W niemalże każdym szpitalu można korzystać z wind. Dzielone są one najczęściej na dwie kategorie – te osobowe oraz szpitalne.


Windy stanowią niezawodne wsparcie w transporcie osób oraz ładunków. Używane są nie tylko w budynkach mieszkalnych czy komercyjnych, lecz także w obiektach użyteczności publicznej, do których zaliczają się szpitale. Używane są wtedy specjalne windy szpitalne, których głównym celem jest usprawnienie pracy personelu medycznego. Czym dokładnie charakteryzują się takie windy? Kto prowadzi ich montaż?

Windy w obiektach medycznych

W obiektach medycznych, między innymi w szpitalach, klinikach, ale również w innych budynkach, na przykład w domach opieki dla seniorów czy osób niepełnosprawnych, stosuje się nie tylko zwykłe windy osobowe, ale także specjalne dźwigi szpitalne. 

Windami szpitalnymi nazywa się urządzenia różniące się swoją konstrukcją od standardowych dźwigów osobowych, co w tym przypadku wynika ze specyfiki budynków, w których są one montowane.

W szpitalach windy te służą przede wszystkim do transportu chorych, między innymi osób na łóżkach szpitalnych oraz na wózkach inwalidzkich. Są one również używane do przewożenia sprzętu szpitalnego. Korzysta z nich personel, aby łatwo przemieszczać się pomiędzy piętrami. Właśnie dlatego montowane są one przy oddziałach, by zapewnić łatwy dostęp do pomieszczeń medycznych.

Czym cechuje się winda szpitalna?

W porównaniu do zwykłej windy osobowej winda szpitalna przede wszystkim ma inne wymiary, a także inne funkcje, co powoduje, że może ona wspomagać codzienną pracę lekarzy i innego personelu medycznego.

Wymiary kabiny dźwigu

Aby dźwigi szpitalne mogły bez problemu transportować osoby na łóżkach oraz na wózkach, wymiar kabiny musi być większy niż w przypadku standardowych dźwigów. Właśnie dlatego mają one co najmniej 140 cm szerokości, 240 cm głębokości oraz 120 cm szerokości drzwi. 

Takie wymiary kabiny dźwigu szpitalnego powodują, że można w nich łatwo transportować pacjentów – także w sytuacjach wymagających błyskawicznej reakcji, na przykład do sali operacyjnej.

Brak wysokiego progu

Drugą ważną cechą dźwigów szpitalnych jest brak wystającego, wysokiego progu, co powoduje, że można łatwo przejeżdżać przez niego z użyciem łóżek oraz wózków oraz mobilnych sprzętów szpitalnych. W ten sposób nie trzeba używać siły, by wprowadzić urządzenia na kółkach do windy, a potem je wyprowadzić.

Funkcja „jazdy szpitalnej”

Dodatkowo dźwigi szpitalne są wyposażone w funkcję, której nie mają zwykłe dźwigi osobowe. Jest to tak zwana „jazda szpitalna”. Oznacza to, że winda jest wtedy od razu prowadzona na wybrane piętro – nie zatrzymuje się po drodze na innych kondygnacjach. 

Zastosowanie funkcji „jazdy szpitalnej” powoduje, że personel, również wraz z pacjentem, może od razu dostać się w wyznaczone miejsce – to oszczędność czasu, ponieważ jazda nie zostaje przerwana przez zatrzymywanie się na żadnym piętrze poza tym docelowym.

Jakie firmy montują dźwigi szpitalne?

Aktualnie windy szpitalne są realizowane przez wiele firm specjalizujących się w produkcji wind na indywidualne zamówienie. Wówczas urządzenie może być indywidualnie dopasowane do miejsca montażu i potrzeb zamawiającego.

Wybór odpowiedniej firmy, która montuje dźwigi szpitalne, ma bardzo duże znaczenie, dlatego też warto zdecydować się na taką, która będzie mogła zapewnić obsługę na najwyższym poziomie.

W mieście Kraków usługi w tym zakresie dostarcza firma Interlift, która w branży posiada kilkadziesiąt lat doświadczenia. Dzięki temu może ona zapewnić swoim klientom fachową, kompleksową obsługę z naciskiem na indywidualne wymagania.  

Podsumowując, w obiektach medycznych, w tym między innymi w szpitalach, klinikach czy w domach opieki duże znaczenie ma montaż specjalistycznych urządzeń dźwignicowych. Specjalne windy szpitalne pozwalają na uzyskanie niezawodnego wsparcia w transporcie personelu medycznego, chorych, a także wyposażenia używanego podczas procedur medycznych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież