Jednym z niezbędnych elektronarzędzi do obróbki metalu jest wiertarka. W przeciwieństwie do wiertarek, które posłużą nam podczas remontu albo pracy z drewnem, wiertarki do metalu muszą zostać przystosowane do pracy z metalowym materiałem, w zależności od sposobu jego obróbki.




Przy wyborze wiertarki do metalu pamiętajmy, że ich konstrukcja musi być na tyle solidna, aby maszyna miała możliwość sprawnej pracy pod dużym obciążeniem i mogła pracować przez dłuższy czas, niż jest to możliwe w przypadku wiertarek domowych. Musi ona charakteryzować się odpowiednią mocą i konstrukcją, która pozwoli nam na wydajną i komfortową pracę.

Rodzaje wiertarek do metalu

Rodzajów wiertarek do metalu jest kilka, które różnią się od siebie konstrukcją wspomagającą proces obróbki. Pośród nich możemy wymienić przede wszystkim:

  • wiertarki stołowe: ze względu na swoją stabilną budowę, jest przeznaczone do precyzyjnej i wielogodzinnej pracy przy obróbce metalu. Wiertarek stołowych używa się przede wszystkim w profesjonalnych zakładach, jednak istnieją również modele o mniejszej mocy, które sprawdzą się w domowym warsztacie. Tego typu wysokiej jakości wiertarki można kupić między innymi w sklepie internetowym JP-tech.pl - https://jptech-maszyny.pl/wiertarki-stolowe-kolumnowe-do-metalu.

  • wiertarki magnetyczne: służą przede wszystkim do wiercenia większych otworów w konstrukcjach stalowych. Za pomocą magnetycznej stopy wiercenie jest precyzyjne i wygodne nawet w trudniej dostępnych miejscach.

  • wiertarki udarowe: charakteryzują się stosunkowo wysoką mocą, dzięki której można wiercić otwory w grubych i twardych materiałach.

  • wiertarko-frezarki: to uniwersalne urządzenie służy zarówno do wiercenia, jak i frezowania metalu, dając nam możliwość różnorodnej obróbki.

  • wiertarki wielowrzecionowe: tego typu wiertarki są wykorzystywane w przemyśle. Cechują się bardzo dużą mocą i służą do wykonywania kilku otworów jednocześnie.


Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jeżeli zainteresował nas konkretny model wiertarki, musimy sprawdzić, czy na pewno będzie on dla nas odpowiedni pod względem ceny i parametrów. Podczas zakupów zwróćmy szczególną uwagę na moc, prędkość obrotów i moment obrotowy wiertarki. 

Moc wiertarki

Moc wiertarki to najważniejszy parametr, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. Im większa moc, tym lepiej, ale miejmy świadomość, że wiąże się to z większym zużyciem energii elektrycznej podczas użytkowania wiertarki. Mocne wiertarki bez problemu poradzą sobie z obróbką twardych metali i możemy za ich pomocą wykonywać większe odwierty. Do większych wiertarek możemy użyć większe wiertła.

Prędkość obrotów

Kolejnym parametrem, jaki powinien nas zainteresować jest prędkość obrotów. Im większą prędkość obrotów ma wiertarka, tym szybsze będzie wiercenie. Zazwyczaj podawana jest ilość obrotów wiertła na minutę.

Moment obrotowy

Ważnym parametrem wiertarki jest jej moment obrotowy, który podawany jest w niutonometrach (Nm). Wysoki moment obrotowy pozwala na efektywne wiercenie dużych otworów i mocnego wkręcania.

Wiertła do metalu

Poza samą wiertarką musimy wziąć pod uwagę odpowiednie wiertła. Do wiercenia w twardych metalach przeznaczone są specjalne wiertła ze stali chromowanadowej, wiertła kobaltowe, a także wiertła z węglików tytanu. Charakterystyczna budowa wiertła do metalu pozwala na jego optymalne skrawanie. Do wiercenia w miękkich metalach używamy wiertła z ostrzem wykonanym pod kątem 118°i z płaskimi krawędziami skrawającymi. To daje nam pewność, że nie uszkodzimy obrabianego materiału. Przy obróbce twardych metali korzysta się natomiast z wierteł o ostrych krawędziach skrawających i ostrzem wykonanym pod kątem 135°.

Obróbka metalu - wiercenie

Podczas wiercenia w metalu pamiętajmy o tym, że w przypadku w bardzo twardego materiału nie należy stosować zbyt dużej prędkości wiercenia. Im twardszy metal, tym wolniejsza prędkość wiercenia! Jeżeli zastosujemy odpowiednią prędkość, to przy obróbce powinny tworzyć się długie metalowe wióry. W wypadku, gdy wiercimy duże otwory, najlepiej na początku wiercić za pomocą mniejszych wierteł i stopniowo powiększać ich średnicę. W ten sposób wiercenie będzie bardziej efektywne i stabilne.

Obróbka metalu wymaga od nas wiedzy z tej dziedziny, oraz specjalistycznego sprzętu. Zależnie od rodzaju metalu, używać będziemy innych technik, oraz urządzeń takich jak piły taśmowe, tokarki lub giętarki. Ich odpowiedni dobór do obrabianej powierzchni jest niezwykle ważny, jeżeli zależy nam na dobrze wykonanej pracy. W przeciwnym razie, może dojść do uszkodzenia materiału bądź nawet zniszczenia urządzenia. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież