Technologię BIM można określić mianem rewolucji w świecie architektury. Z języka angielskiego skrót ten oznacza: Building Information Modeling.

BIM pozwala na stworzenie budynku o rzeczywistych wymiarach w świecie wirtualnym, co jest nie tylko bardzo innowacyjnym, ale również praktycznym pomysłem.

Technologia BIM a swoboda twórcza.

Dla wielu architektów ten rodzaj tworzenia jest nadal nowy. Bez wątpienia nauka projektowania w trzecim wymiarze jest czasochłonna, ale warto w nią zainwestować, gdyż BIM staje się powoli standardem w branży architektonicznej.

W technologii BIM wszystko jest podane na przysłowiowej tacy. Specjalny program do projektowania od razu pokazuje wszelkie niezgodności, kolizje, problemy, a dodatkowo sam może zaproponować optymalne rozwiązania. Pozwala on na szybsze projektowanie konstrukcji a wprowadzane zmiany są widoczne od razu po wdrożeniu ich do systemu. BIM pozwala też na wygenerowanie informacji dotyczących m.in. rodzaju materiału, jego ilości, co zdecydowanie ułatwia planowanie i oszczędność kosztów dla wykonawcy.

Nie ma wątpliwości co do tego, że technologia BIM umożliwia dokładniejsze planowanie oraz wycenę. Jest przydatna w opracowywaniu wydatków oraz wpływa na wyższą jakość proponowanych prac. W BIM dostępne są nawet informacje na temat warunków ppoż. oraz tego, jakie systemy przeciwpożarowe powinno się wprowadzić, żeby zmaksymalizować bezpieczeństwo. Technologia ta daje możliwość wygenerowania rysunków, które ukazują tylko wybrane elementy konstrukcji, co pozwala na usunięcie potencjalnych błędów

Popularność technologii BIM w budownictwie

W Polsce wśród inwestorów nie ma niestety jeszcze dużej świadomości o istnieniu BIM. Jednak Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce to zmienić i zapowiada, że BIM będzie obowiązkowy przy projektach z sektora zamówień publicznych (od 2030 roku). Ta praktyka stosowana jest w wielu krajach. Należy do nich między innymi Wielka Brytanii, gdzie projekty publiczne prowadzone w tym kraju muszą wykorzystywać BIM w sposób umożliwiający współpracę pomiędzy stronami zaangażowanymi w ich realizację .

Więcej informacji o BIM można znaleźć na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87093/bim-nowinka-czy-przyszlosc/.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież