Wymarzony dom można oczywiście kupić, ale tylko ten powstały zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami jest w stanie w pełni usatysfakcjonować większość inwestorów. Niestety budowa własnego domu, w oparciu o realizację projektu na zamówienie, jest długotrwałym i kosztownym przedsięwzięciem. Na szczęście dzięki postępowi technologicznemu dostępne są innowacyjne rozwiązania, a jednym z nich są domy prefabrykowane. Budownictwo modułowe pozwala na znaczne skrócenie czasu budowy domu, więc jeśli ktoś pragnie szybko się wprowadzić, warto zainteresować się tym rozwiązaniem. Przemawia za nim wiele korzyści.





Dla kogo są domy modułowe i jak wygląda w skrócie proces jego budowy?

Jeśli komuś zależy na skróceniu okresu budowy domu do minimum, to jak najbardziej warto zainteresować się budownictwem modułowym. Jest to idealne rozwiązanie przy braku czasu lub możliwości na wybudowanie domu w tradycyjny sposób, czyli sposobem gospodarczym. Jeśli inwestorowi zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do własnego domu, ten powstający z prefabrykatów będzie strzałem w dziesiątkę. Po tego typu dom warto sięgać w przypadku działki usytuowanej z dala od aktualnego miejsca pobytu. To innowacyjne rozwiązanie jest praktycznie dla każdego, kto posiada wystarczająco funduszy do sfinansowania całego przedsięwzięcia od razu. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy w dziedzinie prac budowlanych czy wykończeniowych ani zajmować się doglądaniem budowy.

Proces budowy domu modułowego może nieco się różnić, ale zwykle poszczególne etapy wyglądają podobnie. Jeśli posiada się już działkę, trzeba zadbać o pozyskanie potrzebnych funduszy. Następnym krokiem jest wybranie technologii i firmy. Kolejnym etapem jest wybranie projektu domu i zaadaptowanie go do swoich indywidualnych potrzeb. Później przychodzi czas na załatwienie wszystkich formalności i postawienie fundamentów. Na dalszym etapie są przygotowania prefabrykatów i dostarczenie gotowych elementów na plac budowy. Potem trwają prace montażowe i dodatkowe dotyczące wykończenia budynku. Czas montażu prefabrykatów może być różny, ale zwykle trwa od jednego do kilkunastu dni. Z kolei pozostałe prace wykończeniowe zajmują od miesiąca do trzech miesięcy. Wszystko zależy w dużej mirze od wybranego rodzaju technologii. Na koniec następuje odbiór robót.


• Po jakie prefabrykaty się sięga?

Podczas wybierania prefabrykatów, do dyspozycji są modele małowymiarowe i wielkowymiarowe. W przypadku tych pierwszych najczęściej wybranymi są płyty zrębkocementowe, do produkcji których sięga się po drewniane zrębki, szkło wodne i masę cementową. Inną opcją są panele PCW, które posiadają dwie komory, zalewane potem cementem. Można też wybrać panele styropianowe, wzbogacone o stalowe kątowniki. Decydując się na ostatnie rozwiązanie, nie trzeba w dalszym etapie martwić się o dodatkowe ocieplenie. Jeśli chodzi o prefabrykaty wielkowymiarowe, to najpopularniejsze są te keramzytobetonowe i z betonu zbrojonego.


Dom z gotowych elementów – poznaj zalety tego rozwiązania

Domy z prefabrykatów mają wiele zalet, o czym przekonało się już tysiące inwestorów. Nikogo nie powinna dziwić rosnąca popularność budownictwa modułowego. Jest to najszybsza i najwygodniejsza droga do wejścia w posiadanie własnego lokum, dokładnie takiego jak sobie ktoś wymarzył. Tego typu dom można stawić nawet w przypadku trudnych warunków gruntowych. Rozwiązanie to sprawdzi się na skarpie, gruncie skalistym/podmokłym/piaszczystym. Ogromną zaletą domów z gotowych elementów jest to, że możliwe jest przemieszczanie ich z miejsca na miejsce. Jeśli zajdzie taka potrzeba można dom zdemontować i postawić ponownie. Dodatkowo możliwie jest powiększenie domu – wystarczy dokupić kolejne moduły, aby szybko zwiększyć metraż. Domu modułowy mogą powstawać niezależnie od pogody, nie trzeba zatrudniać inspektora nadzoru. Czystość prac sprawia, że znika problem z koniecznością przeprowadzania gruntowego sprzątania po zakończeniu budowy.


Dom z prefabrykatów nie jest wolny od wad?

Domy modułowe mają wiele zalet, ale trzeba mieć na uwadze też wady tego rozwiązania. Niemożliwe jest zamontowanie ich bez dźwigu. Wymagane jest też wynajęcie fachowców, którzy są niezbędni do przeprowadzenia wszystkich prac. Konieczne jest posiadanie całej sumy potrzebnej do sfinansowania kompletnej budowy. Inwestor nie ma możliwości kontrolowania wszystkich wykonywanych działań, szczególnie na etapie produkcji elementów w fabryce. Trzeba też liczyć się z większymi kosztami niż w przypadku budowy tradycyjnego domu.

________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież