Nawiewnik jest to urządzenie montowane w górnej części okna. Jest to zadanie przeznaczone do obsługi wymiany powietrza w dowolnym miejscu, w którym zamontowano szczelną stolarkę PCV lub drewnianą. Nawiewnik:

  • dostępne pleśni w mieszkaniu,

  • poprawia działanie kominów,

  • usprawnia działanie wentylacji,

  • opracowuje pary na oknach,

  • poprawia wykorzystanie powietrza (zaduch).

Nawiewniki okienne dzielimy na: 

  • higrosterowane - samoczynnie otwierające się i zamykające pod wpływem wartości wilgotności względnej, Posiadają wbudowany czujnik reagujący na wilgotność względną w przestrzeni. W ten sposób nawiewników jest możliwość ustawienia blokowania w pozycji dostępu minimalnego. Wilgotność względna zależy od ilości zebranych powietrza wynikającego z ilości wykonywanych codziennie operacji jak prasowanie, gotowanie i suszenie. Im wyższa wilgotność względna tym nawiewnik bardziej otwarty.

  • automatyczne ciśnieniowe - wyposażone są w przepustnice, które samoczynnie regulują ilość dostarczanego powietrza. Użytkownik może sam manualnie przymknąć lub wysłać przysłony. Nawiewnik dostosowuje strumień powietrza do różnicy ciśnienia wewnątrz jak i na zewnątrz. Każdy nawiewnik musi posiadać blokadę.

  • Ciśnieniowe sterowane manualnie - wyposażone są w przysłonę, którą manualnie zmieniamy wydajność nawiewnika.

Warto wybierać nawiewnik z włączonym stopniem regulacji. Nawiewnik jest alternatywą dla anemostatu ściennego. Nawiewnik nie wychładza mieszkania. Okno jest dostępne dla dostarczonych świeżo powietrza, ale bez użycia nawiewników ilość dostarczanego powietrza jest niewystarczająca w celu użycia funkcji wentylacji.

Nawiewnik montuje się w ilości jeden na pomieszczenie. Jeśli to mało można zamontować w kuchni lub pokoju o powierzchni większej niż 25m2. Starajmy się nie montować nawiewników w łazienkach. Należy pamiętać, że nawiewnik jest tylko częścią wentylacji. Równie ważne jest usunięcie kanału kanałów wentylacyjnych zużytego powietrza. Na ilość potrzebnego powietrza może mieć wpływ na działanie urządzeń ogrzewających wodę i powietrze na przykład kawałek gazowe, kominki.

Zastosowanie nawiewników zapewnia właściwy napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń. Nawiewnik powietrza pomału staje się obowiązkowym elementem w domach i mieszkaniach. Od paru lat wymagania co do czyszczenia cieplej instytucji rosną więc więc producenci muszą wytwarzać szczelne okna. Kiedyś nieszczelne oknami dostawało się powietrze do zasięgu. Na przestrzeni 20 lat powiększania szczelności okien powstał problem z wentylacją. Wprawdzie nowoczesna stolarka okienna zapewnia oszczędność energii ograniczając dopływ powietrza, dlatego trzeba montować nawiewniki.

Nawiewniki montowane są w oknach, lecz nie tylko. Spotyka się nawiewniki w zewnętrznych roletach i na zewnątrz ścian. Nawiewnik montuje się na wysokości minimum 2 metry od posadzki. Powietrze na tej wysokości jest ciepłe i ogrzewa napływające z zewnątrz nie powodujące przeciągów. Nawiewniki mogą być dostępne w oknach przez producentów, ale także można wmontować je do okien już wstawionych. Nawiewniki można montować we wszystkich rodzajach okien.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież