Lęk przed ciemnością jest jednym z najbardziej pierwotnych lęków tkwiącym głęboko w ludzkiej podświadomości. Ciemność od zarania dziejów była i jest do dziś synonimem lęku, strachu, niebezpieczeństwa, a nawet śmierci, natomiast światło, jasność to życie, bezpieczeństwo, radość i harmonia. Nie dziwi więc fakt, że od pradziejów ludzie czcili słońce uważając go za Boga i Źródło Życia. Jakieś 300 tys. lat temu pojawił się ogień, jako świadome działanie człowieka i od tamtej pory zarówno światło jak i jego ciepło towarzyszy nam do dziś. Odkąd ludzie nauczyli się korzystać z ognia, a potem samodzielnie rozniecać i podtrzymywać płomień, świat wokół stracił nieco ze swej grozy - to w świetle ludzie upatrywali swoje poczucie bezpieczeństwa, więc od tamtych czasów zaobserwować możemy dynamiczny rozwój oświetlenia. Początkowo to kwestia przypadku i obserwacji sprawiła, że nasi praprzodkowie wpatrujący się w płomień ogniska dość szybko zauważyli, że rozmaite gatunki drewna ulegają spalaniu z różną prędkością i gwałtownością, że wilgotne gałęzie palą się źle i wydzielają dużo dymu, a suche – wręcz przeciwnie. Ponadto musieli zapewne dostrzec, jak wytopiony podczas przygotowywania posiłku tłuszcz podsycał ogień. W taki właśnie sposób powstawały kolejne etapy w dziedzinie rozwoju oświetlenia, gdyż po kolei pojawiło się łuczywo, pochodnia, kaganki, lampy olejne, później świece, które z biegiem lat były coraz bardziej unowocześniane. Dokładano coraz częściej osłonę na płomień która jednocześnie chroniła przed jego zaprószeniem ale i odbijała światło wzmacniając jego zakres i moc. Osłony początkowo były wykonane z cienkich płytek alabastrowych, natłuszczonego papieru, miki oraz szkła. Kolejne etapy to dynamiczny rozwój lamp gazowych, naftowych aż w końcu do lamp żarowych, których wynalezienie przypisuje się Thomasowi Edisonowi który w 1880 roku wydał dokument na konstrukcję lampy żarowej. Co prawda historycy do dziś się spierają co do wynalazcy, gdyż doniesienia historyczne mówią o tym, że Joseph Swan uzyskał w 1860 żarzenie włókna węglowego w próżni a w 1878 r udoskonalił swoje lampy żarzeniowe i pokazał je w Anglii na wystawie a w tym czasie lampa Edisona była dopiero w stadium badań laboratoryjnych. Tak czy inaczej, bez względu na prawdziwego twórcę, od momentu powstania żarówki świat stał się o niebo jaśniejszy i przyjemniejszy o zmroku.


Oświetlenie ledowe – czyli jakie

źródło światła, lampy LED

Współczesne lampy LED do złudzenia przypominają tradycyjne żarówki, dlatego tak też popularnie są nazywane. Emisja światła możliwa jest jednak nie w wyniku żarzenia się żarnika, a działania diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w odpowiedniej obudowie. Oprócz nich w środku znajduje się sterownik oraz układ optyczny, którego celem jest wzmocnienie, rozproszenie albo odpowiednie ukierunkowanie wiązki emitowanego światła.

Nie są to więc żarówki w ścisłym tego słowa znaczeniu, dlatego w fachowej terminologii nazywa je się źródłami światła LED- Light Emitting Diode, czyli dioda elektroluminescencyjna emitująca światło.

W zależności od rodzaju diody emitowane przez nią światło różni się długością emitowanej fali, czyli barwą i kolorem światła. Tego typu oświetlenie ( żółtą diodę) poznaliśmy stosunkowo niedawno, bo ok 100 lat temu za sprawą George’a Craforda, poźniej udoskonalone przez japońskich noblistów aż po centrum badawcze Philips, gdzie w 2009 roku powstał pierwszy zamiennik 60W żarówki.

Wraz z rozwojem technologii polepszały się też parametry i zwiększały się możliwości diod LED. Dziś mogą emitować one światło w milionach różnych kolorów.

Obecnie jakość jest też nieporównywalnie lepsza od innych źródeł światła, gdyż jest to światło o widmie ciągłym.

Zmniejszona ilość światła słonecznego to nie tylko zmiana pór roku, dnia i nocy, ale również warunków i aranżacji przestrzeni, w której jesteśmy aktywni w ciągu dnia. Często pomieszczenia, w których pracujemy, są pozbawione naturalnego światła, albo jego dostęp jest bardzo ograniczony. Podobnie jest w miejscach odnowy biologicznej, siłowniach, restauracjach, salach konferencyjnych, a nawet naszych prywatnych domach, gdzie odcinamy się od świata zewnętrznego poprzez szczelnie zasłonięte okna, rolety, zasłony.

Oświetlenie LED sprawdza się, gdy jesteśmy znużeni brakiem promieni słonecznych. Szerokie możliwości aranżacyjne, które oferuje oświetlenie ledowe pomogą uczynić mieszkanie pełnym ciepłego światła, które przeciwdziałać będzie jesiennej chandrze.

Światło tworzy przyjemny klimat a szczególnie jesienią i zimą ważne jest zwrócenie uwagi na oświetlenie nie tylko w wymiarze funkcjonalnym, ale i estetycznym. To stanowi jeden
z czynników wpływających na nasze samopoczucie, zwłaszcza w okresie, w którym nie możemy liczyć na naturalne doświetlenie mieszkania.

Światło ma duży wpływ na wydzielanie przez mózg substancji poprawiających nastrój tzw. hormonów szczęścia: endorfiny, serotoniny, dopaminy.

Wpływ światła na ludzką psychikę jest zagadnieniem, które psychologowie starają się zgłębiać od lat. Dotychczas udowodniono, że sezonowe wahania nastrojów, depresje można połączyć bezpośrednio z mniejszą ekspozycją na światło słoneczne.W ostatnich latach wyodrębniono nawet nową jednostkę chorobową zwaną „depresją efektywną sezonową”, która pojawia się w miesiącach od listopada do marca, kiedy światła jest bardzo mało
i skazani jesteśmy na światło sztuczne. Warto więc dokładnie przemyśleć aranżację mieszkania i zaplanowanie oświetlenia, by nam jak najlepiej służyło.

Oświetlenie w mieszkaniu modeluje otaczające nas kształty oraz określa, wyodrębnia poszczególne przestrzenie, dzieli je na mniejsze. Odpowiednio dobrane lampy rzeźbią wnętrza, oświetlenie buduje nastroje, gdyż oświetlenie LED jest bardzo plastyczne, daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne.


Oświetlenie LED – czym się charakteryzuje

Sztuczne oświetlenie to jeden z tych wynalazków, który choć przełomowy, obecnie nie absorbuje zbyt wiele naszej uwagi - przyzwyczailiśmy się do sztucznego oświetlenia i nie zastanawiamy się nad tym, jak wyglądałoby życie bez niego.

Do pewnego momentu chętnie tworzyliśmy jedynie oświetlenie sufitowe – obecnie wraz z rozwojem technologii ledowej coraz chętniej oświetlamy też inne płaszczyzny w naszym domu zarówno w środku jak i na zewnątrz zakładając lampy ścienne, najczęściej kinkiety LED takie jak np. tutaj: https://www.salonled.pl/pl/112-kinkiety-led.


Na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia pomieszczeń

  • Funkcja – zastanówmy się, jaką funkcję ma spełnić oświetlenie, czyli co chcemy podświetlić. Czy ogólnie oświetlamy pomieszczenie, czy chcemy coś wyeksponować w pomieszczeniu, wykorzystując kinkiety LED – o tym przeczytasz poniżej.
  • Temperatura barwowa - barwa światła -należy ją dobierać tak, aby sprzyjała funkcji danego pomieszczenia. Tam, gdzie zamierzamy pracować instalujmy żarówki dające białe lub chłodno -białe światło – taki odcień sprzyja bowiem skupieniu i koncentracji oraz w większym stopniu niż światło ciepłe, pobudza do pracy. Z kolei w pomieszczeniach, w których będziemy się relaksować temperatura barwowa powinna być niższa, bardziej stonowana, czyli cieplejsza- dotyczy to sypialni czy łazienki.
  • Wytrzymałość i bezpieczeństwo -źródła światła LED są także odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wstrząsy, dzięki czemu wytrzymują w zdecydowanie trudniejszych warunkach niż niejedno tradycyjne źródło światła. Sprawdzają się nawet w przestrzeniach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnie, łazienki, oraz zewnętrzne tarasy. Dodatkowo podczas świecenia, lampy LED niemal w całości emitują światło, a nie energię cieplną -z tego powodu wydajność oświetlenia LED jest olbrzymia i niemożliwa do osiągnięcia z pomocą tradycyjnych rozwiązań.
  • Oszczędność energii i finansów- żarówki LED są tylko na pozór droższe od tych tradycyjnych. Dzięki temu, że pobierają mniej energii i są bardzo wydajne, okazują się być znacznie tańsze w eksploatacji. Różnica widoczna jest zwłaszcza w miejscach, gdzie na oświetlenie wydaje się ogromne sumy np. w sklepach czy przemyśle. Lampy LED pobierają ok. 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne i są w stanie świecić nawet 15 razy dłużej.
  • Ekologia - diody LED pobierają znacznie mniej energii niż tradycyjne źródła światła, gdyż świecąc nie emitują ciepła. Tradycyjna żarówka w ciągu godziny zużywa 70W, dioda LED do wytworzenia takiej samej ilości światła potrzebuje zaledwie 9-10W. Diody LED cechuje bardzo długi czas pracy– przeciętny czas eksploatacji żarówki LED to ok. 15 000 – 30 000 h i czasami więcej. .Ponadto do produkcji oświetlenia LED nie używa się rtęci ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Nie dość, że odpadów jest mniej, to są mniej szkodliwe dla środowiska.

Jak kreatywnie doświetlić mieszkanie przy pomocy diod LED

Możliwości oświetlania pomieszczeń przy pomocy diod LED są wręcz nieograniczone. Mamy tu do wyboru tzw. światło skupione i rozproszone.

  • Światło skupione ma, jak sama nazwa wskazuje, promienie skoncentrowane w jednym miejscu. Dzięki temu oświetlona jest taka przestrzeń, jak preferujemy, czyli dedykowane jest do oświetlenia powierzchni roboczych, takich jak kuchenne blaty i stoliki -ułatwi przygotowywanie posiłków, jak również czytanie i pisanie przy biurku, czy łóżku w sypialni -dobrze oświetli też dzieła sztuki wszelkiego rodzaju: obrazy, rzeźby, przyda się przy lustrze w łazience. Jest to rozwiązanie popularne również w sklepach, gdzie kinkiety LED są chętnie stosowane.
  • Znaczenie ma także kąt padania światła na określoną powierzchnię – warto wybierać lampy ścienne, kinkiety ścienne z taką możliwością. Typy modeli, które często wykorzystują taki rodzaj świecenia to zazwyczaj oczka, downlighty, spoty lub reflektorki. Doskonałe sprawdzają się w tym również lampy ścienne i kinkiety LED.
  • Światło rozproszone natomiast rozchodzi się we wnętrzach równomiernie i harmonijnie. Jego strumień jest łagodny, dzięki czemu tworzy przytulną i ciepłą atmosferę. Nie oświetla detali – zamiast tego powstaje przyjemna poświata. Taki klimat wyjątkowo sprzyja relaksowi i odprężeniu -nadaje się idealnie do pomieszczeń, w których spędzamy wieczory, oddając się wypoczynkowi – tu doskonale sprawdzą się różne rodzaje lamp sufitowych, jak żyrandole, plafony i kinkiety LED.
  • W tym miejscu nie można zapomnieć o połączeniu tych dwóch rodzajach wiązki światła, czyli o taśmie LED, która sprzyja kreatywności w oświetlaniu pomieszczeń. To doskonałe rozwiązanie na podświetlanie krawędzi sufitu np. w sypialni, szafki, wnęki w łazience, półki, stołu, łóżka, wanny, a nawet schodów, kafelków na ścianie czy podłodze łazienki. Taśma ledowa może mieć zastosowanie dosłownie wszędzie i w każdym stylu.

Podsumowanie

Światło jest silnym kreatorem atmosfery. Nie zauważamy go, ale jego obecność znacząco wpływa na nasz nastrój. Zastosowanie kreatywnych lamp nie tylko sprawi, że światło zostanie docenione, ale także przykuje spojrzenia gości, którzy uszanują aranżacyjne, nowoczesne starania gospodarzy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież