Urządzenie pneumatyczne stanowią specjalną kategorię narzędzi, które wykorzystują siłę sprężonego powietrza.

Kompresor nie tylko potrafi wyczyścić trudno dostępne przestrzenie, ale pomoże przy odkręceniu przerdzewiałego zaworu i przyda się do pompowania opon. Swoje uniwersalne możliwości zawdzięcza zbiornikowi i pompie, która tłoczy powietrze pod bardzo wysokim ciśnieniem. Decydując się na wybór urządzenia, należy określić pojemność zbiornika i typ technologii, którą wykorzystuje sprężarka.

Kompresor tłokowy o pojemności 50-70l

Jest to mobilne urządzenie najczęściej używane przy pracach porządkowych i przez amatorów, tzw. złote rączki. Charakteryzuje je niski pobór mocy (do kilku KM), dlatego są przeznaczone do sporadycznych zadań. Doskonale sprawdzają się do przedmuchiwania i malowania niewielkich powierzchni. Kompresor w technologii olejowej jest często wyposażony w presostat, czyli bezpiecznik termiczny. Wyłącza on maszynę w sposób automatyczny, gdy ciśnienie przekroczy punkt krytyczny. W przypadku osiągnięcia wartości minimalnej silnik zostaje włączony ponownie. W większości modeli występują zawory, które służą do usuwania nadmiaru wody. Chronią konstrukcję przed korozją i zawilgoceniem. Sprężarka o mniejszych pojemnościach jest przydatna przy wykonywaniu nitowania, odkręcania i pompowania. Cieszy się największą popularnością ze względu na małe rozmiary, które nie mają wpływu na wydajność sprzętu.

Zastosowanie kompresorów o większych pojemnościach

Urządzenia pneumatyczne o większych pojemnościach służą głównie profesjonalistom i do intensywniejszych prac. W tym wypadku liczy się większa efektywność i wydajność urządzenia. Wykorzystują to firmy lakiernicze, mechanicy oraz różne branże przemysłu konstrukcyjnego. Olbrzymią zaletą, jaką posiada sprężarka tłokowa 100l jest możliwość podłączenia do urządzeń pneumatycznych o wielu zastosowaniach: sprzętu lakierniczego, kluczy pneumatycznych, piaskarek i urządzeń do tynkowania. Ciśnienie w tych urządzeniach sięga do wartości 8 bar, jednak nie wymagają dużego poboru mocy.

Sprężarka tłokowa 100l - rozwiązania techniczne

W konstrukcjach tłoczących powietrze z większą pojemnością wymagają bardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych. Często spotykanym urządzeniem jest reduktor ciśnienia. Nie zmienia on przepływu, a jedynie samo ciśnienie przepływającego strumienia. Reduktor zmienia równowagę sił, jakie wpływają na membranę ograniczającą przepływ powietrza. Reduktor powinien mieć regulację górnego i dolnego ciśnienia, która optymalizuje strumień powietrza. Aby dodatkowo zwiększyć kontrolę użytkownika, sprężarka tłokowa 100l jest wyposażona w manometr, który precyzyjnie określa ciśnienie i siłę tłoczonego powietrza. Pozwala to na oszczędniejszą i bardziej wydajną pracę urządzenia.

Dodatkowe elementy ułatwiające pracę

Aby zwiększyć komfort pracy ze sprężarką, warto zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe urządzenia. Jeśli kompresor tłokowy 100l posiada automatyczny system smarowania, to zwiększa szczelność powierzchni korpusu i chroni ją przed rdzą. Dodatkowe element w postaci systemu filtracji powietrza chroni kompresor przed zanieczyszczeniami i zwiększa jego żywotność.

Aby wybrać najlepszy kompresor, warto przeczytać specyfikację urządzenia. Możliwości kompresorów są ogromne, ale ich wybór powinien być podyktowany potrzebami użytkownika. Nie warto kupować urządzenia o lepszych parametrach, jeśli będzie rzadko używane lub będzie służyło tylko do odgarniania liści.

 

undefined

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież