Jest to pierwszy, ale wyjątkowo ważny etap tworzenia domku na drzewie.

Od wyboru odpowiedniego drzewa zależy bezpieczeństwo osób, które będą korzystać. Drzewo musi być zdrowe. Nie może mieć oznak pasożytów i chorób, co może wpłynąć negatywnie na trwałość konstrukcji domku. Istotna też jest wytrzymałość i odporność na warunki pogodowe. Dobrym miejscem na domek jest stare ukształtowane już drzewo posiadające duże korzenie i gruby pień zapewniający dobrą stabilność. Uważa się, że średnica konara na domek o wymiarach 3m na 3m powinna wynosić 30cm. Do wybudowania domku na drzewie najlepsze są dąb, buk, jabłoń, lipa, orzech i klon. Jak są jakiekolwiek wątpliwości odnośnie stanu drzewa, wtedy warto skontaktować się z fachowcami posiadającymi odpowiednią wiedzę. Domek na drzewie musi mieć na tyle solidną podstawę, aby zabawa była bezpieczna. Podczas budowania domku należy zwrócić uwagę na nieuszkadzanie drzewa tym bardziej jak będzie trzeba usunąć niektóre konary. W przypadku domku dla dzieci nie należy lokalizować go zbyt wysoko. Chodzi o swobodne i pozbawione ryzyka upadku wszystkie wejścia i zejścia z drzewa. Jeśli nie dysponujemy drzewem o odpowiednich wymiarach, wtedy można domek wybudować na palu.

Przygotowanie materiału.

Przed przystąpieniem do budowy trzeba przygotować odpowiednie materiały. Należy dysponować grubymi deskami i słupkami, które posłużą nie tylko do wsparcia domku, ale również przytwierdzenie do podłoża. Ta ostatnia czynność wymaga użycia betonu w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Ważne jest czy chcemy cały domek ulokować na pniu czy częściowo ma spoczywać na pniu, a reszta na dodatkowych wspornikach. Należy pamiętać, że grubość belek nośnych zależy od rozmiaru podstawy oraz ogólnego wyglądu miejsca, na których ona zostanie ulokowana. Przydatne są kołki, śruby, wkręty oraz lina. Przydatne są przy budowie drabinek i poręczy. Szkielet konstrukcji można wykonać prawie z każdego rodzaju drewna, ale najczęściej stosuje się drewno sosnowe, bukowe i dębowe. Ważną czynnością jest impregnowanie drewna w celu zabezpieczenia przed warunkami pogodowymi i biologicznymi.

Jak zbudować domek na drzewie?

Wykonanie całej konstrukcji nie jest czynnością skomplikowaną, ale wymaga dokładności oraz obliczeń zakresu wytrzymałości. Należy pamiętać, że domek będzie znajdować się nad ziemią i w razie błędów w realizacji może skończyć się to bolesnym upadkiem, a nawet może zagrozić życiu.

Wyznaczenie podłogi i wybór metody zamocowania domku

W pierwszej kolejności wyznacza się poziom podłogi oraz umieszcza się dodatkowe wsporniki. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej metody na zawieszenie domku. Można uczynić to na trzy sposoby. Sposób pierwszy. Może mało ekologiczny, ale często spotykany. Polega na bezpośrednim przymocowaniem belek nośnych do pnia drzewa. Jest nie ekologiczna, bo generuje spore ryzyko uszkodzenia drzewa. Można zastosować metodę pływającej platformy. Polega ona na zawieszeniu domku na solidnych konarach przy użyciu lin i łańcuchów. Warto pamiętać, że te rozwiązanie sprawdza się w przypadku lekkich konstrukcji i nie każde drzewo jest odpowiednie. Trzeci sposób najbardziej ekologiczny. Podpory wkopuje się w ziemię i nie mocuje ich do pnia. W tym celu wykorzystuje się drewniane słupy o prostokątnym przekroju, którego boki przekraczają 10cm. Im cięższa konstrukcja tym grubsze wsporniki. Słupy umieszcza się w ziemi na głębokość 8-10cm, a następnie zasypuje żwirkiem i dodatkowo zalewa mieszanką betonową. Ilość wsporników zależy od rozbudowania naszego domku, ale najczęściej stosuje się cztery.

Wykonanie konstrukcji domku na drzewie

Na tym etapie tworzenia domku na drzewie przydadzą się szlifierki, wyrzynarki, młotek, gwoździe i łączniki metalowe. Z najgrubszych desek tworzy się podłogę, a te cieńsze do wypełnienia ścian. Deski wykorzystane na stworzenie podłogi z pewnością trzeba odpowiednio przyciąć w celu dopasowania do do pnia jak i gałęzi. Wyrzynarką stworzy się otwory przez które będzie przechodził pień i gałęzie. Końcówki desek podłogi trzeba przymocować przynajmniej dwoma wkrętami. Cała platforma podłogi wymaga dodatkowego wzmocnienia belkami, które są poprzecznie montowane. Ilość ich zależy od wymiarów domku i jego obciążeń. Do wykonania ścian bocznych najlepiej użyć kantówek drewnianych, natomiast wypełnić je dowolnym materiałem, którym może być płyty OSB, które są wyjątkowo trwałe i odporne na zmienne, niekorzystne warunki pogodowe. Mogą być deski drewniane lub płyty sklejkowe. Podczas wykonywania ścian bocznych należy pamiętać o pozostawieniu otworów na drzwi i okna. Wysokość domku powinna być dopasowania do wzrostu dzieci. Należy pamiętać o pozostawieniu zapasu, gdyż dzieci szybko rosną. W każdym bądź razie domek na drzewie powinien gwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort zabawy. Poszczególne elementy łączy się za pomocą wkrętów do drewna, ale niektórzy fachowcy polecają gwoździe pierścieniowe CNA. Nie ma co oszczędzać gwoździ i wkrętów, gdyż domek ma być solidny. Wykonanie dachu wydaje się kluczowe. Całość konstrukcji dachu przymocowuje się do ścian bocznych. W przypadku domków na drzewie wykonuje się dachy dwuspadowe lub płaskie. Dach dwuspadowy z pewnością bardziej przyda się w zimie gdy spadnie śnieg, bo zbyt gruba warstwa śniegu może nadmiernie obciążać. Do budowy dachu często wykorzystuje się deski, blachę falistą lub płyty bitumiczne. Jak chcemy zapewnić pełną wodoszczelność, to do ramy można przytwierdzić folię z nieprzemakalnego tworzywa sztucznego i na nią mocować deski.

Wejście do domu na drzewie

Takie konstrukcje umieszczone są na wysokości kilku metrów więc należy zapewnić bezpieczeństwo jak i komfort wchodzenia i schodzenia. Najprościej jest zastosować zwykłą drabinę, lecz na swój minus w przypadku małych dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi i drabina może się przechylić. Pewnym wyjściem z tej sytuacji jest przymocowanie drabinki do drzewa. Jest możliwość samodzielnego wykonania drabiny używając do tego poprzecznych szczebli i dwóch desek o tej samej długości i przekroju 5-10cm, które mocuje się na solidne kołki drewniane i dodatkowo wbija się gwoździe. Drabinę tak należy skonstruować aby wytrzymywała ciężar osób korzystających z domku. Innym ciekawym rozwiązaniem dla nieco starszych dzieci jest drabinka linowa, dzięki której dziecko będzie mogło rozwijać umiejętności wspinaczkowe. Są ważne i nie ma ryzyka pokaleczenia podczas wspinania. Z kolei wykonanie solidnych schodów samonośnych z boku platformy może okazać się zbyt trudnym zadaniem.

O czym nie wolno zapomnieć

Największe ryzyko wiąże się z możliwością upadku z wysokości więc należy je zminimalizować. Domku na drzewie nie należy budować zbyt wysoko. Przyjmuje się, że optymalna wysokość to 1,5-2,5 metra. W przypadku upadku z takiej wysokości obrażenia nie powinny być zbyt duże. Jest możliwość wybudowania ogrodzenia zabezpieczającego lub poręczy wokół platformy. Najlepiej jak będą miały wysokość 70-90cm. Dobrym pomysłem jest wysypanie jakiegoś miękkiego materiały pod domkiem. Dobrze sprawdzają się wióry drzewne.

Sprawdzenie czy nie jest wymagane zezwolenie

Przed rozpoczęciem budowy należy sprawdzić czy nie jest potrzebne zezwolenie na budowę domku drzewie. W tym celu warto udać się do Urzędu Miasta i sprawdzić czy nie obowiązują jakieś lokalne przepisy, rozporządzenia lub inne regulacje, które mogą dotyczyć na przykład wysokości domku. Czasem jest konieczne otrzymanie pozwolenia na budowę domku na drzewie. W przypadku chronionych gatunków drzew mogą obowiązywać pewne ograniczenia.

Warto skontaktować się z sąsiadami w celu uniknięcia późniejszych skarg i utrzymać przyjazne stosunki. Domek może psuć widok z okna oraz naruszać prywatność jeśli można z niego patrzeć do okien. Warto skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i dowiedzieć się czy domek również jest objęty ubezpieczeniem. Jeśli nie jest wliczony do ubezpieczenia, to w przypadku wszelkich strat i szkód wyrządzonych przez domek nie będzie podlegał ochronie ubezpieczeniowej.

Domki na drzewie mają swoich zwolenników nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych. Są one dodatkową przestrzenią rekreacyjną dla najmłodszych. To doskonały pomysł na zabawę rodzinną i odprężenie się na świeżym powietrzu. Dzieci uruchamiają wyobraźnie i są aktywne nie spędzając godzinami przed komputerem. Całkowity koszt budowy takiego domku wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ważną rzeczą jest to czy będziemy tworzyć sami czy może z biurem projektowym. Ciekawą opcją są gotowe projekty, które zaoszczędzą czas, ale to już większy wydatek. Potem można zastanowić się na jakim drzewie powstanie i i jakie materiały wykorzystamy do budowy. Nie należy zapominać o narzędziach i pobocznych akcesoriach. Najwięcej czasu poświęca się na budowę oraz tworzenie całej konstrukcji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież