Ponieważ wybór orynnowania jest ściśle związany z dachem jego wielkością i materiałem z którego został wykonany. Do zakupu potrzebnych materiałów należy dekarza, który pomoże dobrać odpowiednie elementy, dzięki czemu mamy pewność, że na budowie niczego nie zabraknie. Co więcej, to właśnie jego ekspertyza przyda się, aby podjąć decyzję jak optymalnie zamocować haki rynnowe i uchwyty, do których montuje się rury spustowe. Montaż rynien w kilku krokach.

Krok 1. Mocując haki warto pamiętać o tym, że nie mogą wystawać całym obwodem poza polać dachu. Przykręcając uchwyty do deski okapowej, krokwi lub specjalnej szyny należy je dopasować tak, aby były wysunięte poza połać dachu na 1/2 lub 2/3 swojej szerokości. Warto pamiętać, że hak mocowany najwyżej powinien być daleko od wlotu do rury spustowej. Ten, który mocowany będzie najniżej powinien znajdować się blisko spustu. W mocowaniu haków przyda się żyłka, która pomoże wyznaczyć spadek w kierunku rury spustowej. Żyłkę rozciągamy pomiędzy skrajne haki. Dzięki temu z łatwością można zamontować kolejne haki, które powinny znaleźć się mniej więcej 10-15 cm do narożników, końca okapu oraz miejsca, w którym znajduje się rura spustowa i łączniki. Mocuje się je na poziomie wyznaczonym przez żyłkę.

Krok 2. Przed położeniem rynny na haki niezbędne jest ich odpowiednie wymierzenie. Nie można dopuścić aby łączenie rynien były tam gdzie haki. W celu połączenie trzeba użyć specjalnych zatrzasków, których końce posiadają zaślepki. Montuje się je w tylnej części rynny. Zaczep przedni wyginany jest do dołu, a następnie obrócony w stronę rynny i zamknięty klamerką. Łącząc z sobą kolejne odcinki rynny należy pamiętać, iż gdy w sytuacji, w której są dłuższe niż 20 metrów należy podzielić je na mniejsze odcinki. W tym celu warto użyć złączki dylatacyjnej. Podział rynny na odcinki pociąga za sobą większą liczbę wpustów i oraz rur.

Krok 3. Montaż rur spustowych. Aby solidnie przymocować rury spustowe należy użyć odpowiednich obejm i kolanek o różnym stopniu załamania, które pomagają zmienić kierunek rury. Obejmy te montowane są pod dolnym kolanem odsadzki w odstępach maksymalnie 2 metrów. Powinny znaleźć się pod punktami łączenia rur. Chcąc zamontować rurę spustową należy dokładnie wymierzyć odległość rynny od ściany. Od tego pomiaru zależy bowiem pionowe ustawienie pierwszej obejmy rury spustowej. Najbezpieczniej jest połączyć rurę z obydwu stron, a by mieć pewność, iż fragment ten nie zostanie uszkodzony przez lód lub śnieg. Wylot powinien znajdować się około 30 cm nad gruntem.

Krok 4. Zakończenie rury spustowej. W zależności od indywidualnych preferencji na końcu rury spustowej można zamocować wpust z osadnikiem i rewizją, to w sytuacji w której wodę deszczową odprowadza się do studni, kanalizacji czy innego zbiornika. Jeśli deszczówka ma spływać na teren, to wystarczy montaż wylewki. Kolejnym etapem montowania rynien jest sprawdzenie szczelności całej konstrukcji. Aby to sprawdzić należy do rynny wlać wodę na wysokość 3/4 i zamknąć odpływy. Jeśli orynnowanie nie przecieka oznacza, to, że system działa poprawnie i gotowy jest do pracy.

Na jakiej wysokości montować rynny dachowe?

Zanim odpowiemy na pytanie jak zamontować rynny, to trzeba ustalić na jakiej wysokości mają być położone. Kluczowe jest tu uwzględnienie zasady – otóż rynny nie powinny wystawać w całości poza płaszczyznę, która jest przedłużeniem połaci dachowej. Jeśli znajdą się zbyt daleko połaci, to spływająca woda zamiast trafić do rynny, będzie ściekać po elewacji. Z kolei zbyt bliskie usytuowanie rynien spowoduje zbyt duże ryzyko obciążenia śniegiem, który zimą zsuwa się z połaci. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż systemu rynnowego, w której rynna dachowa będzie wystawać poza zakończenie połaci dachowej na odległość nie mniejszą niż 1/2 jej szerokości. Stanowiąca przedłużenie płaszczyzny dachu linia powinna przechodzić nad rynną na wysokość 1-2 centymetrów.

Jak zamontować rynny. Przydatne narzędzia.

Wśród narzędzi, które będą niezbędne na każdym etapie montowania rynny, oprócz drabiny jest też gama innych akcesoriów, których dobór będzie nieznacznie różnić w zależności od tego jaką rynnę montujemy czy jest to rynna z PCV, stalowa czy systemy bezokapowe. Systemy rynnowe są tak produkowane, aby zminimalizować konieczność korzystania z specjalnych narzędzi. Do instalacji rynny wystarczą standardowe narzędzia. Niezbędny będzie ołówek, poziomica, sznurek tresarski i metrówka. Wśród bardziej zaawansowanego sprzętu jest wkrętarka, nożyce do blachy, młotek dekarski i piła, która umożliwi docięcie rynny. W przypadku montażu systemów rynny konieczne będzie użycie otwornicy, wyrzynarki i pilarki tarczowej.

Mocowanie rynny “pod włos” to zło

Prawidłowo ułożona rynna składa się z kilku odcinków długości 2, 3 lub 4 metrów. Wykonane są tak, że jeden element wchodzi w drugi, co ułatwia montaż. Naturalnie powstaje w tym miejscu niewielki schodek. Chodzi o to aby tak zamontować odcinki rynny aby woda spływała w dół schodka. Jest to niezwykle ważny element montażu rynien. Pominięcie jego może doprowadzić do wielu szkód. Gdy woda płynie pod górę tego schodka będzie wciskać się pomiędzy elementy łączenia. Jest to możliwe jeśli powstały błędy montażowe lub gdy został użyty klej, który pod wpływem lat traci swoje właściwości. Zamarzanie i rozmarzanie wody będzie prowadzić do rozszczelnienia i uszkodzenia miejsc łączenia. W konsekwencji rynna będzie przeciekać i zmniejszy swoją sztywność. Podobnie jak w przypadku zalegania wody poprzez brak spadku jest to źle wykonany montaż rynien. Dodatkowo takie zaniedbania znaczą mniejszą odporność na silny wiatr.

Podsumowanie.

Montaż rynien i czy rury spustowej nie wymaga wielkiej wiedzy ani fachowych umiejętności, jednak odrobina doświadczenia w tym zakresie jest niezbędna. Dlatego montaż nie jest zadaniem dla kompletnych laików. Jak zamontować rynny, aby w trakcie użytkowania nie był problemów? W tym celu trzeba zadać sobie pytanie o własne umiejętności. Jeśli nigdy nie mieliśmy styczności z orynnowaniem, zdecydowanie dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowca. Jednak jeśli posiadamy pewne umiejętności, wiedzę i zacięcia majsterkowicza, to można uporać się z montażem rynien i spustu samodzielnie. Trzeba przy tym pamiętać, że woda demaskuje wszystkie błędy i niedociągnięcia. Niewłaściwe średnice rur spowodowane błędnym wyliczeniem efektywnej powierzchni dachu, nieszczelne połączenia, nieprzestrzeganie zaleceń odnośnie spadku rynny czy dylatacji w miejscach połączeń, to wszystko da znać o sobie bardzo szybko. Dlatego nie warto na siłę szukać oszczędności, które mogą okazać się tylko pozorne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież