Jak dobierać i kupować materiały budowlane w taki sposób, by znaleźć równowagę pomiędzy jakością i ceną? Przed rozpoczęciem poszukiwań warto wykonać kosztorys zawierający zestawienie ilości wymaganych materiałów.

Jeśli zostanie od przygotowany kompetentnie, na przykład przez projektanta, kosztorys pozwoli uniknąć przestoju związanego z niedoborem materiałów lub strat związanych z zakupem zbyt dużej ich ilości. Kupnem można zająć się samemu, ale będzie to oczywiście wymagało czasu i pewnej dozy rozeznania. O ile to możliwe, lepiej powierzyć zakup firmie, która będzie budować lub przeprowadzać remont. Fachowiec nie tylko orientuje się w praktycznej przydatności produktu danego producenta, ale też z doświadczenia wie, gdzie zrobić zakupy. Ekipy budowlane potrafią też wynegocjować spore rabaty, więc funkcja pośrednika jest im na rękę. Tylko jak zabezpieczyć się przed ewentualną nieuczciwością firmy, która zrobi za nas zakupy?

Nie obejdzie się bez zdobycia podstawowej wiedzy na temat dostępnych materiałów. Niezastąpionym jej źródłem są komunikaty publikowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Inspektorat testuje setki próbek. Niepokojąco często okazuje się, że współczynnik przewodzenia ciepła płyt styropianowych wytrzymałość cementu ma się nijak do wartości podawanych przez producenta. W zeszłym roku problem ten dotyczył około połowy przebadanych materiałów. Z najnowszymi wynikami testów GUNB można zapoznać się na stronie internetowej urzędu (www.gunb.gov.pl). To sposób na uzyskanie szczegółowych i pewnych informacji, ale oprócz tego zawsze warto poszukać opinii ludzi, którzy zainwestowali wcześniej w dany produkt.

O czym pamiętać kupując materiały budownale?

Decydując się na samodzielne wykonanie zakupów, zacznij od odwiedzenia lokalnych składów budowlanych z precyzyjną listą potrzebnych materiałów. Optymalnie skład powinien znajdować się nie dalej niż kilkadziesiąt kilometrów od budowy. Pozwoli to zmniejszyć koszty transportu i ułatwi zaplanowanie poszczególnych dostaw.

Koszt transportu to czynnik, który przemawia przeciwko zakupom w sieci. Chociaż cena wyjściowa może wydawać się niższa niż ta oferowana przez miejscowy sklep, po doliczeniu dodatkowych wydatków sytuacja może się odwrócić. Z drugiej strony, przy zakupie większych ilości transport jest często wliczony w cenę. Większe zakupy pozwalają też negocjować. Zwykle opłaca się trzymać sprawdzonego sklepu.

Koszt można obniżyć również poprzez zawarcie transakcji w odpowiednim terminie. Zimą i wczesną wiosną ceny materiałów budowlanych są niższe, a skład może zgodzić się na przechowanie zakupów do rozpoczęcia budowy.

Fachowa obsługa danego składu budowlanego to kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę. Profesjonalista pomoże skompletować listę materiałów i podpowie, na czy można, a na czym pod żadnym pozorem nie powinno się oszczędzać. Zaprzyjaźniony sprzedawca, do którego możemy mieć zaufanie, to skarb.

Podczas budowy przeznaczamy bardzo duże środki na materiały, które często mają służyć przez dziesięciolecia. Podejmowanie pochopnych wyborów, szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy doświadczeniem, jest więc niewskazane.

Komentarze  

0 #2 Anka 2019-11-08 18:34
Hej, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim wpisem
!
Cytować
0 #1 Marta 2019-10-09 09:53
Kolejny przykład w którym nie ma co oszczędzać na materiałach. Chcąc aby służyły dziesięcioleciami muszą być naprawdę pierwszej klasy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież