Istnieją dwa podstawowe systemy budowy domów. Jednym z nich jest system gospodarczy, natomiast drugim jest system zlecony. Prawie połowa domów jednorodzinnych na terenie naszego kraju jest budowana samodzielnie przez ich właścicieli czyli w ramach systemu gospodarczego. Wielu inwestorów bierze kredyt na budowę domu i decyduje się na system gospodarczy, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Warto dowiedzieć się więcej na temat takiej budowy oraz tego co inwestor może zrobić sam, a co musi zlecić fachowcom posiadającym odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz zezwolenia.


Podstawową sprawą przy samodzielnej budowie domu jest określenie kosztu jaki zostanie poniesiony w związku z realizacją prac budowlanych. Warto skorzystać z opinii ekspertów, znajomych, którzy budowali dom taką metodą lub też ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w Internecie. Dzięki temu można mniej więcej dowiedzieć się jaki jest koszt budowy.


Budowa systemem gospodarczym, a zleconym - jakie są różnice?

System gospodarczy polega na samodzielnym wykonywaniu wielu prostych prac, pozyskiwaniu materiałów oraz poszukiwaniu ekip fachowców potrzebnych do zadań, których nie można zrobić samemu. Samodzielna praca inwestora przekłada się na spore oszczędności, ale wymaga dużych nakładów czasu i pracy. Jest to zajęcie odpowiedzialne i wymaga od inwestora posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy związanej z budownictwem. System zlecony polega z kolei na zatrudnianiu specjalistycznej firmy, która zajmuje się wszystkimi etapami budowy. Rozwiązanie to jest o wiele bardziej komfortowe, ale wiąże się z większymi kosztami.


W jaki sposób oszczędzać na budowie systemem gospodarczym?

Najpopularniejszym sposobem oszczędzania na budowie systemem gospodarczym jest samodzielne wykonanie jak największej ilości prac. Oszczędzać można jednak na wyborze fachowców do zadań, których nie da się wykonać samodzielnie. Warto przejrzeć zasoby Internetu, aby znaleźć najbardziej opłacalne oferty fachowców. Podobnie sytuacja wygląda z materiałami budowlanymi. Wystarczy poszukać ich samemu, aby znaleźć ciekawe promocje i przystępne ceny. Konkurencja na rynku jest duża, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od zakresu samodzielnych prac oraz znalezionych korzystnych ofert, budowa systemem gospodarczym może być nawet o 20% tańsza od systemu zleconego. Warto też sięgać po nowoczesne, szybkie i niedrogie rozwiązania, takie jak dach z wiązarów - sprawdź więcej informacje na stronie Kasmo.com.pl.


Od czego należy zacząć?

W pierwszej kolejności istotne jest zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który jest dostępny w urzędzie gminy. Informuje on o planach pobliskich inwestycji oraz o przeznaczeniu działki inwestora. Warto sprawdzić czy w planie nie ma żadnych wymagań dotyczących wyglądu domu oraz jego innych cech. Po zakupie projektu i wykonaniu kosztorysu można załatwiać formalności. Warto dodać, że pozwolenie na budowę nie jest już wymagane jeśli dom nie ogranicza możliwości zabudowania i zagospodarowania sąsiadujących działek. W takim przypadku trzeba tylko zgłosić do starostwa zamiar budowy, a po 30 dniach można zacząć pracę.


Jak wygląda budowa systemem gospodarczym?

Czas trwania budowy systemem gospodarczym może być dość długi. Warto zadbać o to, aby osiągnąć stan surowy otwarty, a najlepiej zamknięty przed zimą. W kolejnym sezonie możliwe będzie wykonanie prac wykończeniowych. Warto więc zacząć prace wiosną lub wczesnym latem. Fundamenty trzeba stawiać, gdy nie występują przygruntowe przymrozki, ponieważ mróz utrudnia wysychanie zapraw cementowo-wapiennych. Jednym z najważniejszych elementów domu jest dach. Ciekawym pomysłem jest tutaj dach z wiązarów. Posiada on wiele zalet, takich jak szybka instalacja, wysoka jakość i trwałość materiałów, wszechstronne zastosowanie czy też bardzo precyzyjne dopasowanie do miejsca montażu. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się na takie dachy.


Podsumowanie - o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak widać budowa domu systemem gospodarczym posiada wiele zalet i może zapewnić spore oszczędności. Warto jednak pamiętać, że musi ona posiadać kierownika budowy, który nadzoruje pracami i dba o bezpieczeństwo osób zajmujących się budową oraz o wykonywanie prac zgodnie z projektem. Po zakończeniu prac i podłączeniu mediów należy udać się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w celu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Po uzyskaniu zezwolenia budowa zostaje oficjalnie zakończona.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież