Jak zbudować wędzarnię

Jeśli chcemy delektować się smakiem wędzonego mięsa warto zatroszczyć się o domową wędzarnię.

Jaką wędzarnie wybrać i jak się ją wykonuje? Budowa wędzarni ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Najprostsza wędzarnia składa się z metalowego pojemnika do którego wrzuca się trociny lub zrębki wędzarnicze, a na wierzch kładzie się ruszt. Prosta w budowie wędzarnia nie przyniesie spektakularnych efektów, poza tym nie można wędzić zbyt dużej ilości za jednym razem. Ponadto w takiej wędzarni nie mamy zbyt wielkiego wpływu na temperaturę i jakość dymu. Warto wiedzieć, że im dłuższy kanał wędzarniczy tym łatwiej uzyskać niską temperaturę do wędzenia na zimno. Takie wędzenie zapewnia szlachetny smak i dłuższy okres spożycia. Jeśli nie mamy kanału wędzarniczego to możemy wędzić tylko na gorąco, co zapewnia szybkość przyrządzania wędzonek.


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak zrobić wędzarnie na działce?

Chcąc wędzić większą ilość warto pomyśleć o budowie wędzarni w ogrodzie. Najprostsze wykonane są z metalowego pudełka do którego środka wrzucamy trociny. Na ruszt kładziemy mięso i zamykamy pokrywę. Całość kładziemy na ognisku. W zależności od wędzonego produktu w krótkim czasie powinniśmy uwędzone mięso. Kolejnym niezbyt trudnym sposobem wykonania wędzarni jest połączenie blach metalu w kształt pudełka. Do środka nasypać trociny i postawić na ognisko.


Jeśli mamy zamiar wędzić większą ilość mięsa warto wtedy pomyśleć o wędzarni w ogrodzie. Według prawa budowlanego wędzarnia to mała architektura więc nie trzeba specjalnych pozwoleń na budowę. Niektórzy mogą pokusić się o kupno gotowej wędzarni ogrodowej pozostali zaś wędzarnię zbudują. Wędzarnia murowana składa się z paleniska w którym będzie spalane drewno, przewodu dymowego czyli kanału, którym będzie dostarczany dym do komory wędzarniczej. Dzięki zasłonie możemy kontrolować ilość dymu. Komin odprowadza nadmiar wilgoci i dymu. W celu samodzielnego wykonania wędzarni musimy posiadać projekt oraz postarać się o zakup potrzebnych materiałów.


Jak zrobić wędzarnie z beczki?

Metalowa wędzarni z beczki jest dość prosta do wykonania. Beczkę pozbawiamy pokrywy i dna. Następnie mocujemy pręty z haczykami do zawieszenia mięsa. Na wierzch kładziemy koc lub jutę. Można położyć również metalowa pokrywę o ile nie jest zbyt szczelna. Beczkę łączymy z paleniskiem i kominem. W roli komina może być rura, a palenisko to na przykład piecyk. Tak wykonana wędzarnia ma jednak minusy. Nie wygląda zbyt estetycznie oraz nie jest zbyt trwała.


Jak zbudować wędzarnię z drewna?

Jeśli nie mamy umiejętności projektowania wędzarni warto zwrócić się o projekt do profesjonalistów. Na początku robimy wylewkę betonową pod palenisko i wędzarnię. Po tym fakcie wybieramy preferowany przez nas sposób wędzenia. Drewno polecane na wędzarnię to buk lub dąb. Nie poleca się drewna drzew iglastych ze względu na wysoka żywiczność. Drewno powinno być wysuszone i z zewnątrz zaimpregnowane. Palenisko może być murowane lub w postaci żeliwnej. Odległość paleniska od wędzarni zwykle wynosi 150 cm, ale można zmieniać tą długość w zależności od sposobu wędzenia. Sam wygląd wędzarni powinien przypominać mały domek z szczelnymi drzwiczkami i spadzistym dachem. Rura, którą dostarczony będzie dym powinna być umocowana z tyłu wędzarni. Warto pomyśleć o możliwości kontrolowania temperatury. W tym celu montowany jest termometr. Nie należy zapominać o regulacji ilości dymu.


Jak zrobić wędzarnię z blachy?

Blachę aluminiową łączymy w kształt pudełka do którego wsypujemy trociny lub zręb wędzarniczy. Blachy łączymy za pomocą spawu. Na wierzch kładziemy ruszt na którym będziemy układać mięso. Tak przygotowane pudełko kładziemy bezpośrednio na ognisku. Budowa wędzarni z blachy jest prosta w wykonaniu i bez trudu możemy wykonać to sami.


Co to jest wędzenie i na czym polega?

Wędzenie zapewnia mięsu dłuższy okres do spożycia, poza tym jest to skuteczny sposób na konserwowanie produktu. Dzięki wędzeniu mięso nabiera specyficznego smaku i charakterystycznego aromatu. Wędzenie zabija wszelkie bakterie i grzyby ponadto podsusza mięso. Wędzić możemy na zimno, ciepło lub na gorąco. Temperatura wędzenia na zimno wynosi 16-22 stopni Celsjusza. Wędzenie na ciepło to temperatury rzędu 22-45 stopni Celsjusza. Wędzenie na gorąco odbywa się etapami, a temperatury sięgają 40-90 stopni Celsjusza.


Podsumowanie – czyli jaka wędzarnia domowa najlepsza?

Wędzarnie dzielą się na: murowane, blaszane i drewniane. To którą wybierzemy zależy głównie od zasobności portfela oraz ilości czasu, który możemy poświęcić. Z pewnością wędzarnia z blachy łatwiej się czyści, ale minusem jest problem z trzymaniem temperatury. Wędzarnie z blachy i drewna są dostępne w sprzedaży lub łatwo można wykonać samemu. Wędzarnia murowana jest trwalsza, ale kosztuje dużo pracy i sporych nakładów finansowych.



jak zbudowac wedzarnie na dzialce

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież