Najważniejszym elementem jest bateria łazienkowa.

Montaż baterii stojącej jak i ściennej odbywa się na tej samej zasadzie. Jeśli rury mamy powyżej umywalki to należy zamontować baterię stojącą. Jeśli rury mamy poniżej linii umywalki to w takim przypadku montujemy baterię ścienną.


Jak zamontować baterie?

W celu zamontowania takiej baterii należy zaopatrzyć się w wkrętaki, obcęgi i klucze nastawne. W przypadku baterii jednootworowej przyda się klucz rurkowy. Jeśli bateria pokryta jest chromem to w takim przypadku należy używać kluczy z nakładkami ochronnymi. Dzięki takim narzędziom nie zarysujesz powierzchni baterii, co nie wpłynie niekorzystnie na estetykę. Jeśli dysponujemy baterią z korkiem to warto zaopatrzyć się w piłkę do metalu, która ureguluje się długość pręta. Oprócz narzędzi potrzebne będą elementy montażowe. Wielu producentów zamieszcza elementy wraz z baterią. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić czy są wężyki, śruby mocujące i uszczelki.



Jak zamontować baterie – o czym warto o tym pamiętać?

Jest kilka kwestii, które usprawnią i przyspieszą sam montaż. I, tak. Najpierw należy sprawdzić stan rur w łazience. Jeśli instalacja wodna okaże się nieszczelna trzeba niezwłocznie naprawić. Zapewni to nieprzeciekanie nawet po prawidłowym zamontowaniu baterii. Należy sprawdzić na jakiej wysokości znajduję się rury.

Pomoże to w wyborze modelu baterii. Jeśli chcesz zmienić miejsce umywalki to konieczne będzie doprowadzenie rur w wodą, które umożliwią montowanie baterii. Pamiętać należy o sprawdzeniu czy rury z wodą mają zawory odcinające. Bez nich będzie trzeba zamknąć zawór główny. W ten sposób zamykany dostęp do wody w całym mieszkaniu. Z pewnością trzeba sprawdzić czy model baterii pasuje do umywalki. Jeśli mamy umywalkę nablatową będziemy musieli kupić inny model baterii niż w przypadku umywalek meblowych.


Jak zamontować baterię do umywalki – krok po kroku

Montaż należy rozpocząć od przymocowania wężyków z ciepłą i zimną wodą. W celu wykonania czynności użyj kombinerek. Nie należy zapomnieć o przykręceniu śruby mocującej oraz nasadki. Następnie umiejscawiamy baterie w odpowiednim miejscu. Jeśli jest bateria stojąca to właściwymi otworami w umywalce lub blacie przepuszczamy wężyki.

Niektórzy producenci wyposażają baterię w chromowana nakładkę, co zwiększa estetyczność. Od spodu należy założyć uszczelki na śrubę montażową. Nie można zapomnieć o nakładkach mocujących. Jeśli mamy pewność, że bateria jest zamocowana pod odpowiednim kątem i jest na właściwym miejscu należy dokręcić śruby. Zapobiegnie to przesuwaniu się baterii. Kolejny krok to przykręceni wężyków do odpowiednich rur ciepłej i zimnej wody. Na końcu należy sprawdzić szczelność instalacji. W tym celu odkręć wodę i obserwuj czy jest szczelna. Teraz już wiesz jak wymienić baterię w kuchni lub łazience. Dzięki wykonaniu tej czynności samodzielnie oszczędza się pieniądze.


Rurki czy wężyki?

Baterie łączy się z instalacją wodną za pomocą miedzianych rurek lub elastycznych wężyków. Sposób z wężykami jest popularniejszy, bo łatwiejszy w montażu, o tyle drugi sposób gwarantuje dłuższą żywotność. Rurki miedziane są odporniejsze na zmiany ciśnienia w instalacji. Rurki poleca się wtedy kiedy nie mamy zamiaru ukrywać przyłącza. Rurki są po prostu estetyczniejsze niż wężyki, można więc je śmiało pokazywać.

Jak można zauważyć wymiana baterii nad umywalką nie jest trudna. Postępując krok po kroku z łatwością wymienisz baterię.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież