazdka powinniśmy przygotować: wiertarkę z opcją kucia, paca, młotek, kombinerki, śrubokręt, próbnik lub miernik napięcia, poza tym nóż, poziomica i ołówek. Kolejne czynności zależą od tego czy mamy gotową puszkę czy musimy samodzielnie wykuć w ścianie.

Montaż gniazdka elektrycznego - zasady bezpieczeństwa

Gniazdko montuje się zawsze przy odłączonym prądzie. W tym celu należy wykręcić bezpiecznik lub odłączając nadmiarowoprądowego lub różnicowoprądowego zabezpieczenia. Po tym koniecznie trzeba sprawdzić czy prąd już nie płynie. W tym celu używa się próbnika i miernika napięć.

Jak zamontować gniazdko elektryczne z gotową puszką w ścianie?

Mając gotową puszkę w ścianie czynność podłączania rozpoczynamy od sprawdzenia przewodów elektrycznych. Patrzymy, które przewody są fazowe, neutralne i ochronne. Do puszki poprowadzony jest trójżyłowy przewód zasilający w którym znajduje się: przewód fazowy w kolorze brązowym, czarnym lub szarym, przewód neutralny w kolorze niebieskim i przewód ochronny w kolorze żółto-zielonym. Gniazdka mogą mieć złącza na śrubki lub automatyczne zaciski. W zależności od posiadanej wersji dokonujemy odpowiednich podłączeń. W puszkach, które mają trzy przewody zastosowany został tak zwany system oznaczony jako TN-S. W tym przypadku kabel uziemiający podłączony zostaje do tak zwanego bolca uziemiającego PE. Przewód fazowy podłącza się do złącza po lewej stronie gniazdka L, a przewód neutralny po prawej stronie gniazdka N.
W przypadku puszek z dwoma przewodami to jest fazowym i neutralnym mamy do czynienia z tak zwanym starym układem TN-C. W tym przypadku mostkowanie odbywa się od bolca PEN do do N. Nie należy łączyć bezpośrednio złączą N z przewodem neutralnym, a następnie mostkować bolec. Z następnym kroku wkładamy gniazdko elektryczne do puszki i mocujemy je na wkręty lub za pomocą pazurków, odchylając je dwoma pełnymi obrotami śrubokręta.

Jak zamontować gniazdko elektryczne bez gotowej puszki w ścianie?

Jeśli samodzielnie będziemy wykuwać dziurę w ścianie na puszkę oraz bruzdy na przewody elektryczne, to zaczynamy pracę od zaznaczenia ołówkiem którędy mają pójść przewody i sama puszka. Dziurę na puszkę wykonuje się z użyciem wiertarki, a do niej prowadzimy linie przebiegu kabli, które najlepiej jakby były rozmieszczone poziomo lub pionowo, a nie skośnie, gdyż kiedyś możemy podczas wiercenia je uszkodzić. Kable przeważnie kładzione są pionowo lub poziomo, dlatego warto przestrzegać tej zasady, aby ustrzec się w przyszłości przed niemiłymi niespodziankami.Wzdłuż zaznaczonych linii z użyciem wiertarki wykuwamy bruzdy o szerokości i głębokości 1,5 cm. Wykuwanie zatrzymujemy na odległości kilkunastu centymetrów od gniazdka, z którego zostaną poprowadzone kable. W tym momencie wyłączamy prąd i sprawdzamy miernikiem czy rzeczywiście został odłączony. Resztę bruzd pod kable trzeba wykuć ręcznie. Następnie w bruzdach trzeba wywiercić otwory na uchwyty montażowe w odległości 50cm, po czym należy zagruntować bruzdy z użyciem podkładu.

Kolejnym krokiem jest odmierzenie odpowiedniej długości kabla zachowując po obu końcach kilkucentymetrowy zapas, dzięki któremu montaż gniazdka będzie łatwiejszy. Koniec kabla rozcina się nożem, a następnie za pomocą kombinerek zdejmuje się izolację na długości 2-3cm. Kabel wkłada się do puszki, w której wcześniej przygotowujemy otwory do wpuszczenia kabla do bruzd. Prowadząc przewód bruzdami trzeba go przytwierdzać do ściany, nakładając go na uchwyty montażowe. Następnie wbijamy je młotkiem w wcześniej przygotowane otwory.

Drugi koniec kabla należy zamontować do gniazdka, z którego ma być odprowadzony prąd. W przypadku gdy usuwamy stare gniazdko i okablowanie, stosujemy kostki łączeniowe, a okablowanie odcinamy od starych kabli, zakładając na ich końcówki listwę zaciskową. Następnie łączymy nowe przewody z kostce, umieszczając te same kolory przewodów naprzeciw siebie. Gotową kostkę umieszcza się w puszce zakrytej denkiem. Po ułożeniu okablowania bruzdy gipsujemy i kładziemy do nich bandaż, który będzie chronił przed pęknięciami. Powierzchnię należy wyrównać używając pacy. Tak przygotowaną puszkę umieszcza się w gniazdku, używając gipsu, aby zagipsować szczeliny między puszką a ścianą.

Kiedy wymienić gniazdko?

Kiedy podłączenie nowego gniazdka jest konieczne? Wymiana będzie potrzebna jeśli dojdzie do mechanicznego uszkodzenia gniazdka, szczególnie jeśli doszło do pęknięć lub gdy gniazdko wypadło ze ściany. Należy zwracać uwagę na stan gniazdek elektrycznych w mieszkaniu. Powinny nas zaniepokoić takie objawy jak: iskrzenie, dziwne dźwięki dochodzące z gniazdka i ślady nadpalenia na obudowie gniazdka lub w jego tworach.</p.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież